Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цифров подпис на бирата ще контролира качеството й

Българските пивовари тепърва ще решават дали и колко марки да включат в разработката

0 коментара
Цифров подпис на бирата ще контролира качеството й

Новаторска разработка, която чрез ядрено-магнитен резонас да събира данни за основните характеристики на дадена марка българска бира и на тяхна база да създава уникален цифров код, който да улеснява контрола върху качеството на всяка варка и да открива фалшификати, подготвя екип от Центъра по биология на храните, СУ "Св. Климент Охридски“ и Института по криобиология и хранителни технологии, който е финансиран от Съюза на пивоварите в България.

Става въпрос за прилагане на методология за ядрено-магнитно изследване на храни и напитки, при която се прави спектроскопия на дадено пиво и на база постигнатите резултати може да се създаде нещо като златен еталон за марката, обясни пред Mediapool д-р Сергей Иванов от Центъра по биология на храните, който е част от екипа разработчици.

Под формата на цифров код или образно казано дигитален подпис тези данни могат да се ползват за редица неща. Сред тях е контролиране от страна на производителя на качеството на всяка варка бира по по-евтин и бърз начин. В момента сложните лабораторни химически анализи продължават по няколко часа, докато цифровият код за много по-кратко врече ще казва дали партидата съответства на златния еталон. Така пивоварите ще могат бързо да реагират на нежелани промени във физико-химичните или микробиологични показатели на продуктите си, а отделно ще икономисат средства, което ще е от полза при ценообразуването на крайния продукт.

Възможно е също така чрез цифровия код да се откриват фалшификати на марки бира, както и да се идентифицира производителят, типа и търговската марка на неизвестна проба пиво.

Разработчиците на дигиталния подпис на бирата посочват, че предизвикателството е било много голямо, тъй като в пивото има над 400 установени и анализирани съединения заради естествените суровини, веществата, получени от метаболизма на пивоварните дрожди и спецификите на пивоварната технология.

Революционният за България, но вече навлязъл в Европа, метод е изпробван върху три марки пиво – две светло и една тъмно. Всеки производител обаче ще реши дали иска да му бъде създаден дигитален подпис и за кои негови марки пиво да се разработи такъв.

От Съюза на пивоварите посочват, че откритието е предизвикало голям интерес в бранша у нас.

До сега в световен мащаб използването на ядрено-магнитен резонанс за създаване на цифров стандарт на хранителни продукти се използва за вино, пчелен мед, зехтин и плодов сок, обяснява д-р Иванов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.