Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цацаров иска да знае с кого се срещат проверяващите го европейски прокурори

7 коментара
Цацаров иска да знае с кого се срещат проверяващите го европейски прокурори

Главният прокурор Сотир Цацаров пожела конфиденциалността около мисията на четиримата европейски прокурори в България да отпадне изцяло. В сряда той обясни, че под това разбира да се разбере и с кого се срещат чуждите магистрати в страната.

"Не може да бъдат тайна изводите на тези прокурори, дали те по някакъв начин ангажират Европейската комисия или са само експертни мнения. Не може да бъде тайна механизмът, по който те получават информацията и интервютата, които се провеждат, защото интервюта се провеждат с много хора", каза главният прокурор.

Той допълни, че в резултат на мисията ще бъдат изготвени няколко междинни и един окончателен доклад, който ще бъде готов през декември. Според споразумението между Министерството на правосъдието и Европейската комисия и тези доклади са конфиденциални.

"Моето и на министър (Екатерина) Захариева настояване е за категорично отпадане на конфиденциалната клауза. Ще дойде момент, в който тези доклади трябва да бъдат публични, защото в противен случай това обезсмисля мисията и я натоварва с нереализирани очаквания или с някаква секретност, която нито е нужна, нито има за какво да се прави", каза главният прокурор.

После съобщи, че споровете между българската прокуратура и Брюксел за отпадането на тайната около мисията са станали причина за отлагане с един месец на посещението на европейските прокурори. Прокурорите трябваше да пристигнат в България в края на май, но мисията бе отложена за края на юни.

"Една от причините, които доведоха до това, е точно нашето искане за клаузата за конфиденциалност. Ние искахме да можем да изнасяме информация извън тази, които ви споделяме в момента, а все още нямаме отговор на въпроса ще бъде ли премахната тази клауза", каза Цацаров.

Не е ясно до какво би довело отпадането на тайната за срещите на проверяващите прокурори у нас. Като се има предвид, че Цацаров и подкрепящите го магистрати и политици с лека ръка квалифицират всяко независимо мнение като враждебно или политически мотивирано, не е изключено на тези основания да отхвърлят заключенията на проверката, ако не им изнасят.

Иначе той оценява разговорите с четиримата европейски магистрати като конструктивни. По думите му има "рязък контраст" между експертите на Брюксел, които обичайно посещават България за регулярните доклади на ЕК, и тази на прокурорите. Цацаров даде да се разбере, че цени професионализма на сегашната мисия.

"Те са прокурори. Те са колеги, с които ние разговаряхме на абсолютно професионален език", каза той. В отговор на въпрос Цацаров обясни, че не се чувства унизен от мисията:"Да се чувствам унизен означава, че трябва да се чувства унизена страната, че е под механизма за сътрудничество и проверка (на ЕК). Това е нормален елемент от механизма. За унижение и дума не може да се говори. Може да се говори за нормално сътрудничество".

Какво се знае досега за мисията?

Европейските прокурори, чиято мисия в България започна в понеделник, са поискали да проверят три от знаковите неуспешни дела, водени от българските власти през последното десетилетие. По предварителна уговорка те имат право да поискат три дела, а други три ще им бъдат дадени от българската прокуратура. Държавното обвинение е избрало да предостави три неприключени случая, които се представят като успех на държавата в борбата с корупцията и злоупотребите на високо ниво.

Четиримата европейски прокурори са поискали делото за източването на източването на 7.5 млн. евро от програма "САПАРД", което вече седма година отлежава в съда. Другата проверка ще е за прекратеното разследване с бившия лидер на БСП-Варна Борислав Гуцанов. Третото дело е за кражбата на фирмата на германския гражданин с български произход Константин Мавродийски.

Прокуратурата е поиска мисията да провери три неприключили дела, които смята за свои успехи - делото срещу бившия директор на разузнаването Кирчо Киров, който е осъден на 10 години затвор на втора инстанция, разследването за корупция в ДАИ и дело срещу пловдивска група за пране на пари.

Европейската мисия в България включва четирима действащи прокурори от Великобритания, Германия, Испания и Холандия, както и двама служители на новосъздадената Служба за подкрепа на структурните реформи на ЕК. След проверката те ще подготвят доклад, който ще стане готов в края на годината, съобщават от Министерството на правосъдието.

Цацаров: Искахме да покажем успехите

Главният прокурор обясни и как точно са подбрани шестте дела за проверка. Той призна, че проверяващите са искали да видят защо се провалят делата, а българският подход е бил да се похвалим за успехите.

"Може би, да речем, е имало едно неписано споразумение от тяхна страна (на европейските прокурори -б.р.) да бъдат поискани дела, поне в началото, които малко или много не са свързани с успехи на прокуратурата и разследващите органи. А от наша - да бъдат представени дела, които малко или много представляват успешни разследвания", обясни Цацаров.

Той коментира, че делата не се проверяват като финални решения по тях, а за начина, по който се работило. Чуждите прокурори са задавали въпроси за техниките за разследване, осигуреността с експерти и техника. Те са питали и за наличието на политически и медиен натиск върху съдии и прокурори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #7

    Цацаров иска да се срещат само с котката му или най-много с кучетата му - Цецо и Борисов. С никой друг... И трите животинки не говоряят официален език на ЕС и няма да му издадат тайните.

  2. Така Цацата упражнява натиск. В България всичко работи за мафията, а който не слуша - СМЪРТ!

  3. ivancho ivanov
    #5

    Защо иска Цацаров да знае с кого се срещат разследващите - зловонно искане, даже и за нашите балами! Даже и нахално!

  4. marij
    #4

    И ние искаме да знаем с кого Цацаров покри разследването на КТБ, само че той си мълчи...изобщо не повдигна никакво разследвае. Дали не е част от престъпниците загнездили се в управлението на страната?

  5. Горскио
    #3

    Опа, САПАРД и спонсорите на Първанката, който обаче е авер на Бойко Борисов - спомнете си Мишо Бирата и как го направиха да умре, а и доскорошното участие на Първанската партия в правителството на Бойко. . Цацаров е прав да взема мерки против размирисване - ако знае с кого се срещат европейските прокурори, то тези хора ще знаят предварително да си затварят устата. Не че и с клаузата законфиденциалност няма начин да разбере кой какво е казал на европейските прокурори, но така е по-лесно

  6. musura
    #2

    Проверяващите пък искали да знаят с кого се среща Цацароф ;)

  7. Българофил
    #1

    Грухчо иска да знае с кого се срещат проверяващите, за да може да оказва натиск и заплахи, това е очевадно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.