Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цената на бездействието

21 коментара
Цената на бездействието

Наблюдавайки огромния поток от хора от Близкия изток към Европа, стигаме само до едно заключение: каквото и да направи Европа по границите си, кризата няма да свърши, докато не спре гражданската война в Сирия. Това издание отдавна е на мнение, че мирът е невъзможен, докато Башар Асад е на власт. Днес това важи със същата сила, както бе и през 2011 г., когато Асад започна да убива невъоръжени продемократични активисти.

Така че Западът не бива да се поддава на опасно съблазнителната идея, прокарвана от Русия, че Асад трябва да бъде приет в името на борбата срещу джихадистите от "Ислямска държава". Това ще е грешка не само от морална гледна точка, но и от стратегическа. Повечето цивилни жертви са убити от силите на Асад и повечето бежанци бягат от неговите бомби. Въпреки това изтощената армия на Асад губи позиции, което е една от причините Русия да разположи през последните седмици в Сирия изтребители, бомбардировачи и бронирани машини.

Подкрепата за Асад или примиряването с оцеляването на режима му само ще тласне още повече сунити в обятията на джихадистите. Ако "Ислямска държава" е най-грозното лице на чувството за онеправданост на арабите сунити, то Асад е въплъщение на най-страшния им кошмар. Най-добрият вариант за преход може би ще е дипломатическа сделка, съгласно която Асад да предаде властта - сега или в някакъв момент в бъдещето - на нещо като федерално, широкоспектърно правителство. Намесата на Русия все още може да допринесе за такъв резултат. По-вероятно е обаче да окуражи Асад да се задържи на власт и да продължи да води война, която не може да бъде спечелена, но която ще нанесе още щети на страната и на региона.

Дори на този късен етап най-добрият начин да се гарантира дипломатическа сделка е оказването на по-голям натиск върху Асад чрез промяна в баланса на силите и защита на населението. Западът и неговите съюзници трябва следователно да създадат защитени зони, да наложат забранени за полети зони, за да спрат варелите с експлозиви на Асад и да насърчат умерените сунитски сили да разширят ничията земя между извършващия масови убийства алауитски режим и кръвожадните джихадисти.

Барак Обама ненапразно се тревожи каква ще е цената на свалянето от власт на Асад. Западът не съумя да отгледа прилични и стабилни правителства на мястото на арабските диктатори, които свали - било с нахлуването в Ирак през 2003 г. или с въздушните бомбардировки и народните бунтове в Либия през 2011 година. Но и ненамесата в Сирия даде потресаващи резултати: около 250 000 души са загинали, половината население e разселено във вътрешността на страната или прогонено отвъд границите ѝ, Европа е обзета от бежанска криза. "Ислямска държава" създаде "халифат" в Ирак и Сирия. Оцеляването ѝ е равнозначно на победа, която привлича нови кадри и разпространява идеалите на групировката в Либия, Египет и на други места.

Обама иска да "отслаби и впоследствие да унищожи" "Ислямска държава", но военната му кампания е вяла и се пропуква фатално заради липсата на план за Сирия. Той каза, че ще обучи и въоръжи умерени сирийски сили в Сирия да се бият само с "Ислямска държава", не с Асад. Идеята бе обречена от самото ѝ начало. Тя привлече незначителен брой наборници и първата група бойци, изпратени в Сирия, бяха избити. Сега Белият дом казва едва ли не, че идеята за въоръжаване на сирийски бойци била натрапена на Обама, а самият той никога не е вярвал в нея. Рядко се е случвало американски президент толкова унизително да абдикира от задълженията си в глобален план.

Предпазливостта на Обама направи много по-трудни за реализиране възможностите в Сирия. Но не и невъзможни. Преобладаващата част от сирийските бунтовнически групи, за които Обама с насмешка казваше, че били съставени от "лекари, земеделци и фармацевти", бяха изместени от многобройни ислямистки групи. Дори при това положение пак е възможно да се работи с някои от не толкова отвратителните, с неджихадистките милиции. Групировките, подкрепени от Турция и някои арабски държави, завладяха територии. Ако поеме ангажименти и предостави ресурси, Америка може да осигури на съюзниците си подкрепата на най-приемливите въоръжени сили; така ще бъдат привлечени бойци към всяка групировка, която демонстрира успехи на бойното поле. Ако Америка успее да спре варелните бомби, имиджът ѝ сред сирийците незабавно ще се подобри. Зависимостта от външна подкрепа ще увеличи и вероятността Западът да влияе на поведението на бунтовниците и да избегне мрачната перспектива от сунитски зверства срещу победените алауити, християни и други малцинствени групи.

Сега, когато лекарите и фармацевтите бягат в Европа, ще е по-трудно да се възстанови Сирия. Но създаването на "убежища" на нейната територия ще даде на сирийците алтернатива на изгнаничеството и ще създаде възможност умерените сили да започнат да предоставят комунални услуги и да градят легитимно управление. Евентуалната забранена за полети зона крие опасност от конфронтация с руски бойни самолети. Но Путин не иска директни сражения с бунтовниците или с Америка. Трябва да се следва моделът на Босна от 90-те години - да се окаже натиск на клиента на Русия, за да се постигне мирно уреждане - а не модела, довел до поражението на Съветския съюз в Афганистан през 80-те. Ако Русия иска да запази военноморската си база в Сирия, да защити православните християни и да не пусне "Ислямска държава" в Кавказ, тя трябва да се отрече от Асад.

Вероятно най-голямата пречка за Обама е самият той. Сега в неговото политическо наследство ще се впише не само осезаемото сближаване с Иран и Куба, но и затвърждаването на джихадисткия халифат и безбройните хора от лодките. Той може би се тревожи какви рискове крие това Америка да предприеме действия и сирийската криза да стане нейна грижа. Но по-големият риск е да стои настрана и да се откаже от Близкия изток.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #21

    Икономист тъпо, но упорито тича пред вятъра в подкрепата си за империалистическата политика на САЩ в Близкия изток. Грешката и основата на нещастието в БИ е опитът на САЩ да свали властта в една независима арабска държава като Сирия, без ясни индикации защо и без САЩ да са изчистили батака наследен от Храстчето в Ирак 2003. Кому бе нужен Ирак 2003 също не ясно на САЩ и съюзниците им.... лъгаха, мазаха, действаха като пирати и те ти сега несиметричен отговор ИДИЛ, милиони бежанци стигащи чак до Швеция... и Ирак, Иран, Сирия и Русия на един акъл!! Ако се присъединят и кюрдите Обамкината политика в БИ съвсем ще превтаса....

  2. Nikola Nikolov
    #20

    Нещата в света ще си дойдат на място веднага, щом обама се разкара от Белия дом и на негово място дойде републиканец!Иначе, първият чернокож президент на С А Щ е нищо повече от един обикновен левичар, от когото не бива да се очакват някакви смислени действия! за съжаление, на световното зло - агресора-милитарист путлер, слабостите на обама са му добре известни и той пълноценно ги използва - и срещу омразните му С А Щ, и срещу омразната му Европа!!!Жалкото е, че "мъдрите" западни политици допуснаха населението на Европа да го отнесе, заради имперските амбиции на кагебееца!

  3. Miau
    #19

    И хиляди пъти да сложиш един и същи пост психо-пате станимир петров/илиев пешо/ 16, 11 нищо нЕма да промениш, тук не сме в Россия И ГЬОБЕЛСКОТО повтаряне на едно и също не ни влияе

  4. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #18
  5. Коментарът е изтрит в 15:15 на 27 септември 2015 от автора.
    #17
  6. Stanimir Petrov
    #16

    Isis - made in USA : http://ifers.boards.net/thread/653/isis-usa

  7. so what_deactivated_1521205049
    #15

    ОСНОВАТА НА ДЕМОКРАЦИЯТА Е: Силно правораздаване и съд! Силна свободна преса! Това прави САЩ СИЛНА ДЪРЖАВА КАКТО И ГЕРМАНИЯ! Русия никога няма да има тези две основи на демокрацията и никога няма да стане свободна и просперираща държава!

  8. so what_deactivated_1521205049
    #14

    бРАВО, БРАВО МЕДИАПУЛ трийте моя коментар а оставяйте болния трол да нарича СВОБОДНАТА БРИТАНСКА ПРЕСА ГЬОБЕЛСОВА! Така допринасяте по чудесен начин към руската хибридна война

  9. so what_deactivated_1521205049
    #13

    БОЛНИЯТ ТРОЛ ПРОДЪЛЖАВА ДА СПАМИ А оди прочети статията за БЛАТЕР, ДА ВИДИШ че и щвейцаритне почнаха срещу него разследване за корупция АМА ПЪРВИ БЯХА ЛЬОШИТЕ АМЕРИКАНЦИ ЧИЕТО ПРАВОРАЗДАВАНЕ НЕ СЕ ШЕГУВА за разлика от твоята КОРУМПИРАНА РУСИЯ, начело с крадец, която се опитва да корумпира и развращава целия свят ИНАЧЕ НЯМАШЕ ДА ИМА ЕДИН РУСОФИЛ

  10. Калико Джо
    #12

    Америка каквото и да прави все няма да угоди на европейците който си имат техните разбирания за политика и акция по нея. Ами тогава да действат сами - защо пак чакат на Америка? Нали и те имат пари и армии и каквото там трябва - да ги ползват по предназначение както намират за най-добре. Ама само хленчат...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.