
Централната избирателна комисия (ЦИК) мотивира решението си да ограничи машинното гласуване на предсрочните парламентарни избори на 26 март до 500 секции със становище на ДАНС по казуса.
Това стана ясно в понеделник по време на заседанието на Върховния административен съд (ВАС) по жалбата на бившите депутати от Реформаторския блок Петър Славов и Мартин Димитров срещу решението на комисията от миналата седмица. То бе обявено, въпреки че Изборния кодекс регламентира, че "в избирателната секция избирателят може по свой избор да гласува с хартиена бюлетина или с бюлетина за машинно гласуване".
Според ДАНС обаче, за да се въведе този начин за упражняване на правото на вот са необходими най-малко 6 месеца, в които да се изготви подробна експертиза и да се извърши криптиране, обясниха пред съда от ЦИК. Представителите на комисията цитираха още доклад на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) от 2014 г. машинното гласуване трябва да се въвежда "постъпателно".
Основната теза на ЦИК в съдебната зала бе, че никъде в Изборния кодекс не е предвидено задължение във всяка секция да бъде монтирана машина за гласуване, а се говори единствено за местата, в които има такава възможност. Според комисията законът определя единствено "правна възможност" и как да изглеждат машините.
Освен това пред ВАС бяха изразени опасения, че изобщо не е ясно как това може да се случи в домовете за настаняване на възрастни хора, затворите, арестите, корабите, плаващи под български флаг, както и секции във високопланински селища.
"ЦИК няма компетентност да отмени машинното гласуване, тя може само да го организира, но не и да се произнася по въпроса дали да го има или не", заяви пред съда Петър Славов, цитирайки чл. 206 от Изборния кодекс.
Според колегата му в новия десен политически проект "Нова република" Мартин Димитров ограничаването на машинното гласуване би поставило под съмнения законността на предстоящите избори. По думите му "от 4 месеца е ясно, че ще има избори, ЦИК можеше да поиска отлагане на машинното гласуване, но не го е направила".
Славов настоя ВАС да даде в решението си по казуса задължителни указания на ЦИК как да прилага закона. Добави и, че ако машинното гласуване бе въведено навсякъде преди последните избори, отчетените впоследствие около 15% невалидни бюлетини нямало да бъдат такива. От комисията пък го репликираха, че машините предвиждат недействителна бюлетина.
Предстои Върховният административен съд да се произнесе по делото с решение в препоръчителния едномесечен срок.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент