Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цената на тока скочи с 2.7% заради държавната ТЕЦ

Газът поевтинява с над 6%, парното - с над 12% спрямо миналата зима

19 коментара
Цената на тока скочи с 2.7% заради държавната ТЕЦ

Токът за домакинствата поскъпва средно с 2.7 на сто от днес, 1 юли, вместо да поевтинее с 0.55 на сто, каквито бяха обявените в края на май разчети на Комисията за енергийно и водно регулиране. Основната причина за това е включването в захранването за бита на силно закъсалата финансово държавна ТЕЦ "Марица Изток 2", която първоначално бе отрязана от достъп до сигурния пазар, където да продава скъпата си електроенергия.

Парното пък ще поевтинее средно с 12.69 процента спрямо цените от миналия отоплителен сезон, а цената на природния газ през месец юли ще е с 6.05 % по-ниска от юнската, което е над прогнозирания в началото на месеца от "Булгаргаз" спад с над 4 на сто.

Това съобщи председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов в онлайн пресконференция, която бе последната за него и на която той отново заяви, че през петте години на мандата му решенията на регулатора са вземани според закона, обективно, безпристрастно и балансирано. До края на тази седмица се очакват номинациите в Народното събрание за шеф и нови четирима членове на комисията, които са с изчетли през април мандати.

Преминаването на разчетеното поевтиняване на електроенергията в поскъпване Иванов обясни с настъпили обстоятелства след оповестяването на доклада с намалението на цените.

Едното е извеждането на небитовите потребители на свободния пазар, което ще намали необходимата за регулирания пазар енергия с над 3 тераватчаса в следващите 12 месеца и така обемът ѝ ще падне до 11.7 тераватчаса, обясни Иванов. Той обаче не навлезе в подробности как това влияе това на цените в микса.

За спасяването на държавната ТЕЦ

"Някои дружества коригираха заявленията си и промениха параметрите си по начин, че влязоха в изискванията да участват с квота на регулирания пазар. Третото обстоятелство е решението на Народното събрание относно бъдещето на въглищните електроцентрали, което изисква да не се допуска прекратяване на дейността на ТЕЦ "Марица Изток 2", каза регулаторният шеф. По думите му, "в стриктно изпълнение на тези решения, на 25 юни енергийният министър Теменужка Петкова възлага на ТЕЦ "Марица Изток 2" да произведе за ценовия период 2.6 тераватчаса, които задължително ще се купят на регулирания пазар", продължи той.

"Съвкупното действие на тези три обстоятелства доведе до промяната, която бе приета днес", заяви Иванов.

Реално обаче решението на парламента, което задължи Петкова да бъде увеличен капитала на въглищната централа с близо 600 млн. лв. и да не допуска закриването на мощностт, бе взето още в началото на годината. Тоест при изготвянето на разчетите с поевтиняването на цените и орязването на желанието на ТЕЦ "Марица Изток 2" и ТЕЦ "Бобов дол", това депутатско решение е било известно на регулатора, но заповедта на Петкова е издадена, след като регулаторът реже дружеството от достъп до регулирания пазар. Така регулаторът е притиснат да даде квота на централата, почти равняваща се на консумацията на извадените на свободния пазар фирми. Така държавната централа ще продължи да продава на бита, заради което ще бъде компенсирана за разликата между пазарната цена и себестойността на енергията на дружеството. Реалната причина за това действие е, че мощността не може да продаде енергията си на борсата и това би означавало да спре работа. Подобно нещо би се отразило и на дейността на държавните мини "Марица Изток", които са неин доставчик.

Включването на държавната ТЕЦ на регулирания пазар би трябвало да се случва за последен път, защото от ЕК искат от следващата година регулаторът да не определя квоти за ток за бита.

Три лева повече

Иван Иванов посочи, че включването на ТЕЦ "Марица Изток 2" в ценовата компонента "задължение към обществото", ще доведе до увеличението ѝ с 1.9 лв./МВтч. Това ще рефлектира върху цената, на която общественият доставчик НЕК ще продава тока на трите електроснабдителни дружества ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про", и  и тя ще бъде 92.92 лв./МВтч вместо планираните 89.57 лв.

В резултат на това цената на бита се повишава. Средното увеличение става с 2.7 на сто. Така клиентите на ЧЕЗ ще плащат с 2.72 на сто по-високи сметки, на ЕВН – с 4.12 процента, а на "Енерго-про" – с 1.5%.

Първоначалните разчети, преди включването на тока от държавната ТЕЦ, бяха за намаление средно с 0.55 на сто за страната. Плановете бяха за спад с 1.69 процента в Североизточна България, обслужвана от "Енерго-Про". За клиентите на ЧЕЗ в София и Западна България спадът трябваше да е 0.45%, а за абонатите на ЕВН в Югоизточна България да има поскъпване с 0.15%.

Иванов обаче посочи, че сега приетото поскъпване е под размера на годишната инфлация за 2019 г., каквато е била практиката на регулатора за петте години, откакто той е начело.

Парното - по-евтино спрямо октомври, по-скъпо спрямо май

При парното поевтиняването спрямо миналия отоплителен сезон е 12.69 процента, заяви Иванов, който за пореден път обяви изявленията за поскъпване на топлоенергията от 1 юли като "неверни твърдения – изцяло манипулативни". " И личи стремеж на определени политици или псевдоанализатори да внушат на потребителите, че цената на топлоенергията ще се повиши. Преследват се нечисти политически цели", заяви той.

Реално спрямо определената последно цена на топлинната енергия за месец май има повишение, което е заради това, че сега се определя едногодишна цена, която отразява прогнози за поскъпване на природния газ през зимата.

"Ако се отчете, че междувременно, заради анекса с "Газпром", се реши да се възстановяват суми на бита, след корекцията намалението е с 4.54 на сто", коментира Иванов.

Той се спря на цените на "Топлофикация София", която е най-големият производител на топлоенергия в страната. Ако на 1 юли 2019 г. цената е била 95.64 лв./МВтч, от днес тя е 82.09 лв. 

Цената на природния газ за юли ще бъде 19.10 лв. МВтч, което е спад с 6.05 на сто спрямо стойността му през юни.

Иванов отбеляза още, че разходите за ремонти на топлофикациите в следващите 12 месеца не са намалявани заради цената на газа. Възстановяването на надвзетите суми заради промяната в цената на руския газ със задна дата – от 5 август 2019 г.,  по никакъв начин не трябва да формира нито печалба, нито загуба за енергийните дружества, припомни регулаторният шеф.

Няма мърдане за либерализацията - ще е през 2025 г.

Той каза още, че до 31 август трябва да се изготвят типовите договори за електроснабдяване за небитовите потребители, които от 1 октомври 2020 г. са длъжни да излязат на свободния пазар, но не са си избрали търговци.

По думите му пълното освобождаване на цените на тока за битовите потребители ще стане на два етапа – през 2023 г. ще бъдат извадени половината битови потребители, през 2025 г. - останалата половина.

През тези пет години сме се водили само от разпоредбите на закона, обективност, безпристрастност и баланс на българската енергетика, каза Иванов на финалната си пресконференция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kameliq Peneva
    #19

    Лобистите на ВЕИ, АЕЦ и ТЕЦ на природен газ, чиято продукция на ел. енергия е значително по-скъпа от тази на въглищните ТЕЦ, се включиха активно в обработката на общественото мнение да го убеждават, колко е безвредно и евтино тяхното производство. Но тъй-като то в действителност е много по-скъпо, те енергично подкрепиха търговията с квоти за емисиите на СО2 и непрекъснато настояват за увеличаване на цените им така, че цената на електрическата енергия от въглищните ТЕЦ да стане изключително висока и непоносима за битовите и индустриалните потребители, а тяхното твърдение да стане истина.

  2. Kameliq Peneva
    #18

    Политически лобисти, поръчкови експерти внушават на българската общественост „неизбежността на Европейската зелена сделка“ и остро критикуват българското правителство, че полага усилия да запази държавната ТЕЦ „Марица-изток-2“, най-голямата централа на Балканският полуостров.

  3. Kameliq Peneva
    #17
    Отговор на коментар #16

    Моля? По-скъп ток на държавната централа от частните? Така става, когато искат да затворят даден ключов за икономиката обект. Как може българино да вярваш безрезервно на това какви данни ти изнасят макар и от уж най-достоверни източници. Частните централи по договор трябва да работят на пълна мощност и да им бъде печалбата гарантирана от държавата.Това е по пътя на елементарната човешка логика. Ако ли не- се плащат огромни неустойки. И другото което е те купуват въглищата от местните мини \\\"Марица

  4. vladi
    #16
    Отговор на коментар #15

    Г-жо Пенева, че токът на АЕЦ Козлодуй е с най-ниска себестойност сте права. Това за ТЕЦ Марица Изток 2 обаче категорично не важи. Не е въпрос на догадки. В решенията на КЕВР си пише цените на централите, даже и на тези, за които искате да се досещаме. Погледнете, за да сте информирана. На държавната ТЕЦ цената е дори по-висока от тези на американските.

  5. Kameliq Peneva
    #15

    Как се оправдава регулатора само с държавната централа. Това само глуповат индивид може за повярва на тия глупости.Точно държавната централа заедно с АЕЦ-а продават най-евнин ток на НЕК. Досетете се сами КОИ централички продават най-скъпия ток. И всичко това е именно заради тях. Но тях никой няма право да ги пипа, да им спира дейностите или да ги обвинява. Че заради частнити дружества глави се режат, ако някой посмее да ги спре.Та сега държавното дружество им виновно за скъпия ток. Ток се изнася само от евтините държавни централи, а тук се продава за страната ни само от скъпите частни и разни там зелени енергийни централи.

  6. Цените по-които НЕК изкупува от производителите на ток тайна ли са? Какъв % отива за НЕК, какъв за слободен пазар? Криете ли нещо? Срам ли ви е от видимите резултати на демокрацията,лобиране и външен натиск? Защо евтиния ток го изнасяме в чужбина, а скъпия ни отвари сметките у дома?

  7. Отбелязвам
    #13

    Лошото е, че преди 76 години тинята на нацията беше овластена тук от Червената армия след избиването на държавния интелектуален и политически елит. След 45-годишна репресия върху наследниците и създаване на срамотията "работническо-селска интелигенция" като срамното "проф. Искра Баева в сравнение с Проф. Богдан Филов. напр. И т.н. до Д-р Бойко Борисов, който бил чел само едно книга. Голям срам е това! Лустрация и декомунизация!

  8. Отбелязвам
    #12

    Това днес е по-лошо и от турското, и от съветското робство. Такъв нагъл всекидневен обир няма в цялата ни история. Кога ще запеем "Ний сме народа, за чест, за свобода, за мила рода, който знай да мре!" и ще изринем тази крадлива 75-годишна милиционерска съветска измет? Народе??? Какво още чакаш? Сега сме като пред Априлското въстание. До кога терор и безправие с наведени глави?

  9. Отбелязвам
    #11

    Забелязалили ли сте дългия нос на Теменужка Петкова? Той с годините порастна още повече от на Пинокио и на Борисов. Законът на ген. Линч действа при липса на друго правосъдие. И щахматът е най-расистката игра, защото винаги белите са първи.

  10. Ivan Ivan
    #10

    А защо само американските централи да получват държавна подкрепа (в лицето на 15-годишните договори с НЕК за изкупуване на тока им плюс покриване на разходите им за въглеродни емисии), а държавната ТЕЦ-2, която не е успяла да се добере до такива договори, но въпреки това подобно на американския ТЕЦ-3 е модернизирала мощностите си и е построила сероочистки, за да отговаря на ЕС изискванията, да не получава държавна подкрепа? Нещо двоен стандарт ли виждам?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.