Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Царю, уволни веднага енергийния си министър!

0 коментара

Отдавна не бях чел по нелеп документ на държавната администрация от т.нар. Енергийна стратегия на България (концепция). В него няма нищо, което да задоволи и най- непретенциозните очаквания на обществото от адекватни правителствени намeрения, и то в един приоритетен сектор на икономиката, какъвто е енергийния.

В стратегията-концепция(?)почти няма числа, а там, където ги има, те будят по-скоро съмнение, отколкото доверие. (Въпреки че министър Ковачев вече ни убеди, че хич не му е лесно да смята, след като обърка 3 с 6 цента, което си е 100% грешка).

Изглежда силата на министъра не е в математиката, та я потърсих в смисъла на писаните думи, защото като говорим на български (чувам, че говорел отлично чужди езици), той не казва нищо, ерго просто бърбори гладко.

И така ето какво научаваме от този фундаментален административен продукт на новата власт:

- Ние българите харчим много енергия, и особено еленергия. Така произвеждаме неконкурентно и потребяваме разточително. За да ни поевропейчи, г-н министърът ни обещава "нормализиране на цените". Под това естествено разбира повишаването им. Тато навремето употребяваше емфемизма "коригиране", сегашният енергиен корифей предпочита "нормализирането".

- Не само, че пилеем енергията, но и държавата ни глези с разни субсидии и ценови асиметрии в ущърб на формите. Срещу тези неправди щяло да се противодейства с вдигане на цените за населението, успокоява ни стратегията. Тези за производството нямало да се намаляват, но можело и да се увеличат, само че с по-малко.

- 15-те дружества, на които НЕК се разчленява, ще бъдат търговско и финансово преструктурирани, под което най-вече следва да разбираме, че те ще включат в "присъщите си разходи" всички загуби от кражби, несъбрани дългове, корупция на началниците и съответната "нормална печалба", което за консуматорите не означава нищо друго, освен същото - нови, все по-високи цени.

- Ще "дерегулираме" чрез "регулиране", т.е. чрез ясни регулаторни правила участниците на пазара" (какво ли трябва да означава това?)

- Ще се повиши конкурентноспособността и ефективността на българската енергетика, като вместо едно - НЕК, ще се появят 10-ина електроразпределителни дружества, които са си пак естествени монополи и като се отвори пазара за внос, но дозирано, по някакъв никому неизвестен график и със "защита от дъмпингови цени" на вноса (за каквито навярно ще се обявят тутакси всички по-ниски от нашите цени).

- Отоплението с ток щяло да стане 2 пъти по-скъпо от това с парното. Боже мили, и това при положение, че цените от ТЕЦ предстои още да растат заради отпадане на субсидиите, а и поради инвестициите, които трябва да се направят там.

- Потребителите щели да могат да избират вида на енергия, която предпочитат, след като усвоят сигналите, които Милко Ковачев им праща със стратегията си концепция, а и с очакваните дълготрайна и средносрочна ценова политика и така да оптимизират разходите си. Само дето: топлофикацията се оказва по-скъпа от ТЕЦ, въглищата са непотребяеми в големите градове, а за останалите май единствената реална алтернатива са дървата. Не се съмнявам, че ромите ще ни ги осигурят на "конкурентни" цени. Как авторите на това управленско недоразумение са изчислили, че въпреки всичко отоплението с ток е 2 пъти по-скъпо от това с газ, никой не знае.

Изобщо, на всяка страница от въпросното съчинение, което прилича на курсовата работа на един посредствен първокурсник, читателят среща само празни думи, голословни твърдения, измислени "факти" и цинични сравнения с други страни. Както и застрашителни ценови заплахи пред консумацията на всякакъв вид енергия.

Няма обаче и ред за актуалния и перспективния енергиен баланс на страната, да не говорим за песимистични, оптимистични и реалистични варианти. Няма анализ, оценка и дори идея за технологическо и финансово усъвършенстване на структурата на производството на еленергия от различни вътрешни и външни източници. Няма никакви данни за структурата на т.нар. "присъщи разходи" , нито за "нормалните тарифни цени"(?!), за да видим какво и защо се калкулира в тях.Няма и идея как НЕК и дружествата, на които се разпада, ще си събират дължимите суми (апропо, какво ще правите с Кремиковци, г-н Ковачев)?, как ще се справи дружеството с кражбите на ток и особено с "присъщата за отрасъла корупция". Няма никакви данни за ефективността на електроенергийния износ на България и дали търговския баланс в енергетиката не е знак, че губим от всеки киловатчас ток, изнесен при договаряни за години напред цени.

Може още да се окаже, че не затоплящите се с ток семейства подриват финансите на енергетиката, а други, много по-важни, по-верни, но некоментирани в стратегията-концепция обстоятелства. Впрочем, в нея странно защо няма нито дума за АЕЦ "Козлодуй" или за АЕЦ "Белене". Затова пък ни се обещава някакъв могъщ Регулативен орган, с който всички щели да се съобразяват. Леле, каква корупция се задава с него!?

Г-н Премиер, или ако предпочитате Ваше Величество, не виждате ли, не разбирате ли или просто не ви пука?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.