Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цецка Цачева прогнозира още "редакции" на конституционната реформа

0 коментара
Цецка Цачева прогнозира още "редакции" на конституционната реформа

Председателят на парламента Цецка Цачева анонсира, че на 23 септември промените в конституцията ще влязат на първо четене в пленарна зала, а преди това, на 15 и 16 септември, у нас ще дойде мисия на Венецианската комисия, която ще се запознае с проекта.


Като уточни, че бяга от израза "исторически компромис”, тя изрази надежда, че ще бъде събрана нужната подкрепа, а между двете четения ще има редакции, с които да се привлекат гласове и от опозицията. Цачева заяви това в неделя пред бТВ, без да пояснява какви "редакции" има предвид.

Както е известно, проектът за промени в конституцията, с които да стартира съдебната реформа, бе мъчително договорен в края на юли, след като ГЕРБ отстъпи пред исканията на ДПС и Реформаторският блок (РБ), който единствен защитаваше първоначалния проект, прие компромисното орязвяне на реформите, за да може все пак да стартират.

АВБ, които са част от управляващата коалиция, също подписаха компромисния проект, но след лятната ваканция оттеглиха подкрепата си. Очаква се, че условието им да гласуват за конституционните промени ще е тяхното допълнително окастряне, като се ограничи възможността за някакъв обществен контрол върху прокурорската колегия във Висшия съдебен съвет чрез намаляване на политическата квота и превес на прокурорската.

По настояване на ДПС, след като се споразумяха по конституционните промени, депутатите ги пратиха в Конституционния съд, който да се произнесе по тяхната допустимост. КС се очаква да се произнесе на 17 септември и според предварителна информация на Mediapool отговорът ще е, че оставя решенията в ръцете на парламента.

Промените в основния закон са важни, защото иначе винаги при предприемането на конкретни реформаторски мерки в съдебната система, опонентите им ще твърдят, че става дума за противоконституционни действия, коментира Цецка Цачева.


Цачева не пожела да разкодира думите на премиера Бойко Борисов, според когото всичко в съдебната реформа се прави "за след” сегашния главен прокурор Сотир Цацаров.

Според Цецка Цачева покачването на политическото напрежение с наближаването на местните избори е неизбежно, но тя се надява това да няма трайни последици: "Границата ще бъде премината, когато след изборите така са се изпокарали политическите сили, че няма възможност парламентът да работи”.

Именно поради тази причина е било взето и решението от 16 септември законодателната дейност на депутатите всеки ден ще се удължи с 2 часа, а парламентарният контрол – с 3 часа. Така непосредствено преди вота НС няма да работи.

Цачева не очаква сериозни сътресения в правителствената коалиция, въпреки противопоставянето между партньорите по места. "Много важно е на национално равнище да се запази добрият диалог и добрият тон”, заяви тя пред бТВ и допълни, че мнозинството в НС е гаранция за стабилността на фона на случващото се в Турция, Гърция и Македония.

Попитана какво ще се случи, ако все пак ГЕРБ и РБ заедно вземат по-малко от 50% от общините, Цецка Цачева заяви, че това е "преждевременно зададен” въпрос.

Председателят на Народното събрание подчерта, че никоя партия не се страхува от приемането на закон за борбата с корупцията. В същото време тя подчерта, че "не е по силите на един закон да уреди изцяло всички действия по преодоляване на подобно порочно явление”.


По думите ѝ неудачата на законопроекта на вицепремиера Меглена Кунева (която беше бламирана от част от мнозинството още при първото му четене – бел.ред.) се дължи на много прибързаното вкарване на текстовете в пленарна зала, както и на липсата на откровеност от страна на парламентарните групи, които не дали ясен знак, че няма да подкрепят инициативата.


Цачева обаче напомни , че по време на същите обсъждания са били повдигнати двата въпроса, които бяха най-сериозно дискутирани след провала при гласуването – за това кой ще избира новия антикорупционен орган и дали той ще работи по анонимни сигнали.

Тя застана на позицията на ДПС, АБВ и ПФ, че не може Министерският съвет да назначава тези, които ще го проверяват и че не може да се действа по сигнали с неясен автор. По отношение на второто, Цецка Цачева коментира, че има механизми, чрез които да се защити самоличността на подателя – например, чрез адвокат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.