Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Централна Европа си поиска обратно правомощия, дадени на ЕС

8 коментара
Централна Европа си поиска обратно правомощия, дадени на ЕС

Повечето от бившите комунистически страни, които преди 15 години влязоха в ЕС, си искат обратно от Брюксел правомощия, дадени от националните столици на ръководството на съюза. Това заяви полският премиер Матеущ Моравецки след срещата на 13-те държави във Варшава, на която присъства и българският премиер Бойко Борисов.

Моравецки отхвърли и тезата за Европа на различни скорости, която би позволила на групи държави да интегрират по-бързо и задълбочено политиките си в определени сектори.

Коментарите му изтъкват сериозен разрив между изтоноевропейските страни, оплакващи се от отношение като към втора категория членове, и Европейската комисия и по-стари държави в ЕС като Франция, коментира "Ройтерс", съобщи dnevnik.bg.

"Там, където е необходимо, ЕС трябва да остави на страните членки националните им компетенции. Заявяваме това с единния глас на Централна Европа", каза Моравецки пред журналисти.

Това послание ще бъде оформено и в декларация и обсъдено на 9 май в румънския град Сибиу, където лидерите на ЕС се събират на неформална среща за дискусия за посоката на раззвитие на съюза. Темата е особено чувстителна в навечерието на евроизборите в края на месеца, на които се очаква невиждана досега подкрепа на евроскептични и популистки партии.

Евроскептична е и "Право е справедливост" - управляващата партия, заради която срещу Полша започна най-тежката досега наказателна процедура по Член 7 от Договора за ЕС. Ако бъде доведена докрай, което засега изглежда доста съмнително, тя ще лиши властите във Варшава от глас при взимането на решения в ЕС. Полските управляващи казват, че остро критикуваната от Брюксел и редица западни страни намеса в независимостта на правосъдната система всъщност щяла да я направи по-ефективна и ЕС не бива да им се меси.

Във вторник брюкселското издание„Политико“ публикува статия на Моравецки "Полската визия в Европа". В неяполският премиер твърди, че ЕС в усилията си за повече интеграция рискува да отслаби демокрацията и това е "опасно погрешен" подход.

Според него съюзът трябва да се фокусира върху подсилването на единния пазар, спирането на нелегалната имиграия и избягването на двойни стандарти за продукти и услуги.

ЕС попадна в порочния кръг на кризи и за да бъде разкъсан той има спешна нужда от промяна на курса след майските избори за Европарламент, пише още Моравецки. Според него е застрашено самото бъдеще на европейския проект, защото досегашните отговори на кризите било ново и ново централизиране на властта и забравяне за демокрацията, прозрачността, отговорността и съхраняването на националния суверенитет.

"Най-важното е, че ЕС трябва да се завърне към корените си на съюз от силни, равнопоставени и свободни нации", пише Моравецки. Той предлага и 5 пункта за справяне с проблема:

Борба с неравенството

Под това Моравецки разбира нов икономически модел за динамичен растеж в условия на свободен пазар и намаляване на различията.

"Ще са нужни честна данъчна система и амбициозни програми за намаляване на бедността и пробиване на "стъклените тавани" особено за нови, малки и средни фирми. ЕС трябва да поеме инициативата в това чрез използването на кохезионни и струтурни фондове за модернизиране на Европа. Така обикновените хора ще видят, че Европа е загрижена за тях."

Засилване на иновациите

"Европа стана жертва на политиките за бюджетни съкращения. А за да се подготви за бъдещето, тя трябва да създаде амбициозна програма за инфраструктурни инвестиции, които ще увеличат икономическия растеж и ще повишат жизнения стандарт в целия съюз." Трябва да сме и лидери в авангардните технолотии, а за това е нужна стратегия за иновациите с акцент върху изкуствения интелект, интернет на нещата, големите масиви данни и самообучаващите се апарати. "Трябва да подкрепим компании, което са европейските шампиони, способни да се конкурират на глобално равнище."

Моравецки призовава за "смел бюджет на ЕС" чрез намаляване на ДДС и корпоративния данък, от които "годишните загуби" били около 300 млрд. евро. Той подкрепи въвеждането на Европейски цифров данък за честно облагане на глобални дигинални гиганти, а събраните от това средства да финансират технологични европейски фирми за десетилетия напред.

"Няма нужда данъците да са високи, ако всеки честно плаща своя дял. Затова са справедливостта и солидарността, които са фундаментални ценности на ЕС. Време е да ги приложим и да сложим край на данъчните убежища."

Борба с монополите и протекционизма

"ЕС спешно трябва да изгради реален единен пазар, а европейските предприемачи да получат свобода да бъдат изобретателни и да предоставят нови услуги. Твърде дълго няколко държави с протекционистични амбиции пречат това да се случи под претекста, че защитавали националните пазари на труда. Този вътрешноевропейски протекционизъм ощетява милиони европейски потребители и служители. Трябва да поведем реална борба и срещу глобалните и регионалните монополи, включително онлайн платформи и мрежи. ЕС трябва да създаде институция от типа на Европейска антимонополна служба с правомощия да се бори с практики, накърняващи интересите на европейски потребители и икономики."

Увеличаване на разходите за отбрана и защита на границите

"Дължим на НАТО десетилетията мир в Европа и този алианс е гръбнакът на отбраната ни. Лицето на войната се променя и за да гарантираме за тодини напред, че Европа наистина ще е защитена, трябва да се фокусираме върху иновациите във военния сектор и драматично да увечиличм разходита за отбрана на нашите демокраиции от кибератаки и нови форми на хибридна война.

Съдбоносно е и да поддържаме политика на разумна миграция. Националните правителства трябва да защитават границите на страните си и макар сътрудниеството на европейско равнище за помага, този базов принцип не бива да се променя. Трябва да сме разтревожени и от помощта, която Русия дава на някои страни от ЕС под формата на икономическо сътрудничество. Проекти като "Северен поток 2" за опасни за енергийната сигурност и в резултат - за сигурността на целия блок."

Да не забравяме демокрацията

"Все повече европейци са притеснени от институциите на ЕС и се съмняват в тяхната безпристрастност. Изглежда, че Брюксел третира отделни членове по-добре от други, като разлики се забелязват за отношението към бюджетните дефицити, държавната помощ или институционалните реформи. ЕС трябва по-добре и равнопоставено да прилага правилата си. Неприемливо е от ЕС да критикуват институционалните практики на едни държави, когато те не са създават проблеми на друго място.

Брюксел често не разбира вътрешната ситуация в страните от Централна и Източна Европа, преминали през ада на Втората световна война и комунизма. Вместо да са честен посредник, институциите се превърнаха в самоназначили се съдии. Отговорът на това е повече демокрация - по-малко решения трябва да се взимат от политици в Брюксел и повече отговорности да се възложат на демократично избраните представители на страните членки. Твърде лесно Европейската комисия пренебрегва гласа на националните парламенти, дори когато мнозинството страни от ЕС са на същото мнение. Системата за раздаване на "жълти" и "оранжеви картони" не е ефективна."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #8

    По-добре лидерите на бившия Източен блок да си помислят каква е другата им алтернатива - подстрекавани от Тръмп да се озовем отново желязната прегръдка от Руската империя.

  2. edin.drug
    #7

    На всички тези "младежи" в ЕС основната дума трябва да е съмнителната не "сигурност" (не е трудно да създаваш "сигурност", по границите, когато в държавата ти не иска да остава никой) а ПРАВОСЪДИЕ! Само че това няма да го харесат нито румънците, нито поляците. Там те искат "автономия" от общите решения на ЕС и свобода за вътрешни политики "които не засягат околните държави". Т. е. "оставете ни да си безчинстваме вътре в държавите, а пък ние ще покриваме външните търговски и банкови критерии" сиреч.

  3. ivancho ivanov
    #6

    "Там където е необходимо ЕС, да остави националните компетенции.." т.е. да се върнем към "дядо ти такова баба ми..." - национализма като проклятие! Става все по-разбираемо, че ако ЕС не се федерализира, ще се полу-или пълно разпадне - общи федерални данъци, обща армия, обща външна политика и търговия. Търговията ще бъде наложена от икономиката, която ще наложи и образованието и здравеопазването! Не е трудно да се разбере, но е трудно да се приложи в стара Европа, където всички страни са воювали със съседите си, че и оттатък!

  4. Знайко
    #5

    Миналата година, по повод поредната изцепка на т.н. Вишеградска четворка (Полша, Чехия, Словакия и Унгария) си направих труда да проверя каква част от сумарния БВП на Евросъюза произвеждат четирите страни. Представете си, малко над 4 % - при това за сметка на Полша, която има 3 %. Другите три са под половин процент. Само претенциите им големи.

  5. анита хегерланд
    #4

    Ако правосъдните системи на членките в ЕС се различават по чувствителните теми, които са общи за всички, и се базират на друг принципи или поставят нов властови център, то разнобоят ще е тотален. Общите европейски фондове ще се раздават при други условия. Страните ще избират кои политики да спазват. Понеже са на различна степен на развитие, те ще предпочитат да спазват едни норми и ще пренебрегват други. Ще настъпи хаос и липса на правила. Европа и сега се развива с различни скорости. Имаше множество срещи на Меркел и Макрон, до които другите лидери не бяха допуснати...

  6. тото
    #3
    Отговор на коментар #1

    Деде ЕС с заявеното от Макрон и Германия ФЕДЕРАЛИЗИРАНЕ НА ЕВРОПА се готви федерация тип ЮГОСЛАВИЯ с водеща роля на сърбите ,а също великата руска федерация с ДОМИНАЦИЯ НА РУСИЯ.В ЕС ТОВА ЩЕ СА ГЕРМАНИЯ И ФРАНЦИЯ.За това Полша и Унгария не са съгласни това сме го играли в соц лагера.Даже вГФР преди да стане Германия има по важни държави в федерацията пример БАВАРИ И ХОЛЩАЙН.

  7. Отговор на коментар #1

    ха ха! Не кранчето, килимчетоо бе! За да ги изтърси точно пред портите на Москва! Източна Европа бе най-голямата жертва на Втората Световна и студената война. Заради интригите на клана Ротшилд. Който финасираше Хитлер. А през войната-му продаваше петрол!

  8. Дядо ми Петър
    #1

    Брюксел най-сетне трябва да дръпне кранчето. Достатъчно е наливала парите на честните европейски данъкоплатци в джобовете на източно-европейските мафиоти. А е крайно време и европейските лидери да престанат да се лигавят с мафиотските ни босове, пък били те и министър председатели.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.