Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Централната баня в София е за спешен ремонт и с неясно бъдеще

Въпросът е какво да се прави със северното и източното крило след възстановяването

7 коментара
Централната баня в София е за спешен ремонт и с неясно бъдеще

Течове, корозирали стоманени колони и подова конструкция, счупени стъкла, рушаща се фасада. Половината от Централната минерална баня в София се нуждае от сериозен ремонт и то бързо, тъй като е конструкцията е в "аварийно състояние". Въпросът е не дали да се прави ремонт, а за какво да се използва останалата част от паметника на културата след възстановяването.


Част от Централната баня в София се руши и имя нужда от спешен ремонтът. Сн. Регионален исторически музей - София

Столичната община формално разглежда две алтернативи - за възстановяване на банята или разширение на намиращия се в нея в момента Музей на София. При втория вариант се предвижда свободните пространства от 5600 кв. метра да се превърнат в зали за събития и култура, както и да бъдат обособени хранилища за експонатите на музея. За него има и разработен идеен проект.

Неформално обаче въпросът поне към момента изглежда предрешен - поне според обявените от администрацията анализи за силните и слабите страни на всяка от двете алтернативи.

Според тях банята трудно може да стане отново баня заради недостатъчния дебит на минералната вода. "Трябва да къпем туристите с чешмяна вода", повтори на няколко пъти зам.-кметът по култура и образование Тодор Чобанов при работно съвещание на комисията по култура към Столичния общински съвет в понеделник. Въпросното заседание беше в ремонтираната част на банята и завърши с разходка из рушащите се северно и източно крило.


Сградата на Централната баня в София е паметник на културата. Строена е преди около 100 години. Затворена е през 1986 година и дълго време беше оставена безстопанствена. Част от зданието беше ремонтирана със средства от еврофондовете, за да приюти Музея на София. Сн. Mediapool

Другият, може би по-решаващ фактор, е, че ако банята бъде възстановена като такава, общината трябва да осигури сама средствата за това - около 9 млн. лева според разчети, правени преди повече от 10 години. Ако се приеме явно предпочитаният вариант с промяна на функциите на сградата, ще се търсят средства от еврофондовете. По този начин основно бяха осигурени парите за ремонт на другите две крила на сградата, които действат като музей.


Северното и източното крилоса в аварийно състояние. Конструкцията е корозирала, има и течове. Сн. Регионален исторически музей - София

Въпросът беше поставен на обществено обсъждане преди седмица. По-голямата част от гражданите, дошли на него, се обявиха за възстановяване на банята като такава, тъй като в момента София не използва един от основните си ресурси - минералната вода. По подобие на Будапеща минералните бани в града можело да се възстановят, за да привличат чуждестранни туристи, които имали и интерес към това. Част от хората се усъмниха и в достоверността на основния аргумент против идеята за възстановяване на банята като баня - недостатъчният дебит на извора.

Финансови анализи

Финансовите анализи, представени от зам.-кмета Чобанов, показват, че в случай на възстановяване на банята като баня ще трябват поне 9 млн. лева, които нямало как да бъдат осигурени без привличането на външен ресурс. Разходите по експлоатацията на двете крила като спа център ще са над 900 хил. лева на година. Никъде в анализа не се посочва какви биха били евентуалните приходи.


Един от басейните в момента се ползва за склад за част от експонатите на музея. Вариантите са той отново да бъде напълнен с вода или да се превърне в зала за културни събития. Акустиката, типична за баня, щяла да се подобри със специални панели. Местата за сядане ще са в басейна. Сн. Mediapool

Според Чобанов това зависи от интереса към банята и от това какви ще са цените на услугите. Той е на мнение, че капацитетът на спа центъра би бил прекалено малък и трудно ще се привличат платежоспособни клиенти, тъй като банята няма външен басейн и няма как да има такъв. Освен това се намира в центъра на града, достъпът е основно с градски транспорт и семейства с деца, например, едва ли ще посещават спа центъра, тъй като това е свързано с пренасянето на сакове и чанти по автобуси и метро.


Другият басейн се намира в едно от неремонтираните крила на банята. Покрит е временно и също се използва за нещо като склад. И за него вариантите са два - отново да функционира като място за къпане, или да стане зала за събития. Сн. Mediapool

Привличането на достатъчно чуждестранни туристи също било спорно, тъй като наоколо нямало голям хотел, в който да отсядат клиенти, дошли в София с цел туризъм и разходка, а не за бизнес. В анализа като единствен хотел с подходящи клиенти се посочва само "Арена ди Сердика". Изключени са другите големи хотели в близост, тъй като били бизнес ориентирани. По-малките пък били основно хостели, в които отсядат неплатежоспособни хора - най-вече мигранти.


Едно от помещенията в рушащата се част от банята. То трябва да се обедини с други по-малки пространства на същия етаж, за да стане голяма зала. това ще се случи, ако се избере вариантът сградата да се използва от Музея на София. Сн. Mediapool

Не се споменават обаче многото апартаменти в центъра, които се ползват от туристите, дошли в страната за уикенд туризъм.

Определянето на ниски цени на услугите пък щяло да превърне услугата в социална и да отблъсне по-платежоспособните клиенти.


Според администрацията дебитът на минералния извор в центъра не е достатъчен за изграждането на спа център изцяло с минерална вода. Сн. Mediapool

Според анализа разходите за разширяване на музея ще са по-малко - 7 млн. лева. Оперативните харчове ще са 2-3 пъти по-ниски. Приходите обаче няма да са достатъчни музеят да се самоиздържа. И в момента разходите по него годишно са над 4 пъти по-големи от приходите. В анализа не се посочва как ще се промени това съотношение при увеличаване на оперативните харчове по по-голям музей, който работи и като място за кино, концерти, съвременно изкуство и други.

Тука има, тука няма вода

Основен проблем според администрацията обаче бил недостатъчният дебит на минералния извор, който би трябвало да захранва трите басейна в евентуално възстановената баня. Според хидроложки проучвания, цитирани от общината, в момента дебитът на извора е 12 литра в секунда, от които 8 литра в секунда отиват за чешмите до банята, където безплатно може да се налива минерална вода.

За пълноценното функциониране на спа центъра изцяло с минерална вода били нужни 25 литра вода в секунда. При това положение изборът бил - или безплатна минерална вода за пиене пред банята, или спа център вътре в нея.


Част от пространствата в неремонтираната част от банята може да се ползват за хранилища на Музея на София, която няма достатъчно пространство, за да изложи всичките си експонати. Това ще стане, ако се приеме вариантът банята да не се възстановява като такава. Сн. Регионален исторически музей - София

Недостатъчният дебит се посочва и като причина за провала на няколкото опита за концесия на рушащите се крила на банята. Този проблем реално е бил известен още през 2006 г., тъй като тогава дебитът е бил 19 литра в секунда. Намалял след земетресението в Перник през 2012 г.


Част от експонатите, складираните в единия от басейните. Сн. Mediapool

Другият проблем бил, че изворът се намира в центъра на града и водата може да бъде замърсена при строежи на сгради с подземни етажи заради евентуалното преминаване през бетон. След реплика на Чобанов, че не може хората да се къпят с вода, която може да е опасна, зам.-кметът трябваше да обяснява, че на водата, изтичаща от чешмите до банята редовно се правят анализи.

Като риск той посочи и, че при евентуално строителство можело да се нарушат пластовете, през които минава водата и изворът да пресъхне.


За разширение на Музея на София ще се търсят евросредства, докато възстановяването на банята като баня ще трябва да се поеме изцяло от общинския бюджет. Сн. Mediapool

Според председателя на комисията по култура Малина Едрева трябва да се направи ново изследване на дебита, тъй като е възможно да се е увеличил от последното хидроложко изследване, правено преди 6 години.

Тя обясни, че в началото на следващата година ще покани експерти от Будапеща и Италия, за да се види как се действа там с подобни сгради и природни ресурси. След това щяло да се вземе и решение какво да се прави с рушащото се крило на банята.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kali7ko
    #7

    Бъдете сигурни, че от скоро тези проблеми ще започнат да бъдат решавани

  2. kali7ko
    #6

    Да, наистина трябва да има възстановяване и да се направи спешен ремонт, но за наша радост имаме и свестен премиер, и свестен кмет!

  3. kali7ko
    #5

    Мисля си, че Фандъкова няма да остави нещата така и съвсем скоро ще се направи търг за фирма, която да извърши този ремонт!

  4. асен
    #4

    чобанов (характерна фамилия) след като оправи паметниците на културата и уреди сбирките на бандитите, сега се е заел да унищожи и банята. как в будапеща може да има баня от времето на империята, а у нас ще правим музей на софия? за чий? кой влиза в него? общината се ръководи от прости хора, дошли от провинцията благодарение на партията.

  5. ирис
    #3

    Столична Община е пълна с некомпетентни хора,болшинството от които пристигнаха в София след като демокрацията премахна жителството и за тях историческите паметници са без значение

  6. Калико Джо
    #2

    Щото София е пълна със големи спа центрове с басейни и топлата минерална вода трябва да се изхвърля в канализацията за по-евтино и да не се натоварва общината.

  7. Авакум Захов
    #1

    Със запазването на клошарската баня отвън, какъвто и да е разширен музей няма шанс да привлече интерес. Ако целта обаче е просто да се похарчат едни пари, тогава коя алтернатива ще се избере, е без значение. Администрацията сигурно предпочита "еврофондовете" заради мита, че тези пари не били на българския, а на германския данъкоплатец.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам