Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Царски депутати чакат с нетърпение смяната на Панайотов

0 коментара

Пламен Панайотов трябва да подаде оставката си от шефския пост в НДСВ, а уставът на НДСВ и правилникът за работа на парламентарната група на НДСВ да бъдат променени. Това заяви депутатът от царската група Мария Гигова и уточни, че авторитарният стил на ръководството се базирал на тези два документа, заради което трябвало те да бъдат изменени.

"Трябва да се изменят текстовете, които дават възможност на Пламен Панайотов да взема еднолични решения", каза тя пред Mediapool.

Пак според двата документа лидерът на партията НДСВ Симеон Сакскобургготски представлява формацията. Той има правото и първи да предлага кандидатите за ръководни постове в партията, парламентарната група и изпълнителната власт. "За тези текстове лидерът Сакскобургготски ще си прецени дали трябва да бъдат променени, за да се създаде по-голяма демократичност при вземането на решения", коментира Мария Гигова.

Симеон не бивало да става партиец

По думите ѝ било грешка, че Симеон е бил въвлечен в партийната организация НДСВ. "От една страна, аз така си мисля, че беше въвлечена тази личност, за да може да се гарантира едно по-спокойно ръководене на групата от страна на зам.-председателя, т.е. Пламен Панайотов. Тоест, едно презастраховане за всяко решение, което той ще спуска, което е съгласувано с лидера и т.н. Беше напълно излишно, напълно необосновано включването на Симеон Сакскобургготски в партийната организация".

Според Гигова още в самото начало на сформирането на парламентарната група се забелязали някои тенденции за едноличното вземане на решения от страна на ръководството и липсата на чуваемост отдолу нагоре.

"В момента се търси разрешаване на тези проблеми, което може да стане или с промяна на стила на ръководството или с подмяната му. Аз съм за смяна на ръководството", отсече Мария Гигова.

"Всеки е свободен да изразява мнението си. Всеки член на парламентарната група може да постави за решаване в рамките на ПГ различни проблеми, в това число и кадрови промени", коментира думите ѝ от името на Пламен Панайотов пресаташето на НДСВ Венцислава Ачова.

Авторитарните правила обединявали НДСВ

В същото време друг НДСВ депутат, също воден за инакомислещ - Николай Бучков, оправда наличието на авторитарни текстове в двата документа. "Ние всички приехме още от началото като, че сме депутати благодарение на имиджа на лидера - Негово величество Симеон Втори - правилно е да има такъв член, защото се оказа, че парламентарната група е конгломерат от личности, които нямат никаква идеологическа връзка помежду си", посочи Бучков.

На последното заседание на ПГ на НДСВ премиерът Симеон Сакскобургготски заяви, че по време на коледната и новогодишната ваканция, ще обмисли промени, за да се осигури единството на групата и нещата в нея да вървят по-добре. Думите му веднага бяха изтълкувани от част от НДСВ депутатите, че предстои смяна на Панайотов и заместниците му. Очаква се на първото заседание на групата след празниците - на 14 януари 2003, Сакскобургготски да обяви и готвените промени.

По време на ваканцията атаките срещу Панайотов се засилиха. Емил Кошлуков го обвини в това, че нарочно "клати Филчев". "Пламен Панайотов много искаше да стане главен прокурор. Целта да се клати Филчев е да се намери място за групата около Пламен Панайотов, защото след следващите парламентарни избори те ще се аут от политиката", каза Кошлуков пред "Труд". Подкрепи го Борислав Цеков, който хвърли върху юристите около Пламен Панайотов вината за върнатите от Конституционния съд 44 поправки в закона за съдебната власт върху хората около Панайотов - т.нар. "юридическо лоби".

"Естествено, като лидер на парламентарната група, Пламен Панайотов носи отговорност за всички политически действия. Така че, говорейки за продължаването на съдебната реформа, нормално е все пак да дадем една оценка на това какво се случи досега именно в тази област, а досега НДСВ не върви добре", обясни Цеков пред Радио "Свободна Европа".

Атаката срещу Панайотов продължи днес и депутатката Мариана Асенова, която настоя да се направи вътрешен избор за ново ръководство на ПГ на НДСВ.

За целта трябвало да се направят консултации между различните групички в ПГ на НДСВ, каквито тя била сигурна, че ще има. Кога точно ще започнат те, обаче не можа да каже. По този начин щяло да се достигне до консенсусен избор на кандидати за постовете, които да бъдат съгласувани с премиера и лидер на партията - Симеон Сакскобургготски, обясни тя пред Mediapool.

Царското писмо

Асенова припомни, че на 1 февруари м.г. Симеон изпратил писмо до парламентарната си група, в което приветствал решението за вътрешен демократичен избор.

Тогава 41 жълти депутати настояха лидерът им да дойде на заседанието на ПГ на НДСВ и да бъде арбитър на бунта им срещу Пламен Панайотов и искането им за неговата смяна. Вместо да дойде обаче, той им изпрати писмо със следното съдържание:

"Уважаеми народни представители,

Този, който не извлича поуки от историята, е осъден да повтори същите грешки. Нашето Движение, което само преди 6 месеца се ползваше с подкрепата на повече от половината на населението, сега според сондажите има поддръжката на по-малко от 20% от хората. Само приобщаването на повече хора в цялата страна и организирането на демократични избори вътре в Движението ще ни позволят да постигнем тази цел. Желая да разполагам в най-кратък срок с проекти в този смисъл".

Така до смяна на Панайотов на 1 февруари 2002 г. така и не се стигна. На заседанието ръководството на групата единствено декларира, че ще взема предвид всички предложения от страна на депутатите. Накрая всички царски избраници си направиха обща снимка в парламента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.