Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЦИК и МВнР спъват отварянето на секции в чужбина

Масово кандидатите не спазват разпоредби в Изборния кодекс

2 коментара
ЦИК и МВнР спъват отварянето на секции в чужбина

За спънки и откази за разкриване на избирателни секции в чужбина за предстоящия президентски вот съобщават в писмо до повече от 100 български посланици и консули членове на инициативата на българите зад граница “Искаме да гласуваме!”.

“Централната избирателна комисия и Министерството на външните работи създават спънки за гласуването за президент в чужбина", алармираха от инициативата.

Според Изборния кодекс за разкриване на секция в населено място в чужбина, където България има консулство или дипломатическо представителство, са нужни поне 20 заявления, а там, където държавата няма дипломатическа мисия - най-малко 100.

Срокът за подаване на тези заявления е до вторник, 27 септември. Дори и да не са подали заявление за гласуване, ако е разкрита избирателна секция, българите в чужбина могат да гласуват.

Според писмото от инициатива "Искаме да гласуваме!" има случаи на отказ или оспорване от страна на някои дипломатически мисии на валидността на изпратени от български избиратели заявления за гласуване в избирателна секция в чужбина.

"Отказът да бъдат признати за валидни заявления, които изцяло и напълно спазват закона, противоречи както на ясното намерение на законодателя - да улесни изборите в чужбина, така и на конституцията, която "гарантира" избирателните права в избори за български президент за всички български граждани, включително и в чужбина", пише в писмото.

Според, данните изпратени от инициативата, няколко посолства са отговаряли на българи, изпратили по електронен път заявления за гласуване, че формата им не отговаря на образеца. “Според правото и огромната юридическа практика за валидност/приемане на един документ "по образец" не е задължителна точната графична форма на възпроизвеждане, а наличността на всички задължителни "реквизити" (атрибути), "явно" изисквани от закона”, се посочва в писмото до посолствата.

Междувременно от сигнал до сайта "За честни избори"
стана известно, че българското посолство във Франция е пропуснало срока за искане на разрешение за провеждане на избори в Лион - 13 август (70 дни преди изборите). По информация от външното министерство българското посолство е поискало към тази дата разрешения единствено за Париж, Страсбург, Лил, Марсилия и Тулуза.

Така Лион е "пропуснат", въпреки многократните напомняния от страна на българската общност там. По закон в Лион няма как да има избори, дори Франция да разреши това по-късно.

Масови нарушения на кодекса и у нас

Междувременно сайтът “За честни избори” съобщи и за масови нарушения на разпоредбата в Изборния кодекс, според която на всеки агитационен предизборен материал трябва да фигурира надпис, че “Купуването и продаването на гласове е престъпление.

Според нормативната база за този реквизит от агитационните материали трябва да бъдат отделени 10% от общата площ.

Законовите разпоредби са нарушени не само от малките политически играчи, но и от основните претенденти за президентския вот.

В понеделник сутринта сайтът “За честни избори” публикува сигнал за нарушение на кандидат-президентската двойка Плевнелиев – Попова. На разпространяваните картички с техните ликове липсват необходимите реквизити. Такива няма и на агитационни материали за политическата формация, която представляват – знаменца и бонбони.

Подобни нарушения има направени от независими кандидати за кметове на Варна, както и от кандидат-кмета на Синята коалиция в Пловдив.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Хем
    #2

    Пиша от тук-от България.Как изглеждат нещата през моите очи : Кои са най-гласуващите групи?1/комунистите-техните пенсии и лекарства се обезпечават от работещите българи зад граница,защото комунистическите пари не важат;2/турците,които дори не знаят иманата на тези за които гласуват;3/циганите-те гласуват за пари или за кебапчета.Какво излиза-хората които с труда си навън осигуряват тези най-големи групи имат проблеми с гласуването.Това не може да бъде нормално!Знам,че има технически и финансови особености за секции извън страната,но на тези хора дължим поне повече уважение. ВСИЧКИ Български граждани имат еднакви права,най-вече право на глас!Търсете си правата ,драги сънародници в чужбина.

  2. Анонимен
    #1

    за да разберете кой и как "облекчи" процедурите за гласуване в чужбина прочетете този материал http://wp.me/PItNj-ba и погледайте този документален запис http://www.youtube.com/watch?v=iQzvRO14YQk

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.