Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цацаров отчете пред НС растяща престъпност и намаляваща разкриваемост

"Понеже си мисля, че животът ми не е мандатът – имам живот и след мандата"

2 коментара
Снимка: БГНЕС

Повече регистрирани престъпления и по-ниска разкриваемост. Това отчете в сряда пред Народното събрание (НС) главният прокурор Сотир Цацаров, представяйки доклада за дейността на държавното обвинение за 2017 г.

Депутатите приеха отчета му, както и тези на Върховния административен съд и ВСС, но не и на Върховния касационен съд (ВКС), тъй като председателят му Лозан Панов отсъстваше.

Според, данните, представени от Цацаров, през м.г. в страната са регистрирани общо 106 659 спрямо 103 773 през 2016 г., което представлява увеличение от 2.8%. На този фон спада разкриваемостта – през м.г. са разкрити 43.7% криминални случая, което е с 3.9 на сто по-малко спрямо 2016 г.

Като брой през 2017 г. са разкрити 46 650 престъпления, докато през предходната 2016 г. - 49 460. Цацаров се похвали с висок процент на приключените в срок разследвания през м.г. - 97.79 на сто. Въпреки че и в тази графа се наблюдава спад спрямо предната година с 2%.

По думите на главния прокурор през 2017 г. най-многобройни са били престъпленията против собствеността, следвани от общоопасните, икономическите и престъпленията против личността. Предадени на съд през 2017 г. са 37 087 души, докато през 2016 г. те са били 38 469. За последните три години делът на осъдените и санкционираните лица с влязъл в сила акт е над 97%.

Цацаров не пропусна да използва изслушването си, за да поиска още веднъж законодателни промени, които да увеличат правомощията на прокуратурата при разследване на корупционни престъпления.

"За нас е добре известно, че такъв законопроект беше внесен и той предизвика сериозни дискусии по отношение на т.нар. корупция в частния сектор. Не бива да се забравя, че този законопроект има и още една съществена част – промяната на Наказателния кодекс (НК) в частта за длъжностни и корупционни престъпления. Огромна част от нормите там остават непроменени от времето на създаването на НК", заяви главният прокурор пред депутатите.

Като сериозен проблем той отбеляза липсата на съдебни медици в много райони на страната: "Единият проблем е този с експертизата, както за общата необезпеченост на досъдебното производство и на съдебната система с изградена структура и квалифицирани специалисти. Чакането на експертизи е един от основните фактори, които причиняват забавянето на досъдебните производства. Вторият проблем е взаимодействието с МВР и по-точно кадровото обезпечаване и обучението на разследващи кадри. Необходимо е предприемане на мерки в насока на обучение на разследващите полицаи."

След изслушването си Цацаров бе попитан от журналистите как се вижда след края на мандата му, който изтича в края на 2019 г.

"Все някога настъпва краят на мандата. Вечни хора няма. Но да си мислиш, че животът ти е мандатът, това значи тук някъде нещо да не ти работи както трябва. Понеже си мисля, че животът ми не е мандатът – имам живот и след мандата", саркастично отговори главният прокурор, пред когото засега се очертават два основни сценария при благоприятно стечение на политическата ситуация – да стане конституционен съдия или да оглави ВКС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Сусанин
    #2

    Да, противоречи на МВР - лъжи и от двете страни. Просто, хората вече не регистрират престъпленията - МВР не иска да ги регистрира, правят се на ударени. Питайте някого, на когото са му крали в къщата.

  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.