Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цените за ползване на газохранилището "Чирен" се удвояват

Търговци са притеснени от новия тарифен модел, който според "Булгартрансгаз" е по-гъвкав

3 коментара
Цените за ползване на газохранилището "Чирен" се удвояват

Нов тарифен модел на газохранилището "Чирен" ще доведе до удвояване на цените, плащани от търговците на природен газ за съхранение, нагнетяване и добив на суровина от съоръжението. Предложението на държавния газов оператор "Булгартрансгаз" (БТГ) ще бъде разгледано на заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране в сряда. От кога ще влезе в сила не е ясно, защото в проекта на решението е посочена само годината – 2020. Търговците, които в момента държат там свои количества, обаче са притеснени от повишението и казват, че то ще доведе до повишение на техните цени и в крайна сметка потърпевши ще са крайните потребители, както и тъкмо прохождащата газова борса.

В момента държавният газов доставчик "Булгаргаз" и частни търговци ползват капацитета на газохранилището, плащайки само такса за съхранение от 2.49 лв. без ДДС за 1000 куб. метра на месец. Тази цена е още от 2005 г. и според БТГ тя е остаряла и недостатъчна за покриване на разходите на дружеството по управлението на "Чирен".

Според разчетите на енергийния регулатор на газовия оператор са необходими около 25 млн. лв. за покриване на разходите по управление на газохранилището.

Предлага се вече съхраняващите природен газ да плащат не само за съхранение, но и за нагнетяване и добив на суровината, като също така се предвиждат виртуални услуги по вкарване и изкарване на синьото гориво от "Чирен". Това означава, че търговците вместо наистина да нагнетяват през лятото или да добиват през зимата (техническият режим на съоръжението позволява извършването само на едната или само на другата дейност) ще могат да ползват налични количества от системата на БТГ по всяка време, а операторът да преценява как да играе с техните реални обеми. Цените за "виртуален" добив или нагнетяване са по-ниски от тези за реалното вкарване и изкарване на количества и позволяват по-голяма гъвкавост на сделките.

БТГ е разработил цяло портфолио от шестмесечни и годишни твърди интегрирани капацитетни продукти, както и месечни, дори и отделни твърди и месечни "предварителен дневен"  и  "ден  напред"  капацитетни  продукти. Цените, вместо в кубични метри, ще са в мегаватчас.

"Целта е да предложим повече продукти и по-гъвкав ценови модел. Решението за промяната на тарифния модел идва след проучване по отношение на капацитетите и тарифите на газохранилища не само в ЕС, но и извън Европа", коментира пред Mediapool Владимир Малинов, изпълнителен директор на "Булгартрансгаз". Според него в момента дейността на газохранилището се дотира от транзитните такси, плащани на газовия оператор и ако съоръжението е отделно дружество, то би било на пълна загуба.

Малинов обаче призна, че новият модел ще оскъпи двойно плащаните от търговците в момента цени. Съотнесени към сегашната цена за съхранение, разходите на дружествата ще станат около 5 лв. за 1000 куб. м.

Според данните на БТГ заявките за нагнетяване, в какъвто период е газохранилището, са за 545 млн. куб. м или  99 на сто от капацитета му, за чието увеличаване до 1 млрд. куб. м се работи от години, но все още процесът е на етап 3D сеизмика и работите се забавят заради пандемията от коронавирус.

По-голямата част от обемите на съоръжението са за "Булгаргаз" и за балансиране на мрежата от самия БТГ, но още около десетина търговци ползват капацитета. Сред тях са швейцарската "Колмар", която от миналата година е сериозен доставчик на "Булгаргаз", "Овергаз", а по думите на Малинов и гръцката ДЕПА.

Участници на газовия пазар у нас обаче смятат, че във вдигането на цените няма резон, тъй като газовият оператор не инвестира в нови сондажи и няма оправдание. Според тях поскъпването може да изгони частните дружества от газохранилището и те ще предпочетат други начини за оперативна работа на българския пазар, или пък ще вдигнат цените си и потърпевши ще са крайните потребители и то тъкмо в момент, в който природният газ поевтиня драстично и продължава да държи ниските си тарифи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #3

    Той е разтегателен и клони към полегнала осмица! И малко въздух под налягане!

  2. асен
    #2

    свине гербастки!

  3. МАЛИНОВ-КРИЙ СЕ!

    Вчера Конгреса на САЩ Камарата на представителите единодушно одобри решението за затягане на санкциите срещу газопровода „Северен поток 2“.
    Съобщава ТАСС.

    Проектът за засилване на ограничителните мерки срещу друг газопровод - Турският поток, също беше подкрепен.

    Тези мерки бяха включени в бюдджета за отбрана на САЩ за следващата фискална година, който започва на 1 октомври.

    По този начин документът предвижда налагането на санкции срещу чуждестранни лица, улесняващи лизинга,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.