Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ценови таван за руския газ, за всички или динамичен коридор? Разногласията в ЕС остават

0 коментара
Ценови таван за руския газ, за всички или динамичен коридор? Разногласията в ЕС остават

Продължават разногласията между лидерите на държавите от Европейския съюз за механизма, по който да се овладеят цените на природния газ, и те не могат да постигнат разбирателство дали да се наложи ценови таван само за руския газ, дали той да важи за всички производители или да се въведе "динамичен коридор" за таван на цените, който да важи да всички сделки на едро независимо от произхода на суровината и предназначението ѝ.

Срещата в Прага на лидерите на Европейската общност, на която в петък бе засегната и тази тема, приключи без резултат, независимо от обявеното от еврокомисаря по икономиката Паоло Джентилони преди началото ѝ "сближаване" на позициите на европейските държави около направеното преди ден предложение от Италия, Белгия, Полша и Гърция за динамичен таван върху газовата цена.

Така въпросът остава за продължаващо обсъждане на 20 и 21 октомври, когато се очаква Еврокомисията да представи по-широк пакет от краткосрочни мерки за понижаване на цените и по-дългосрочни стъпки за промяна на функционирането на газовия пазар.

"Всички са съгласни, че трябва да намалим цените на електроенергията, но няма единомислие за конкретните инструменти, които да използваме за тази цел", каза полският премиер Матеуш Моравецки сред срещата.

"Трябва да се свърши много работа", преди да се сключи подобно споразумение, заяви на свой ред премиерът на Ирландия Михол Мартин.

"Ако Европа солидарно не овладее растящите цени, кризата в енергетиката много бързо може да излезе от контрол и да прерасне в социална и политическа криза с всички последствия", коментира и българският президент Румен Радев след участието си в неформалната среща в чешката столица.

Германия, Дания и Нидерландия се противопоставят на въвеждането на газов таван, обосновавайки се със създаването на евентуални затруднения пред закупуването на газ, от който се нуждаят техните икономики. Според тях ходът би намалил стимулите за намаляване на потреблението. Полша пък критикува Германия за решението да изсипе до 200 млрд. евро за подпомагане на бизнеса и бита заради енергийните цени, които според Варшава създава неконкурентни предимства за германските фирми. Нещо, което Берлин отрича да е вярно.

Въвеждането на динамичен ценови таван може да бъде правилното решение за енергийната криза, коментира европейският комисар по икономиката Паоло Джентилони преди срещата

Динамичният ценови коридор се предлага да важи за всички транзакции на едро, без да се ограничава до внос от определени юрисдикции и до начина на използване на суровината. Неофициалното предложение предвижда цената на природния газ да бъде достатъчно висока, за да позволи на пазара да функционира и достатъчно гъвкава, за да позволи на Европа все още да привлича доставки, дори при необходимост над референтната цена.

Вероятността таванът на цените да подкопае привлекателността на Европа като дестинация за доставка на втечнен газ е основна загриженост за участниците на пазара, наравно с притесненията за цените.

"Идеята за блокиращ таван на цените може да бъде противопоказна по отношение на тенденцията на пазарите, по отношение на страните, доставящи природен газ, тъй като е ясно, че отношението към Русия не може да бъде същото като това към Норвегия или Алжир, като тази идея изисква доста сложен инструмент и въпреки това динамичният таван на цените може да отговори на тази нужда“, посочи Джентилони, цитиран от Ройтерс.

В същото време той отбеляза, че таванът на цената на газа "сам по себе си няма да бъде чудодейно решение" и ще са необходими "общи инструменти" за решаване новата извънредна ситуация.

Сред срещата в Прага председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен потвърди липсата на общо решение за ценовия таван при газа и обеща ЕК да предостави по-подробни предложения за противодействие на скока на цените на енергията през следващите седмици.

Според нея е важно да се избегне фрагментирането на единния пазар на ЕС. Тя добави, че е от първостепенно значение за блока да има съвместни покупки на газ от следващата пролет.

Подкрепата за предложението за съвместни покупки на енергия се увеличава, съобщи след срещата председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел. "От няколко месеца работим, за да гарантираме, че запасите (в газохранилищата) са възможно най-много", добави той.

Още преди лятото казвахме, "че трябва да организираме обществени поръчки за енергийни доставки. Днес се върнахме на темата, а подкрепата за тази идея е все по-голяма", твърди Мишел.

Също след края на срещата френският президент Еманюел Макрон, заяви, че сега е много по-уверен, че европейските лидери ще постигат решение на енергийната криза.

В момента Европа разполага с повече от 90% запълнени газови хранилища и е намалила вноса на руски газ от 40% на едва 7.5%, следователно "рискът е значително намален" в сравнение с миналото, коментира Джентилони.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.