Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ценни монети са открити при археологически разкопки в крепостта "Русокастро"

3 коментара
Ценни монети са открити при археологически разкопки в крепостта "Русокастро"

Изключително ценни находки са открити при проучвателни разкопки на археолози в крепостта "Русокастро" край село Дебелт, област Бургас. Това съобщиха от Регионалния исторически музей в Бургас.

Става въпрос за монети, железни върхове на стрели, един фрагментиран шлеми поне седем средновековни съда - амфори и стомни, които са смазани от рухналите камъни и ще бъдат възстановени в реставрационните ателиета на музея.

Сред монетите - освен на Ахейското княжество, Андроник Трети Палеолог и цар Иван Александър, особен интерес представлява изключително добре запазена монета на цар Михаил Трети Шишман Асен. Той е праправнук на цар Иван Асен Втори и царица Ирина Комнина. Царувал е от 1323-та до 1330 година.

В момента текат разкопки на водохранилището на замъка, което се оказва едно от най-големите в днешните български земи. То е с максимална дължина 15 метра и ширина 7 метра. Събирало е между 300 и 350 кубически метра вода. Точно по средата му са иззидани три огромни пилона, които са поддържали два полуцилиндрични свода. Те от своя страна са били подът на втори етаж, който вероятно е с представителен, палатен характер.

Подобни водохранилища, с такова покритие, почти не са познати в България. В крепостта Мнеакос/Моняк в Родопите има подобно съоръжение, подобно е било и едно от градските водохранилища на Филипопол - днешния Пловдив. Най-близък паралел - с подобни пилони и колони, поддържащи сводове с арки, се откриват в някои водохранилища на Константинопол - днешния Истанбул, разказват археолози.

Сега се работи в много трудни условия. Вероятно при земетръс сводовете на щерната са рухнали заедно с втория етаж и в момента археолозите изчерпват само камъни, които се изнасят на височина 3 - 3.5 метра на ръка, с кофи и въжета, обясниха от музея в Бургас.

И тази година разкопките на средновековния град Русокастро са финансирани от община Камено и Министерството на културата и се изпълняват от Регионалния исторически музей в Бургас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Н
    #3
    Отговор на коментар #2

    О кей.Сега имам малко преводи, но за отклик на сродни интереси = > Димитър Тонин / Шамбала издателство, вероятно има това-онова, той има изследвания на наши важни месста -светилища,избрани географски точки за канали с висша духовност и т.н.Може би и в материали от Дъново време може да се намери нещо, а и в по-популярни иманярски наръчници?/Благодаря отново за приятелството.

  2. Dante Alighieri
    #2
    Отговор на коментар #1

    Скъпа селянко Надке, може ли нещо повече за позитивната езотерика? Мерси :)

  3. Н
    #1

    Да, имало е култура по нашите еми. Жалко, че обраованието в последните десетилетия затъна отвасякъде. За някой, който е прост и не въприема нормално имената от историята името Русокастро би звучало или като на модел кубинска прическа с брада или като на коктейл, а то всъщност си е наше,историческо, и даже може да носи известен позитивен езотеричен елемент.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.