Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цигарени компании смаяха депутатите с искане за по-висок данък

Министерството на финансите е против "превантивно" вдигане на акциза

2 коментара
Цигарени компании смаяха депутатите с искане за по-висок данък

Част от тютюневият бранш изненадващо се обяви за постепенно повишаване на акциза на цигарите у нас от юли 2021 г. и съответно – на цената им. Целта била да се избегне бъдещо рязко поскъпване на цигарите заради готвено вдигане на минималните акцизи в ЕС.

Това стана ясно при обсъждането на първо четене на пакета данъчни закони за 2021 г. в бюджетната комисия в четвъртък.

Предложението на тютюневите компании – главно "Бритиш Америкън Тобако" (БАТ) и "Джапан Тобако", обаче не бе подкрепено от Министерството на финансите.

БАТ настоява за 3% увеличение на година

"Изказвам се от името на 70% от членовете на цялата индустрията. Притеснение у нас предизвикат както промените в данъчните закони, така и актуализираната бюджетна прогноза до 2023 г. Липсва предвидимост за облагането с акцизи. Страната ни отдавна се е отдалечила от европейските тенденции, Европа ще преразглежда минималните нива на акцизите върху тютюневите изделия. Затова предлагаме да има около 3% индексация за следващите три години на акцизите, за да няма рязко поскъпване на цигарите", каза Кирил Георгиев от "Бритиш Америкън Тобако" (БАТ) пред депутатите.

В момента цигареният акциз у нас е на най-ниското възможно ниво в ЕС, което е 90 евро за 1000 къса. От няколко години насам той не е променян, но следващата година се очаква Европейската комисия да предложи преразглеждане на нивата.

Тъй като акцизът заема огромен дял от цената на цигарите, рязкото му вдигане обикновено води до увеличаване на контрабандата. В същото време България в момента има рекордно ниско ниво на нелегалния пазар от едва 2.6 процента.

"Моля да бъде преразгледана бюджетната прогноза, защото и за държавата ще бъде в плюс предложението ни. От една страна ще има предвидимост на бюджетните приходи в страната, отделно ще успеем да запазим разумни нива на акцизите спрямо останалите страни членки", каза още Кирил Георгиев от БАТ.

Позицията на компанията, която през 2017 г. купи всички марки на "Булгартабак", освен "ММ" и "Престиж" за 100 млн. евро, обаче се оказа несъгласувана със съществена част от сектора.

От бранша коментираха пред Mediapool, че са били изненадани както от искането на вдигането на акциза, така и от твърдението, че повечето компании са за това. Според тях има логика да се мисли за плавно вдигане на минималния акциз, но да се обсъжда това в момент, в който не се знае какво увеличение и от кога ще заложи ЕК, не е логично. Източници смятат, че по-скоро зад мотива за плавно покачване на акциза прозира опит на БАТ да запази пазарния си дял, който силно е пострадал от конкурентните марки на "Карелия" и "Кингс Тобако". Те са в ценови клас, близък до средния, и евентуалното покачване на тяхната цена може да се окаже благоприятно за търсенето на продуктите на БАТ.

МФ е против превантивното вдигане на акциза

От Министерството на финансите изразиха несъгласие с предложението на тютюневите компании за "превантивно" вдигане на данъка.

Оттам обясниха, че действително е възможно на европейско ниво да бъде поставен въпросът за повишаване на минималните акцизи, но такава мярка не може да бъде одобрена без единодушие в Съвета на министрите, тоест без съгласието на България. Освен това България може да договори плавно покачване на данъка, дори той да бъде повишен.

"Не само България, но и още 11 членки са договорили плавно вдигане на акцизите върху тютюневите изделия", посочи Людмила Петкова, директор на дирекция "Данъчна политика".

Петкова напомни, че трябва да се вземе под внимание и икономическото състояние на държавата, когато се определят нивата на акцизите. Други страни, които са срещу повишаване на нивата на акцизите, са Естония, Литва и Латвия.

По думите на Петкова повишаването на цените на тютюневите изделия би могло да доведе до увеличаване на контрабандата, тъй като съседните държави – например Северна Македония и Сърбия, са с много по-ниски нива на цените.

Петкова обобщи, че на експертно ниво не би препоръчала предварително повишаване на цената на цигарите, още повече че България има голям шанс да издейства преходен период, дори ЕС да вдигне минималните нива.

"Това, което каза госпожа Петкова, е точно и вярно. Действително акцизът трябва да е съобразен с доходите на населението. Това, от което се притесняваме, е че в момента в България е постигната добра ситуация, приходите от акциз са на рекордни нива, защото нелегалните продажби са сведени до минимум. Затова искаме да я запазим", каза Димитър Найденов от "Джапан Табако".

Бонуси за фирмите, отговарящи за изискванията за СУПТО

Фирмите, които се съгласят доброволно да прилагат новите изисквания за софтуерите за управление на продажбите в търговските обекти (СУПТО), ще получат своеобразни "бонуси" от Националната агенция за приходите (НАП).

Както Mediapool писа, спорните промени в Наредба Н-18 за касовите апарати стават пожелателни, след като Министерството на финансите се отказа от задължителното им въвеждане заради недоволство и критити от страна на бизнеса.

Сегашната промяна, ако бъде подкрепена и на второ четене, на практика ще сложи край на продължилата две години и половини драма с опитите за затягане на контрола върху отчитането на търговските обороти.

"Следва да се има предвид, че много голям брой търговци са привели използваните от тях софтуери в съответствие с нормативните изисквания на закона и Наредба № Н-18, направили са инвестиции и използват тези софтуери в търговските си обекти. Премахването въобще на възможността за използване на такъв софтуер при отчитането на извършените доставки и продажби би обезпредметило разходите и усилията, добросъвестно направени от търговците за въвеждането и използването на софтуера", коментираха от Министерството на финансите.

Оттам обясниха и какви ще бъдат облекченията за бизнеса, който доброволно спазва регулациите - възможност за ускорено възстановяване на данъчен кредит, неналагане на мярката "запечатване на търговски обект" при първо нарушение за неиздаване на фискален бон, както и ускорена амортизация на софтуера и хардуера, на който е инсталиран софтуерът за приходите..

БСП разкритикува подхода на управляващите и изтъкна, че той е несериозен. "Накарахте фирмите да инвестират милиони и сега ще ги похвалите публично, че са се прецакали. В същото време тези, които не приведоха дейността си спрямо наредбата, сега много се смеят и пестят солидни разходи", каза Румен Гечев от левицата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #2

    Умните народи облагат с високи такси всичко, което е вредно като цигари, алкохол, хазарт и т.н. Интересно защо в България това не е така ?

  2. Един препатил
    #1

    Е, сега какво излиза? Бойко Борисов се хвали, че продажбата на контрабандни цигари е намаляла. Ама защо намаляла? Ами той акцизът толкова нисък, че няма защо да се хаби човек, по-добре да сади канабис. И какво предлагат производителите на цигари? Да се вдигне плавно акциза. Чуват ли се какво говорят? Те направо клатят стабилността и намекват Бойко да свърши някаква работа. Не се приема!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.