Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Целодневното обучение в училищата тръгва идната есен

5 коментара
Целодневното обучение в училищата тръгва идната есен

Първите стъпки към преминаването към целодневна форма на обучение ще бъдат направени през 2010 година, обяви в четвъртък зам.-министърът на образованието Милка Коджабашиева. Тя съобщи, че в бюджета са предвидени средства за целодневната организация на учебния процес, която да започне поетапно от първи клас.

В момента министерството заедно с регионалните инспекторати по образованието и с Националното сдружение на общините прави изследване, за да се установи какъв капацитет имат училищата в страната - като материална база, сграден фонд и човешки ресурси, за да може да започне целодневното обучение в училище.

На базата на това изследване ще се проучи и какви допълнителни дейности са необходими, за да може да бъде реализирано целодневното обучение и в по-големите градове, каза Коджабашиева. По думите ѝ, в тези градове може да възникне проблем, тъй като в училищата там се учи на две смени.

Министърът на образованието Сергей Игнатов пък съобщи, че за 2010 г. средствата за кариерно развитие са 46 млн. лева, за квалификацията на учителите и директорите са предвидени 1.9 млн. лева, както и 42.6 млн. лева за системата за диференцираното заплащане

От просветното министерство представиха в четвъртък проучване, според което учителите у нас отделят съвсем малко време за справяне с дисциплината в час и много повече за реално преподаване. Около на 50 на сто от българските учители заявяват, че използват над 90 на сто от учебния час за реално преподаване и учене, а само 5-6 на сто за подобряване на дисциплината в клас.

Международното изследване за преподаване и учене TALIS обхващат 24 страни, като 16 от тях са от ЕС. Според резултатите, средно за страните, участвали в изследването, между 70 и 90 на сто от учебния час се използва за преподаване и учене. Между 5 и 17 на сто от времето се отделя за административни дейности, а между 8 и 18 на сто - за въдворяване на ред в клас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Учителка
    #6

    Идеята и неприложима, защото няма да намерите учителки за 350 лева да занимават децата на тези,които не искат да се отърват от тях през деня!

  2. бивш учител
    #4

    Ситуацията у нас е като след турското владичество. Невъзможност да се справим без намеса отвън. Без специалисти от Европа във всяка една област, нищо няма да се получи. Образованието ни, както и всичко останало, е на толкова ниско ниво, децата са толкова демотивирани поради неправилно домашно възпитание и обърканост, че това целодневно ангажиране в училище просто не го виждам. За това първо трябва много стабилна материална база, стриктна програма, която да се спазва и да не гнети нито учители, нито

  3. Благодаря ти
    #3

    До бивш учител - Уважаеми, удивително точно си поставил "диагнозата" за положението в България... удивително, повтарям го(!) Аз мислех че съм "сам", а сега виждам че сме поне двама...?!Благодаря ти за много точния анализ...!

  4. Казасов
    #2

    Няма нужда от много мислене-щом ще има целодневно присъствие,осигурете 1500-2000 лева заплати на учителите,безплатен обяд за децата и закуска към 16 часа.Толкова е просто.Все пак става въпрос за най малките деца.Като ги подхванат дабре,като по големи и те ще са по добри.

  5. мислещ
    #1

    90% от училищата са на 2 смени, откъде материална база за целодневно обучение? И защо не се остави на частните занимални да се грижат за това обучение - ще го вършат 3 пъти по-качествено и ефективно, отколкото в училището. Това решение ще съсипе бизнеса на много хора, а реална полза ще има, колкото от програмата за закуските в училищата, чрез които много хора направиха пари, а децата ядоха боклуци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.