Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ценностите на гражданите от бивша Югославия са несъвместими

0 коментара

Държавите от Западните Балкани вярват в различни ценности, сочи социологическо изследване на Пакта за стабилност, пише в. Политика.

Когато става дума за институциите в източноправославната Сърбия и в католическата Хърватия на първо място е църквата. За сърбите обаче втора по важност е армията, а за хърватите нещо съвсем различно - частната инициатива. За гражданите на Черна гора най-важната институция е тази на университета, а църквата е на второ място. В Република Македония най-важна е армията, а на второ място е университетът. В Косово класацията се повтаря като в Македония. В Босна и Херцеговина най-много вярват на армията, после на църквата, а най-малко на парламента.

Международните институции на Балканите също са подложени на социологическа проверка.

В Република Сръбска в Босна и Херцеговина Трибуналът в Хага има най-ниска популярност, за разлика от Хърватско-мюсюлманската федерация, където пък най-много вярват именно на международния съд.

НАТО и Европейският съюз имат най-голям процент обществено доверие в Хърватия, но пък там не вярват на Пакта за стабилност. Македонците също не се доверят на Пакта за стабилност, но ценят Европейския съюз и ООН.

НАТО не е на почит в Сърбия, за разлика от Европейския съюз, който води класацията на международните институции с най-висок процент на доверие. В Черна гора най-много ценят Международния валутен фонд, но се отнасят с големи резерви към НАТО.

Голямо е доверието към Североантлантическия алианс в Косово.

Изследователите задават въпроса и в какво не вярват на Балканите.

В Хърватия медиите и съдебната система нямат авторитет в обществото. Подобно е положението и в Черна гора. В Македония обаче обществото не вярва на правителството и на парламента. В Сърбия не са на почит местната власт и съдопроизводството. И в Косово не вярват на медиите, става ясно от изследването на Пакта за стабилност.

От политиците на Сърбия най-високо доверие има към президента на Югославия Воислав Кощуница- 47,2%. След него са югославският вицепремиер Миролюб Лабус, следван от министъра на финансите на Сърбия Божидар Джелич. В негативния списък са лидерът от Войводина Ненад Чанак и бившият президент Слободан Милошевич.

По време на най-тежките преговори за края на Югославия - през януари и февруари - в Черна гора най-популярен е бил президентът Мило Джуканович, след него е премиерът Филип Вуянович, а трети е митрополитът на Сръбската православна църква Амфилохие. С най-малко доверие е митрополитът на непризнатата Черногорска православна църква Мираш Дедеич.

В Хърватия президентът Степан Месич и премиерът Ивица Рачан са в челото на рейтингите. С най-малко доверие е лидерът на управлявалата 10 години Хърватска демократична общност Иво Санадер.

В Македония обаче най-популярни са финансовият и вътрешният министър- Никола Груевски и Любе Божковски. Недоверието е към главния прокурор Ставри Джиков, към председателя на парламента Стоян Андов и към премиера Любчо Георгиевски.

В Косово президентът Ибрахим Ругова събира 53% подкрепа от общественото мнение, следван от Рамуш Харадинай и либералния и проевропейски настроен Ветон Сурой. Най-малко доверие има към лидерите на социалдемократите Илияз Куртеши и Качуша Яшари. В Босна и Херцеговина обществеността продължава да е разделена.

Двамата обвинени във военни престъпления Радко Младич и Радован Караджич се радват на високо обществено доверие в Република Сръбска. Зад първия стоят 53%, а зад вторият- 46,7%. След тях е премиерът Младен Иванич, на който вярват 36,7% от анкетираните. Най-малко доверие има председателят на Конституционния съд Снежана Савич.

В Хърватско-мюсюлманската федерация доверие има външният министър Златко Лагумджия, а най-непопулярен е сръбският член на Председателството на Босна и Херцеговина Живко Радишич. Изследването е извършено от шведската фирма ИДЕА, по поръчка на Пакта за стабилност, въз основа на 10 000 анкетирани и е представително за изброените страни от Балканите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.