Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЦИК оправда неадекватните си реакции преди и след изборите и в становището до КС

Представителите на БСП и ДПС не съгласни с колегите си от ГЕРБ, че всичко е било законно

18 коментара

В становище до Конституционния съд по искането на опозицията за касиране на президентските избори, ЦИК посочва, че такива основания няма и на практика защитава своите решения, както и бездействието си и липсата на адекватна реакция по редица проблеми, свързани с подготовката и провеждането на изборите "2 в1".

 

Документът, с който Mediapool разполага, показва, че членовете на ЦИК от квотата на БСП и ДПС са подписали становището с особено мнение и имат редица възражения. Някои от тях оспорват ключови елементи по законността на изборите, но тези мнения така и не бяха чути в хода на изборите, вероятно защото решенията на Централната избирателна комисия (ЦИК) се вземат колективно, при закрити врата и неясно с какви аргументи.

 

Становището във връзка с искането на БСП, ДПС и "Атака" за касиране на президентските избори е изпратено до КС в петък. В шест точки се пояснява, че извършени нарушения няма и се стига до политическия извод (какъвто по принцип е недопустим за административен орган като ЦИК):

 

“С оглед на изложеното, молим да оставите без уважение искането от група народни представители от 41-то Народно събрание за обявяване на незаконен избора на Росен Асенов Плевнелиев и Маргарита Стефанова Попова за президент и вицепрезидент на Република България, произведен на 23 и 30 октомври 2011 година".

 

Това заключение е предшествано от обстоен преразказ на добре познатите норми, залегнали в Изборния кодекс.

 

Комисията не разбрала колко са недействителните бюлетини

 

Въпреки официалните данни, че на президентския вот недействителните бюлетини са 229 844, което е 6.4% от всички гласували, от становището на ЦИК става ясно, че юристите в нея все пак не са разбрали какви са данните.

 

В отговор на посочения от депутатите като препятствие пред вота “неясен ред за упражняване на правото на глас чрез гласуване с отбелязване на знака “Х” от избирателите”, ЦИК пишат, че “липсва конкретика на броя на недействителни гласове, вследствие на отбелязване от избирателя на знака “Х” с по-малък размер от квадратчето или засягаш съседно квадратче”.

 

От ЦИК припомнят, че са пуснали три разяснителни клипа за новостите в гласуването. Пропускат обаче да споменат, че дни преди изборите едва 14 на сто от българите знаеха как да гласуват.

 

ОИК с "гостуващите" депутати от ГЕРБ имала “известни затруднения”

 

От ЦИК правят и още една странна констатация, а именно, че заради провеждането на местни и президентски избори в един ден, “ОИК-Столична община е изпитала известни затруднения за навременната обработка на изборните книжа и материали”. Юристите отбелязват също затруднения в приемането на секционните протоколи от ОИК-София, но забравят да споменат незаконното присъствие на място при преброителите на депутатите от ГЕРБ Станислав Иванов и Иван Божилов. Двамата бяха оправдани от партийния си щаб, че са присъствали там като районни координатори на партията. Въпреки безпрецедентния скандал, включително и снимката на единия депутат от ГЕРБ с чувал с бюлетини пред зала "Универсиада", ЦИК не взе отношение по случая, защото на заседанието не е имало кворум.

 

От становището става ясно също, че ЦИК не виждат проблем и в предадените в ОИК-София т.нар. “служебно съставени протоколи” (15 на брой). Според ЦИК тези служебни протоколи са "ирелевантни" при определяне на изборния резултат.

 

Също толкова ирелевантни според ЦИК са и т.нар. "забранителни списъци". С мотива, че те са били само за местните избори, от ЦИК застъпват тезата, че тези забрани няма как да са повлияли на президентския вот.

 

Бюлетините отговарят на изискванията”

 

От ЦИК контрират и твърдението на 71 парламентаристи от опозицията, че конституционната тайна на вота е нарушена заради десетките сигнали за прозрачни бюлетини.

 

От комисията припомнят, че чрез МС са възложили на “Института по целулоза и хартия” да направи експертиза на бюлетина и е установено, че тя отговаря на законовите изисквания.

 

От ЦИК обаче не уточняват, че експертизата бе направена само за Разлог, заради сигнал от тамошната ОИК на първия тур, а сигнали за прозрачни бюлетини на първия и втория тур имаше от много други места. Освен това, по време на брифинг на 22 октомври във връзка със скандала около прозрачните разложки бюлетини, говорителят на комисията Бисер Траянов повтори, че книжата са отпечатани според законовите критерии, но не отговори на въпрос дали това означава, че независимо от спазените 120 грама, бюлетината е прозрачна и има риск да се наруши тайната на вота.

В становището си ЦИК освен това защитава решението си за удължаване на изборния ден на първия тур заради опашки от стотици хора пред секциите и забавянето на гласуването поради общото гласуване за президент, кмет и общински съвет.

 

Според ЦИК няма основания за протестиране на изборите от гледна точка разкриването на недостатъчен брой секции за гласуване в чужбина. Две седмици преди изборите стотици българи в чужбина се оплакаха, че не се приемат заявленията им за гласуване, според броя на които държавата трябваше да разкрие секции за гласуване.

 

От ЦИК обаче смятат, че “доколкото законът е обвързал разкриването на избирателни секции извън страната с предварително изразената воля на определен брой гласоподаватели да участват в изборите, то развитият в искането аргумент за затрудняването на избирателите извън страната да гласуват е неотносим към произведения избор за президент и вицепрезидент на републиката”.

 

Девет особени мнения на опозицията, без Синята коалиция

 

За особеното политизиране на ЦИК, за което предупредиха както експертите от Венецианската комисия преди изборите, така и международните наблюдателите от ПАСЕ и ОССЕ след вота, свидетелстват и деветте особени мнения на членовете на ЦИК. С тях на практика става ясно, че членовете на Централната избирателна комисия са разделени на управляващи и опозиция.

 

С особено мнение под становището са се подписали секретарят на комисията Севинч Солакова, заместник-председателите Мария Мусорлиева, Румяна Сидерова, Сабрие Сапунджиева и членовете – Ерхан Чаушев, Иванка Грозева, Ралица Негенцова, Силва Дюкенджиева и Венцислав Караджова.

 

Съгласна със становището на останалите 11 членове на ЦИК от ГЕРБ се оказа и зам.-председателката на ЦИК от квотата на Синята коалиция Елена Маркова. Потърсена за коментар, тя не си вдигна телефона.

 

В особените мнения, разделени условно на две части – едните подписани от членовете, излъчени от ДПС, а другите от колегите им, излъчени от БСП, се оспорват всички основни аргументи в становището.

 

Юристите от квотите на опозиционните партии не са съгласни със служебните протоколи, посочените в документа неясен брой бюлетини и експертизата на само една бюлетина – тази от Разлог.

 

На 25 ноември Конституционният съд поиска становище от ЦИК за жалбата на 71 народни представители, които оспорват законността на изборите за президент и вицепрезидент, проведени в края на октомври.

 

В средата на предходната седмица председателят на ЦИК Красимира Медарова коментира пред Mediapool, че такава позиция ще има и според нейното лично мнение, в нея трябва да залегнат конкретни аргументи в подкрепа на тезата, че жалбата на парламентаристите е напълно неоснователна.

 

Междувременно от Министерския съвет разпространиха своето становище по жалбата, според което КС трябва повторно да се занимае с допустимостта на жалбата, да отмени определението си от 24 ноември, с което приема за разглеждане делото, и да не го разглежда по същество.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    Аз предлагам членовете на Конституционния съд "да определят" кой да бъде Президент, Премиер, министър, депутат, кмет, прокурор и съдия ! Тъй де, за да бъде сигурно, че всичко е "конституционно" !

  2. Анонимен
    #17

    Апропо - Никой ли не забеляза, че и заместник министър на военното ведомство също беше в залата с бюлетините- офицера от резерва Валентин Радев. Някой да е чувал в Африка военни да контролират изборни резултати?

  3. Анонимен
    #16

    Странно беше че забранителните списъци са аргумент за касиране на президентския вот след като се отнасят само за местните избори. Подозирах някаква дълбока юридическа логика, непонятна за мен. Оказа се че този аргумент бил пълна глупост и това личи от отговора на ЦИК. Може би са искали повече доводи и шум независимо за какво се отнасят.

  4. Анонимен
    #15

    КС трябва да касира избора на президент! Калфин и Стефан Данаилов е избора на целокупния български народ !

  5. Анонимен
    #14

    А нима някой е очаквал ЦИК сама да признае провала си?

  6. Анонимен
    #13

    КС ТРЯБВА ДА ОБЯВИ ИЗБОРИТЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТ ЗА ОПОРОЧЕНИ И ТО САМО,ЗАЩОТО НА БЪГАРСКИТЕ ИЗБИРАТЕЛИ В ЧУЖБИНА НЕ СЕ ДАДЕ ПРАВО ДА УПРАЖНЯТ КОНСТИТУЦИОННОТО СИ ПРАВО ,ОГРАНИЧЕНО С АДМИСТРАТИВНО ИЗИСКВАНЕ ЗА ПРЕДВАРИТЕЛНО ЗАЯВЯВАНЕ ,ЧЕ ЩЕ УЧАСТВУВА В ИЗБОРА.КОНСТИТУЦИЯТАЕ НАРУШЕНА! ДРУГИТЕ КОНСТИТУЦИОННИ И ЗАКОННИ НАРУШЕНИЯ ДОПЪЛВАТ ГОРНОТО ОСНОВАНИЕ.ПРИ ПОЛИТИЗИРАНА ЦИК БЕЗПРИСТРАСНОСТ Е НЕЪВЗМОЖНОСТ.ВТОРО ГЛАВНО ОСНОВАНИЕ ЗА КАСИРАНЕ.СЛЕД КАТО ВСИЧКИ СТРАНИ ПО СПОРА СА ДЕПОЗИРАЛИ СТАНОВИЩАТА СИ ОСТАВА САМО ДА ЧАКАМЕ МЪДРОТО И ТОЧНО ЮРИДИЧЕСКО РЕШЕНИЕ НА КС.

  7. Анонимен
    #12

    Севинч Солакова, заместник-председателите Мария Мусорлиева, Румяна Сидерова, Сабрие Сапунджиева и членовете – Ерхан Чаушев, Иванка Грозева, Ралица Негенцова, Силва Дюкенджиева и Венцислав Караджова не видяха нищо нередно в плевенската коалиция "За Зеленогорски", но сега твърдят че изборите били опорочени...

  8. Анонимен
    #11

    Боже, някой трябва дълбоко да се разрови около едни "симпатични", според мен вече бивши "сини кадри": Ники Младенов - бивш военен и настоящ външен министър, Елена Маркова - бивш шеф на правния отдел на горепосеченото лице, докато бе военен министър и Елеонора Николова - настоящ зам. председател на стуркурираната преди 9 месеца, но неработеща БОРКОР.

  9. Анонимен
    #10

    Ето това е България.Слагат за шеф на ЦИК някаква патица, но е нечие момиче.Тя не знае какво работи, създава хаос в държавата, но не и пука. Примери колкото иска-Калинка от фонд Земеделие, Весела от СГС,Нина от МРРБ и още и още И всичко с нашите пари.

  10. Анонимен
    #9

    Бай Ганьо е актуален и днес. Ще види ли сметката на Алеко ???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам