Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цените на петрола се повишават в очакване на военен конфликт в Ирак

0 коментара

Цените на петрола днес се повишават, след като президентът на САЩ Джордж Буш заяви, че ще настоява за нова резолюция на ООН, разрешаваща употребата на сила срещу Ирак, предаде Ройтерс.

Цената на американския лек суров петрол с доставка през април се покачи с 9 цента - до 37,09 долара/барел. Цената на суровия петрол с доставка през май скочи с 19 цента - до 35,73 долара, докато този с доставка през юни поскъпна с 27 цента - до 34,03 долара/барел.

Цените на бензина в САЩ вероятно ще продължат да нарастват през април

, като достигнат рекордно средно равнище от 1,76 долара за галон /около 4 литра/, прогнозира вчера министерството на енергетиката на САЩ, цитирано от АП.

Министерството очаква средната цена на газта през април да бъде около 1,70 долара за галон. През последния месец цените на бензина в САЩ се повишиха под влияние на високите разходи за внос на суров петрол, силното търсене на нафта за отопление и твърде оскъдните запаси от суров петрол, както и от повечето петролни продукти.

През тази седмица цената на бензина в САЩ се повиши до средно 1,68 долара за галон - повишение с близо 3 цента спрямо предходната седмица и с 54 цента спрямо същия период на миналата година.

Цените на течните горива и пропан-бутана в страната не са спекулативни

, а обективно отразяват това, което се случва на международните пазари, както и въведените от държавата пазарни и административни механизми., заявява пред БТА председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев.

По думите му цените калкулират и повишаването на акциза на течните горива и въвеждането на пътна такса от 140 лева за пропан-бутана от началото на тази година.

Според него цените на суровия петрол, от който се произвеждат течните горива и пропан-бутана, са се повишили до нива, каквито не са стигали от кризата преди 12-13 години. Тогава цените за петрол Брент стигнаха нива от 40-41 долара за барел и при война отново ще се повишат около тези стойности, прогнозира Делчев.

Най-големите американски петролни компании се отказват да купуват иракски петрол

, защото приближаващата война в Ирак прави покупките твърде рисковано начинание, съобщи Ройтерс. Заплахата от засилване на недоволството сред обществеността срещу фирмите, които купуват иракски петрол, както и тревогата, че евентуална война може да стане причина за спиране на доставките, са твърде големи, отбелязват анализатори.

Говорители на двете най-големи петролни компании в САЩ - Ексън Мобил и Шеврон Тексако съобщиха, че компаниите са спрели да приемат доставки от Ирак, след като се засилиха признаците, че правителството на президента Джордж Буш все по-усилено се готви за война. "Разработихме икономически алтернативи, заяви говорителятна Шеврон Тексако Крис Гидес.

"Това е благоразумно решение, продиктувано от бизнес съобръженения." Ексън Мобил не е купувала иракски петрол от октомври м.г., показват данни на американското министерство на енергетиката. Говорителка на компанията съобщи, че Ексън Мобил купува известно количество иракски петрол на международните пазари за направления в Европа и в Азия.

Въпреки че рафинериите в САЩ поемат по-голямата част от изнасяния от Ирак петрол, американски компании не купуват директно от Багдад.

Вместо това посреднически търговски фирми обикновено купуват суров петрол от Багдад под надзора на ООН и след това го препродават на рафинерии в САЩ. Според източници от спедиторски фирми, последният танкер с иракски петрол, закупен от Шеврон Тексако, е бил натоварен през януари.

През първите два месеца на тази година Ирак изпращаше малко повече от един милион барела дневно към САЩ. Това е около 67 процента от суровия петрол, който Багдад официално продава срещу храни по ръководената от ООН едноименна програма, казват източници от петролния бизнес.

Президентът на Венецуела Уго Чавес вчера обяви, че извънредното положение в Петролеос де Венесуела е отменено

и компанията вече може да изпълнява бизнес договорите си, а производството е достигнало 2,6 млн. барела дневно, предаде АП.

Извънредното положение в Петролеос де Венесуела бе обявено през декември 2002 г., което направи невъзможно изпълнението на договорите за доставка на петрол. Министърът на енергетиката и мините на страната Рафаел Рамирес заяви вчера пред венецуелската агенция Венпрес, че в момента производството на петрол на Венецуела е над 2,5 млн. барела дневно.

Рамирес добави, че очаква страната му съвсем скоро да достигне производствената си квота в ОПЕК /Организация на страните-износителки на петрол/ от 2,8 млн. барела дневно. Също вчера, уволнените служители на Петролеос де Венесуела обявиха, че производството на петрол на страната е едва 1,09 млн. барела дневно.

Преди началото на общата стачка срещу президента Уго Чавес през декември м. г., Венецуела бе петият по големина в света износител и осми производител, като произвеждаше по 3,2 млн. барела дневно.

В разгара на стачката добивите ѝ спаднаха до 200 000 барела дневно. На страната все още ѝ се налага да внася бензин поради затрудненията на рафинериите да подновят работата си.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.