Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цацаров критикува Радев за прибързани срещи преди избора на главен прокурор

13 коментара
Цацаров критикува Радев за прибързани срещи преди избора на главен прокурор

"Започването на консултации (преди процедурата за избор на нов главен прокурор), за мен, е доста прибързан процес", каза главният прокурор Сотир Цацаров след срещата с президента Румен Радев. Цацаров обясни, че е споделил своята позиция и пред държавния глава.

Главният прокурор е изразил опасенията си, че консултациите могат да се разтълкуват като оказване на натиск върху Висшия съдебен съвет преди началото на процедурата.

В същото време Цацаров изрази удовлетворението си, че президентът се е разграничил от изказаната от лидера на БСП Корнелия Нинова позиция, че правомощията на следващия главен прокурор трябва да бъдат намалени. Цацаров е на позиция, че ако има намаляване на властта на главния прокурор, то това трябва да се случи, когато неговият правоприемник бъде избран.

В края на миналата седмица Румен Радев обяви, че ще проведе поредица от срещи с представители на съдебната и изпълнителната власт и на обществени организации във връзка с критериите за избор и правомощията на следващия главен прокурор. Първата среща бе със сегашния главен прокурор Сотир Цацаров.

Седемгодишният мандат на Цацаров изтича през януари следващата година. Предстоят срещи с председателите на върховните съдилища - Лозан Панов и Георги Чолаков.

Очаква се срещите да продължат в рамките на следващите два месеца, а целта е да се проучат обществените очаквания към следващия главен прокурор, обясниха от президентството. Процедурата за избор на нов главен прокурор може да започне най-рано в средата на юли. Най-късната възможност за Висшия съдебен съвет да открие процедурата е в началото на септември.

Кандидати могат да предлагат министърът на правосъдието и прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС). Номинираните трябва да представят концепция за работата си и биват изслушвани от съвета.

Изборът ще се проведе в Пленума на ВСС, където членуват и представителите на съдийската гилдия. За да бъде избран един кандидат, той трябва да получи подкрепата на не по-малко от 17 от общо 25 членове на съвета. Избраният трябва да бъде назначен с указ от президента, който има право и да откаже да подпише, което връща процедурата във ВСС.

Неофициално като кандидати за главен прокурор са били спрягани шефът на антикорупционната комисия Пламен Георгиев, зам.-главният прокурор Иван Гешев и шефът на апелативния спецсъд Георги Ушев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обвинителят N°1 на републиката може да се похвали единствено с бездействие и опазване на кукловодите му (другите шишковци) от осветляване, за разследване не може и дума да стане. Цацаров е пример за това какъв не трябва да бъде наследникът му. Фактът че кандидати могат да предлагат министърът на правосъдието и прокурорската колегия и за такива се спрягат неопетнени "специалисти" катошефът на антикорупционната комисия Пламен Георгиев, зам.-главният прокурор Иван Гешев и шефът на апелативния спецсъд Георги Ушев говори сам за себе си и за крещяшата нужда за реформа на съдебната система

  2. Асенов
    #12

    Радев има партийно поръчение от Нинова да прави агитация за изборите.

  3. DG
    #11

    Да моля, и ако може този път да не е мафиот.

  4. Обектив
    #10

    Един зависим ще си сверява часовника с друг зависим, за да утвърди трети зависим ! Това са днес властите на българската държава !

  5. ПИЧ
    #9
    Отговор на коментар #4

    naGl, "Ти си го избра!" да ти звучи познато?! Ще ми цитира Конституцията на Територията той...

  6. Практик от София
    #8

    "Гарван гарвану око не вади" "Аз ваша, ти наша, кой ще вари каша?" "Евтин на брашното, скъп на триците" "Едно мисли, друго казва, трето върши" "Когато цъфнат налъмите" "Много думи малко пари струват" "От едно гърне боб ядат и все се мислят за по-умни един от друг" "Тъпанът е голям, но е празен" Е, хайде, стига толкова, уморих се...

  7. boriana
    #7
    Отговор на коментар #3

    Да ме извините, но първо нашите нар. представители да се образоват правно. А то самият председател на правната комисия в НС се нуждае от допълнително образование че в последните месеци все едни правни бисери ръсеше, затова и все едни прекрасни закони се предлагаха, а после оттегляха.

  8. boriana
    #6

    Прокуратурата- ВЪН ОТ СЪДЕБНАТА ВЛАСТ!!!! ДОКАТО ПРОКУРАТУРА И СЪДИИ СЕ ИЗБИРАТ ОТ ПОЛИТИЦИТЕ ВСЕ ГНИЛИ ЯБЪЛКИ ЩЕ ЯДЕМ. Ние сме заразни от комунистически вирус, който не може да се пребори, докато съдебната власт не стане изцяло независима.

  9. безпартийна
    #5

    Всички спрягани за поста на главен прокурор са морално укорими, ако не и законово, и зависими от задкулисието. Президентът чудесно знае това. И може и да не е юрист (президентът), но трябва да разбира от закон и морал.

  10. nabl
    #4

    Хора, не забравяйте, че сгласно Конституцията на РБ съдебната система е независима!Ако не спазваме Конституцията, която е върховният закон в България за каква законност говорим???!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.