Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЦИД: Подкупите у нас са 2-3 пъти повече от средното за ЕС

Явлението е толкова мащабно, че контролните институции не могат да се справят дори и да искат

11 коментара
ЦИД: Подкупите у нас са 2-3 пъти повече от средното за ЕС

Месечното равнище на даваните подкупи в България е между 2 до 3 пъти по-високо от средните равнища на ЕС, показват данните от ново изследване на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), оповестени в понеделник. На практика това означава, че имаме по 150 000 такива транзакции на месец, като броят на тези сделки надхвърля капацитета на всякакви контролни институции в държавата.

По време на дискусия на тема "Корупция и антикорупция в България (2011 - 2012 г.) директорът на фондация "Фридрих Еберт" за България Регине Шуберт отбеляза, че корупцията е един от големите проблеми на страната и въпреки че бяха постигнати успехи, проблемът остава системен.

След период на подобрение през 2009 - 2010 г., равнището на административната корупция в България отново се повишава през 2011 - 2012 г.,

"Броят на тези сделки значително надхвърля капацитета на всякакви контролни институции в държавата, както в съдебната власт, така и други контролни институции, които съществуват в различни сектори. В този смисъл, дори и при добро желание, максимално напрежение и висока ефективност, тези институции не са в състояние да се справят с един проблем, който е толкова широко разпространен. Основният подход за борба срещу корупцията, който се прилага сега и който в голяма степен се прилагаше и преди, е индивидуален подход – този подход не е в състояние да противодейства на явление, което има такива характеристики и мащаби. Хората, преследвайки своите интереси, сами могат предотвратяват корупционните действия", според Александър Стоянов от ЦИД.

Необходим е един много внимателен преглед на интересите и те да бъдат съставени така, че никой да няма интерес от това да има корупция, допълни Стоянов.

В голямата част от случаите инициатор на корупционните сделки е администрацията.

"Поведението на администрацията е решаващо за това дали има или няма корупционни сделки. Това, което наблюдаваме в последните години е, че съпротивата нараства, но се увеличава броят на хората, които отиват с нагласата, че ще дадат подкуп", каза Александър Стоянов.

По думите му факторът "политически назначения" прави процеса доста по-различен, в този смисъл преследването на корупция стига само донякъде. Това създава предпоставки по политически път да се намеква, че подкупи се очакват и се увеличава броят на гражданите, които дават подкупи, без да им се поиска, коментира той.

Електронното правителство, административната и съдебната реформа са начините, които ЦИД препоръчват за борба с корупцията. За да се случи административната реформа, администрацията и правителството не трябва да се държат като собственици на държавата, а като нейни служители. В доклада е посочено и че откъслечните реформи в съдебната система не са довели до промяна.

Проблем остава и работата на досъдебното производство, липсвала и информация за разследването и разкриването на корупционни престъпления, а звеното, което се бори с корупцията в МВР, няма достатъчно хора, за да има и резултати.

Средномесечният брой на корупционните "сделки" през 2011 г. е около 150 000, се посочва в изследването. Индексът "участие в корупционни сделки" се изчислява въз основа на честотата на признати от гражданите и представителите на бизнеса случаи на неофициално даване на пари, подарък или услуга с цел да бъде решен техен проблем. През 1998 - 1999 г. средномесечният брой е бил 180 - 200 000, докато през юли 2003 - март 2004 г. той е бил 80 - 90 000 месечно.

В изследването се посочва, че през последната година намалява корупцията в стопанската сфера, като участието в корупция в бизнес сектора е с най-ниски стойности за последните 12 години. Тенденцията в това отношение е след 2007 г., когато членството в ЕС катализира реформи, водещи до намаляване на корупцията в бизнес сектора.

В периода от 1998 до 2001 г. се наблюдават най-високите равнища на корупция и е налице тенденция към намаляването ѝ; от 2001 до 2004 г. се достигат и поддържат най-ниските равнища на корупция (стойност на индекса около 0.4); в периода след 2005 г. се наблюдава нарастване на корупцията, като най-високата стойност (0.8) е достигната през 2008 г., а след 2009 г. има известно намаляване, като стойностите на индекса са в границите 0.4 – 0.5.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Eto i ot mene edno dopulnenie. Proverete sledniq link: http://cpi.transparency.org/cpi2011/results/ Tova e tui nare4eniq index na predpolagaemost za korupciq na izvestnata mejdunarodna organizaciq Transparency (Prozra4nost) International. Bulgaria za 2011 e na 86 mqsto, durjavi kato Braziliq, Kuba, Namibia sa dosta po malko korumpirani. Zashto durjavi ot tretiq svqt sa po malko korumpirani ot nashata? Zalojeno ili ne, trqbva da ima kontrol, koito vsushtnost go nqma.

  2. Анонимен
    #10

    Нивото на корупция у нас е високо. То е право пропорционално на ... броя на институциите, които по закон се борят с корупцията! Това е нашия принос към общия ни европейски дом...

  3. Анонимен
    #9

    Аз пък не давам подкупи. Връщат ме, размотават ме, гледат ме в ръцете, а аз им казвам с усмивка, че всичко съм изпълнил и сега кой е виновен за забавянето, а! И да видите колко се разбързват да си свършат работата. Ето така се прави, докато чиновниците се научат, че са ни в услуга, а не ние на тях. Лошото е, че има твърде много нередовни, които плащат, за да им затворят очите... Ама ще дойде видовден!

  4. Анонимен
    #8

    Би ми било много интересно да се запозная с методиката за определяне степента на корумпираност. По мои наблюдения, че сме корумпирани това са наши твърдения и те само се тиражират от другите. Мисля, че това е следствие на нашият стар морал, който в западнте страни смятат за предразсъдаци. Това, което ние смаятаме за корупция при тях се смята за елемент на бизнеса и от там разликата в пъти.

  5. Анонимен
    #7

    ...и се увеличава броят на гражданите, които дават подкупи, без да им се поиска, коментира той." Този Александър Стоянов явно смята че гражданите са идиоти. Никой не дава подкуп ако не е изправен до стената. Закона предвидил за някое дребно нарушение огромна глоба и си принуден да дадеш подкуп на някой бонусчия да минеш по леко.Нали затова постояно вдигат глобите- за изгода на чиновника.

  6. Анонимен
    #6

    Даже и Иван Вазов критикува законовата държава, и предпочита корупцията на старото за него време. Чрез думите на героя си дядо Нистор казва - "по-рано /през Турско/ като съгрешиш, помолиш се, туриш някоя пара където трябва и ти се прости, даже и човек да си убил. А сега /след Освобождението/ - нямат милост. Хвърлят те в затвора за няма нишо."

  7. Анонимен
    #5

    Вчера цял ден - на всеки кръгъл час по телевизионния канал Euro News се въртя един такъв хубавичък репортаж за България на тема корупция. Чудно, Mediapool още си мълчи за този репортаж. Общо взето властите в България, отговорни за ред, сигурност и правосъдие са в отчайващо състояние. Голям позор сме...

  8. Анонимен
    #4

    Великолепният султан Сюлейман Кануни (същият от филма) издал ферман, щото който напсува на майка да му се отреже главата.
    Едно бейче ударило две –три мастики и напсувало и веднага било отведено при кадията. Той отворил китапите и постановил да му се отрже главата.
    Бейчето се молило, плакало целувало му ръката и коляното, ама кадията не отстъпвал.
    Тогава бейчето като истински правоверен се примирил и помолил само да го пуснат за една нощ да се сбогува с близките си и с младата си кадънка.
    Кадията

  9. Анонимен
    #3

    Пък моя роднина живее в Англия и ми разказва, че ог общината в края на годината й изпратили съобщение, за какво са изхарчили данъците, дето ги е внесла в началото. И никой не й е искал подкуп. И тя не виждала необходимост да дава.

  10. Анонимен
    #2

    Ами така ще е. Затова в белите държави си има е-правителства и е-общини, където всеки един документ веднага се публикува. И където гражданите изобщо не се срещат с бюрократите, които да им искат рушвети и бакшиши. И където се следи в е-система, нон-стоп работата на всеки един чиновник, който винаги е под контрол.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.