Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цената на тока е проблем заради държавната политика, а не заради ВЕИ-ата

31 коментара
Цената на тока е проблем заради държавната политика, а не заради ВЕИ-ата

Проблемите с цената на електроенергията в България и с цената на енергията от възобновяеми източници са заради непоследователната и нестабилна политика в сектора, забавени реформи, непрозрачно определена регулаторна рамка и липса на конструктивен диалог между отговорните институции и професионалните бизнес организации. Това коментираха в петък от Българската ветроенергийна асоциация (БГВЕА), след като ден по-рано единият от снабдителите – ЕВН, посочи, че заради бума на присъединяване на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в първата половина на 2012 г. в системата има дупка от 220 млн. лв., които за да се покрият трябва токът да поскъпне с 4 на сто от юли.

 

Организацията възразява срещу спекулирането с цената на зелената енергия като единствен виновник за възможно покачване цените на електроенергията. Включването на каквито и да било нови енергийни мощности води след себе си неминуемо поскъпване на електроенергията, тъй като инвестицията в нова централа – била тя ВЕИ или не, трябва да се изплаща с приходите от продажбата на произведения ток, смятат членовете на асоциацията.

 

Според тях не е коректно да се сравняват цени на енергия от нови централи с цени на централи, чиято първоначална инвестиция отдавна е изплатена. Асоциацията дава за пример, че преференциалните цени за изкупуване на електроенергията от вятърни мощности са между 14 и 19 ст./кВтч според това кога са подписани договорите и тези цени важат само за 2250 часа производство на пълна мощност. В същото време електроенергията, произведена от топлофикациите по комбиниран начин се изкупува задължително на цени между 15 и 30 ст./кВтч, като масово изкупуването става за 25 ст. при това за тези дружества няма ограничение в часовете работа на пълна мощност, посочва БГВЕА, цитирайки данни от енергийния регулатор.

 

Асоциацията иска отговорност да поемат и електроразпределителните дружества, които подписват предварителни и окончателни договори за присъединяване на енергийни обекти и които са отговорни за подаването на информация в регулаторния орган.

 

Инвеститорите във вятърни мощности определят като добра идеята на ЕВН с половината от приходите от държавната търговия с парникови квоти и платената от крайните потребители зелена добавка да се създаде ВЕИ-фонд, от който да се покриват разходите на слънчеви, вятърни и на биомаса централа. Реализирането на тази идея обаче трябва да стане в открит диалог с ВЕИ-производителите, посочват от асоциацията. Тя отново настоя да отпадне въведената като временна цена за достъп до мрежата за производителите на енергия от възобновяеми източници. В средата на март обаче Държавната комисия за енергийно и водно регулиране се очаква да обяви постоянни цени за достъп на ВЕИ-проектите до мрежата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #31
  2. Анонимен
    #30

    До 28: За какъв дял става въпрос, бе другарю ??? Та те целите ТЕЦ-ове в комплекса Марица-изток са на Иван Костов !!! Само че, той и това НЕ го знае !!! Сигурно очаква тъпака анонимен 16/28 да му го каже.

  3. Анонимен
    #29

    Нелегалния милионер Костов говорещ с теменужки постоянно се цвъка за да го забележи някой Цената на тока не е тема на елита ?????? коствените данъци на Дянков пълнят хазната нямат интерес от ефтин ток АЕЦ-овете ебават мамата на българския пазар по силата на логиката на Герб най ефективна би била ОЕЦ -ток от одеколон екологичен пълнач на хазната на Дянков

  4. Анонимен
    #28

    До №18. Дали Костов има ВЕИ само той си знае, но със сигурност има участие с дял в американския ТЕЦ на който подписа 15 годишен договор за изкупуване на тока на три пъти по-висока цена. И този национален предател все още не е в затвора.

  5. Анонимен
    #27

    Вятърни, слънчеви и водни далавераджии. Заради тях плащаме скъп ток и как не ги срам да толкова нагли.

  6. Анонимен
    #26

    Защо в Турция няма интерес към енергията от въстановяеми източници?
    За да се захранва Истанбул само с енергия от фотоволтайци е необходимо цялата турска част на Черно море да се запълни с фотоволтайчни панели. Тези фотоволтайци биха могли да захранват Истанбул само за времето от 9 до 19 часа през лятото и от 10 до 16 ч. през зимата и то при условие, че небето е чисто.
    Защо в голяма част от европейските страни се акцентира върху енергията от възстановяеми източници?
    Това е политически въпрос,

  7. Анонимен
    #25

    Държавата трябва да провери всички договори за изкупуване на енергия от слънце и вятър. Санкции за недоставено количество енергия. (Аризонската соларна централа може да бъде включена в щатската ел. система чак тогава, когато успее да осигури производствен капацитет от 78 MWh). Прекратяване на договорите за изкупуване на енергия от делавераджий закупили и монтирани фотоволтайци втора употреба или предишно поколение (КПД под 10%). Защо в БГ няма построени соларни и вятърничеви електроцентрали с европейски пари (по програма конкурентноспособност)? Явно НОВАТА енергийна МАФИЯ се страхува от проверките на европейските органи. Много истини могат да излязат на яве.

  8. Анонимен
    #24

    Е не е ли делавера? Да зареждаш батерийте през ноща с ток от ЕРП на цена 12 ст. за kWh, а да го продаваш на другия ден на НЕК на цена 70 ст. за kWh. Панелите и перките са само за камуфлаж. Народа е казал: Не е луд този който яде баницата!

  9. Анонимен
    #23

    Ами дойдохме си на думата!Хаос и комисионни!Никаква стратегия в енергетиката!И куп лъжи,че Белене ще струва милиарди,без никой да каже,че ТЕЦ,ВЕИ и други,също струват пари!На наивните и неграмотните се обяснява,че някой иска да фалира държавата?!А същата тази държава мисли ли,че ще фалират потребителите?!Естествено НЕ!Изплащането на инвестициите и кредитите за нови мощности,се оформя в договори на тъмно за продължителен период за надпазарни цени на тока и задължителното му изкупуване,което

  10. Анонимен
    #22

    Много интересен е въпросът Как след като не са присъединявали нови мощности от ВЕИ от миналата година насам, цената на енергията от тези ВЕИ не се е покачила а напротив, а цената за крайния потребител трябва да се покачи? И кой даваше разрешения за присъединяване на ВЕИ към мрежите и защо не може да смята 2 2. За тези които не знаят да поясня Когато има силен вятър около 40-50% от вятърните мощности в североизточна Бг. биват спирани поради невъзможност да се изнесе произведената енергия. Как тогава

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.