Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ценни архиви на историческите български гимназии в Солун се съхраняват в Националната библиотека на Гърция

1 коментар
Сн.: МВнР

Частично запазени, ценни архиви на историческите български гимназии в Солун – Солунската мъжка гимназия "Св. Св. Кирил и Методий" и на Солунската девическа гимназия "СВ. Благовещение", се съхраняват в Националната библиотека на Гърция.

Документите и служебните книги на двете гимназии, с които се запозна и българският посланик в Гърция Валентин Порязов при посещение в библиотеката, се пазят в Департамента за ръкописи и редки издания като обединен "Архив на българските гимназии в Солун 1892 – 1913", съобщи посолството на сайта си.

24-те архивни кутии с различна големина съдържат значителен обем архивни единици. Те включват матрикуларни книги, материални книги, документация от зрелостните изпити, протоколи от заседания на Учителските съвети, протоколи от заседанията на Стопанската/Пансионна комисия, над 20 счетоводни книги и др.

Значително по-голям е обемът на запазените документи и служебните книги на Девическата гимназия. Архивът е частично подреден. В 10 архивни кутии в насипно състояние са писма на Девическата гимназия от последните 5 години на нейното съществуване. Голямото значение и важна роля на Девическата гимназия очевидно проличава и в кореспонденцията ѝ с митрополити, архиерейски наместници, български църковни общини, управители на училища, професионални организации, старейшински съвети на населени места, родители и ученици от всички краища на българските македонски провинции на Османската империя.

Сред представените служебни книги по време на посещението на посланик Порязов и заместник-ръководителя на българското посолство д-р Пантелей Спасов е била и "Инвентарна книга на физическия кабинет" на Мъжката гимназия, в която през януари 1903 г. ВМРО взема решението за вдигане на Илинденското въстание.

По време на разговора на посланик Порязов с генералния директор на Националната библиотека на Гърция Филипос Цибуглу българската страна е подчертала важната роля, която двете гимназии в Солун са играли в българската история и важността на техния архив за българския народ. В хода на срещата стана ясно, че архивите на гимназиите се нуждаят от систематизиране и дигитализация, за да станат достъпни за българската общественост.

Гръцката страна е подчертала готовността си да бъдат обсъдени възможностите за сътрудничество с български институции за систематизиране на архивните материали и евентуалната им дигитализация, за да се повиши тяхната достъпност.

Сред възпитаниците на Българската мъжка гимназия в Солун са Андрей Ляпчев, министър-председател на България, революционерите Борис Сарафов, Гоце Делчев, Даме Груев, Тодор Александров, Иван Михайлов, писателите Григор Пърличев, Константин Величков, Евтим Спространов и много други видни българи.

Архивът на българските гимназии в Солун 1892 – 1913 бе описан и представен в научна публикация от д-р Пантелей Спасов през 2019 г. През март 2014 г. по инициатива на Генералното ни консулство в Солун на мястото на Мъжката гимназия бе поставен паметен знак от солунския кмет Янис Бутарис в присъствието на българския министър на културата д-р Петър Стоянович.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. asigma
    #1

    възторг.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.