Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Централните банки в ЕС може да финансират закъсали държави през МВФ

0 коментара
Централните банки в ЕС може да финансират закъсали държави през МВФ

Европейските централни банки могат да насочват средства за овладяване с дълговата криза чрез Международния валутен фонд, съобщи в петък агенция Блумбърг, позовавайки се на свои източници. По такъв начин на страните от еврозоната, които са в неустойчиво положение, може да бъдат предоставени 200 млрд. евро.


На срещата на финансовите министри от еврозоната на 29 ноември, в която участва и председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ)Марио Драги, е била дадена зелена светлина за такъв план, твърдят запознати с обсъжданията, които обаче не искат да бъдат назовани, тъй като преговорите са в много ранен етап.


Схемата предвижда европейски централни банки да предоставят кредити на МВФ, който да ги предоставя на закъсали държави.

Ако планът бъде приет, той ще позволи да се заобиколят правилата на ЕС, които не допускат ЕЦБ да предоставя пряко средства за погасяване на бюджетния дефицит на страните членки.

Смята се, че към момента най-уязвими са Италия и Испания.


В началото на ноември лидерите на държавите от Г-20 се разбраха в случай на необходимост да се разшири финансирането от МВФ за справяне с дълговата криза в еврозоната. Преди това страните от ЕС се споразумяха да увеличат до трилион евро размера на Европейския фонд за финансова стабилност, предназначен да помага на държави от еврозоната. В края на ноември обаче идеята за разширяване на фонда до трилион евро отпадна. Обсъждат няколко други схеми, чрез които фондът да може да привлича допълнителни средства.


В четвъртък председателят на ЕЦБ даде да се разбере, че банката ще заеме по-активна роля за справяне с дълговата криза, ако правителствата от еврозоната наложат по-сериозни ограничения на дефицита.

 

В първата си изява пред Европейския парламент, откакто застана начело на ЕЦБ миналия месец, Марио Драги предложи пътна карта за политиците. Той призова правителствата от еврозоната по-бързо да изработят "нов фискален договор", определен от Драги като "най-важния елемент, с който да започне възстановяването на доверието". Той добави, че може да последват и други елементи, но това е въпрос на съгласуване.

 

Според наблюдатели това означава, че ЕЦБ може да разшири своята интервенция, веднага след като правителствата се договорят за по-стриктни бюджетни правила.

 

В петък германският канцлер Ангела Меркел очерта елементите на стратегията, като настоя за допълнения в договора на ЕС, които въвеждат автоматични и налагани чрез съд санкции срещу страните, чиито дефицит е по-голям от 3% от БВП, а дългът им е над 60% от БВП.

 

За правителства като това на Германия, които не желаят да заемат повече пари на закъсали страни, идеята за МВФ ще отключи нов източник на финансиране, без да се нарушават правилата на ЕС, недопускащи централните банки да предоставят директно бюджетно финансиране.

Говорителите на ЕЦБ и на Бундесбанк са отказали коментари, предаде Блумбърг.

Това е лесно решение, защото за двустранните заеми, идващи от централните банки, те не трябва да искат пари от данъкоплатците, заяви преди ден председателят на ЕС Херман Ван Ромпой в Брюксел.

Новината за включването на МВФ в схемата даде тласък на единната европейска валута – в петък еврото скочи с 0.3% спрямо долара, повишавайки стойността си с общо 2 процента за седмицата, което е най-голямото повишение в рамките на месец.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.