Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цацаров се оплака от стремеж с премиера да бъдат "пришити" за Пеевски

Главният прокурор анонсира нови обвинения за КТБ и отрече "война" с правосъдния министър

9 коментара
Снимка: БГНЕС

"Името на Делян Пеевски никога не е потъвало, то винаги е на повърхността. Винаги стремежът е той да бъде ръка за ръка с премиера, с мен... Всеки от нас да бъде пришит към него. Да се каже – тук са добрите, там са лошите – тези с Пеевски".

Това коментира главният прокурор Сотир Цацаров във вторник пред бТВ по повод критиките на редица анализатори срещу идеите за разширяване на правомощията му, които преди ден бяха ревизирани от ГЕРБ, след като самият Цацаров се обяви против въвеждането им. Става въпрос за възможността той да спира частни сделки в срок до 48 часа, както и прокуратурата да участва в граждански дела, по които има държавен или общински интерес.

Той отдаде коментарите за обвързаността му с Пеевски, на "интересите на определена група, която може би разполага със същата икономическа власт като Делян Пеевски, със същата медийна власт като Делян Пеевски".

"Не съм със самочувствието, че съм човека, от който зависи абсолютно всичко, тъй като има такава обществена нагласа, нито че мога да реша всичко с магическа пръчка", добави лаконично Цацаров.

По повод срещата му с премиера Бойко Борисов, за която преди ден съобщиха от държавното обвинение, той уточни, че "не отидох при премиера, за да му кажа: "Г-н премиер аз не искам власт".

"Проведохме един разговор, в който и двамата дискутирахме това кое е най-прагматичното и полезното решение. Е ли полезно решение да се върнем преди дата 1 април 1998 г. и да направим прокуратурата пълноправен участник в гражданското съдопроизводство – не. Е ли най-доброто решение главният прокурор да може да спира сделки, дори и за 48 часа? Как ще ги спре и откъде ще знае за това? Аз съм категорично против тези предложения", повтори тезата си Цацаров.

Премиерът изцяло се съгласил с доводите на главния прокурор

Запитан какво е било мнението на Борисов по тези въпроси, главният прокурор заяви: "Премиерът се съгласи изцяло с доводите, че подобни промени отварят вратите за злоупотреби и за посегателства на нормалните гражданско-правни и търговски отношения".

Въпреки че лично министър-председателят анонсира въпросните поправки в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Гражданския процесуален кодекс (ГПК), след което те светкавично бяха внесени в парламента от ГЕРБ, ДПС, Патриотичния фронт и БДЦ, според Цацаров това не било идея на Борисов.

"Не мисля, че е решение на Борисов за спирането на сделки – депутатите имат право на инициатива, под законопроекта стоят имената на вносителите. Законодателят не е длъжен да се допитва до субектите, на които създава задължения", отговори Цацаров на въпрос дали са се допитали първо до него за тези предложения.

"Главният прокурор не иска повече власт. Ако искаше, може би щеше да бъде сторонник за спиране на сделките за 48 часа. Искам нормална процедура в наказателния процес. Затова бяха направени предложения за промени в НПК, радвам се, че депутатите ги приеха. Говорим за мерките за неотклонение, за бягството на осъдени лица, знаем братя Галеви, Соло", обобщи Цацаров.

Тази седмица ще има нови обвиняеми за източването на КТБ

Коментарът му, че имало стремежи заедно с премиера да бъдат "пришити" за Пеевски бе насочен и към поредното писмено изявление на мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев, който обяви във вторник, че прокуратурата е станала съучастник на депутата от ДПС Делян Пеевски в "театрални постановки", които умишлено са сринали банката му.

"Той (Василев – бел.ред.) така разбира нещата, така ги казва. Това, което прочетох от него са твърдения за оставени материално-заверени показания. Там някъде в сейфовете могат да присъстват всички тайни, които Василев е създал или не е. Мястото, където трябва да бъдат проверени всички негови твърдения, се нарича протокол за разпит на обвиняемо лице. Всичко онова, което той би казал в този протокол, не би следвало да бъде тайна за обществото", лаконичен бе главният прокурор.

Той използва повода, за да анонсира повдигането на нови обвинения за източването на 206 млн. лева от КТБ до края на седмицата. Освен Василев, в момента обвиняеми по делото са още отстранените изпълнителни директори на банката Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, шефът на управление "Кредитиране" Георги Зяпков, главната счетоводителка Мария Димова, заместничката ѝ Борислава Тренева-Кючукова, както и бившият подуправител на БНБ Цветан Гунев.

По-късно във вторник прокуратурата съобщи, че е повдигнала обвинение срещу бившия подуправител на БНБ Румен Симеонов за неупражнен контрол върху Корпоративна търговска банка

Христо Иванов трябвало да бъде по-конкретен в идеите си за съдебна реформа

По повод сигналите за напрежение между него и правосъдния министър Христо Иванов заради оттеглянето на прокурорите от работната група, готвеща промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), Цацаров отрече да е във "война" с министъра.

"Защо трябва да има война? Напускането на работната група на МП е резултат от ясното съзнание, че присъствието им е безсмислено там", заяви той, допълвайки, че "това не е война – един проект за изменение на Закона за съдебната власт в един момент ще се представи на МП, разработен от работна група, очевидно, че колегите ми не желаят да се включват в това".

Главният прокурор все пак призна с половин уста, че вижданията му за съдебна реформа се разминават с тези на правосъдения министър. Това пролича и в края на миналата седмица, когато група депутати, начело с подсъдимия шеф на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов изненадващо внесоха предложения за промени в ЗСВ, отразяващи именно идеите на Цацаров.

"От една страна има воля и желание да извършат промени, той (Иванов – бел.ред.) има ясно съзнание за това къде това трябва да се осъществи. Само, че това в много случаи се формулира абстрактно и общо. Отнасям се позитивно към тази му воля. Но тя трябва да се облече в конкретни стъпки и действия, много по-различни от общото понятие стратегия. Бих желал да му кажа, че ако основната цел на стратегията е прокуратурата и главният прокурор – греши, те могат да са едни от целите. Това бе признато и от ЕК в последния доклад. Това е човек с воля за реформа. Но на негово място мисля, че тази позиция трябва да има конкретни измерения. Не бива съдебната власт, особено съдиите и магистратите да се разделят на добри и лоши, членуващи в добра или лоша съсловна организация. Това не съм го правил нито като съдия, нито сега", обобщи главният прокурор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #9
  2. Kiril Kovatchev
    #8

    Ни лук ял, ни лук мирисал, а интересно от какво се е заоблил като глава лук?

  3. Alex
    #7

    Другарю Цацаров, мръсната афера с КТБ ясно показа, че не сте пришит към Пеевски! Вие сте равностойни "ортаци", като вие извършихте по-мръсната работа използвайки положението си...

  4. анита хегерланд
    #6

    Проблемът между политическата и съдебната власт е за поемането на отговорност. През време на прехода от едно съзнание към друго бяхме свидетели на безуспешни опити да се носи политическа, правна, морална, финансова отговорност. Правистите от работната група не са съгласни с предложените текстове, но нямат власт да ги оборят, защото "законодателят създава задълженията". Те принципно са съгласни, но се разминават в детайлтие с РБ. Някой трябва да сближи позициите им, но той не е Делян Пеевски.

  5. lisav
    #5

    eee пришит си, пришит си, ама не се срамувай

  6. Boriana Boneva
    #4

    Цацаров май само го дава тежко. Иначе се оказа.... избор на Цветанов, пък Цветанов внесе проектозакон според който Цацаров да спира сделки (ама тук се усети), от друга страна преди това беше много старателен по време на Костинбродскта афера, повдигна обвинения (той или някой друг от прокуратурата- не мога да се сетя точно) на Сидеров и Станишев, а сега...плътно се нарежда до лицето Борисов като един вид съпричастна с него "жертва" на "пъклен" замисъл. Ето виждате ли, ние двамата сме наклеветени.

  7. Plutonijum
    #3

    Жалка картина за човекът, който трябва да защитава държавните интереси и тези на всички български граждани. Пришит не само с конци, а с корабни въжета и още много други неща.

  8. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Естествено си прорасъл с Пеевски, който те е торил обилно.

  9. Иван Сусанин
    #1

    Защо да ви пришиват тепърва, вие и така сте си зашити. Народът не е кьорав.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.