Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЦИК реши: Ръчно броене на разписките в 30% от секциите с машини

8 коментара
ЦИК реши: Ръчно броене на разписките в 30% от секциите с машини

Централната избирателна комисия (ЦИК) реши, че само в 30% от секциите с машини ще има контролно броене на разписките. Очаквано, членовете на комисията, издигнати от ГЕРБ и ДПС, бяха против и продължаваха да настояват за 100% ръчно броене, като намекваха за готвени манипулации.

В края на октомври с приемането на методическите указания за членовете на секционните комисии ЦИК реши във всички секции с машини, каквито има при над 300 избиратели, да се броят разписките и данните да са неразделна част от протокола с изборния резултат. Това обаче в известен смисъл обезсмисляше гласуването с машина, защото на членовете на секционните комисии отново щеше им се налага да броят на ръка, както беше и при хартиения вот, когато имаше много грешки при пренасянето на данните. Миналата седмица обаче Върховния административен съд (ВАС) отмени частта от указанията, в която данните от контролното броене са част от официалния протокол. Аргументът на съдиите беше, че в самия Изборен кодекс е записано, че единственият документ, удостоверяващ резултата от гласуването, е протоколът, който се отпечатва от самата машина.

ВАС не отмени самото физическо броене на разписките, но ЦИК трябваше да вземе ново решени дали и колко процента от разписките да се броят и къде да се записват, защото все пак бяха отменени част от текстовете на методическите указания. Миналата седмица в комисията бе предложено да остане 100% ръчно броене, но просто да данните от него да не са част от официалните протоколи. Тази идея обаче не събра мнозинство и не бе приета.

Така се стига до поредното обсъждане, което се проведе във вторник. Този път първоначалното предложение, от което започна дебатът, беше за броене на разписките в 30% от секциите. Именно то беше и прието, но бе предшествано от продължителна дискусия, в която се появиха и алтернативни идеи. Те обаче или не бяха подложени на гласуване, или не събраха мнозинство.

ГЕРБ твърдо за пълното ръчно броене

Издигнатата от ГЕРБ Йорданка Ганчева бе първият член на ЦИК, който поиска думата по време на дебатите и очаквано предложи 100% броене.

Красимир Ципов, който също е предложен от ГЕРБ за член на комисията, я подкрепи и изрази тезата, че няма значение дали ще има грешки и забавяне при ръчното броене на разписките. "Тези аргументи са абсолютно несъстоятелни, когато се поставя под въпрос честността на изборния резултат и когато има мажоритарен вот, защото даден кандидат може да спечели и с един глас", каза той.

Всъщност обаче това контролно броене няма как да се отрази на изборния резултат. Именно по тази причина и ВАС реши резултатите от контролното броене да не са част от официалния протокол с изборния резултат.

Георги Баханов (предложен от ГЕРБ) пък настояваше да знае защо ЦИК се отказва от първоначалното си решение да се броят разписките във всички секции, което в процента на контролно броене не е отменено от ВАС. Докладчикът Емил Войнов подчерта, че до предложението да се брои ръчно само в 30% от секциите се е стигнало, защото комисията вече веднъж след решението на съда не е успяла да събере мнозинство за промяна на методическите указания със 100% броене.

Росица Матева (издигната от "Изправи се БГ! Ние идваме"), която е против пълното ръчно броене от самото начало, обяви, че при контролното броене на предишните избори не се е видяло да има разминаване с резултатите от машината, но при ръчното броене е имало грешки, каквито имаше и при броенето на бюлетините.

Матева предложи още резултатите от броенето да не се публикуват на сайта на ЦИК, на което се публикуват и изборните резултати, а в отделна секция. Предложението ѝ не бе прието.

Идея ръчното броене да е след изборния ден и от ЦИК

Предложеният от "Демократична България" за член на комисията Цветозар Томов пък разви нова идея – контролните разписки да се броят от ЦИК. Той подчерта, че ако има такъв тип контролно броене след изборната нощ, е съгласен да се преброят и 100% от разписките. Искането му не бе подложено на гласуване, защото беше различно по същество, а преди подлагането му на гласуване бе приет внесеният текст без промени.

"На предишните избори имаше случаи, в които някои секции просто бяха преписали резултатите от секционния протокол", каза Томов преди гласуването и подчерта, че това се случва, защото няма кой да контролира членовете на секционните комисии.

Ерхан Чаушев (издигнат от ДПС) се възпротиви на предложението като заяви, че членовете на секционните комисии не контролирали собствената си дейност с ръчното броене, а проверявали дали да има разминаване между данните в протокола на машината и бройката на разписките.

"Колегата Томов предлага разписките да се броени в РИК или, не дай си боже, в ЦИК и това след изборния ден. Сега с числа – 3 млн, души гласували – 3 млн. разписки (всъщност разписките ще са повече, защото вотът ще е 2 в 1- бел. ред). Членовете на РИК са 10 000 души. Искате да натоварите членовете на РИК да броят 300 хил. разписки. Не виждам как ще ги натоварите. А ЦИК 15 човека да броят 3 млн. разписки – да не говорим", каза Чаушев.

Последва отговор от Томов: "Никога не съм казвал, че тези разписки ще се броят лично от членовете на ЦИК. Може да се направи преброителна комисия, чиято дейност да се изкълчва пряко, за да е прозрачно всичко".

По думите му има неудобства в идеята изморените членове на секционните комисии да броят след края на изборния ден.

Матева подкрепи идеята на Томов и я доразви – контролното броене да се извършва от ЦИК и да е на разписките от 15 % от секциите с машини. И нейното предложение не бе подложено на гласуване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #8
    Отговор на коментар #3

    Значи братините от КС-то са "законни", когато "забравят" зцакона за българското гражданство и слугуват на ГЕП до ГРОБ, а решението на ВАС е незаконно, защото не му слугува?

  2. feb
    #7

    Обичайно се прави извадков контрол на 10%, било то готова продукция или каквото и да е друго. Не виждам защо тук не се реализира същото като в тези 10% от общия брой, влязат 100% от подозрителните секции, в които всички са болни и трудноподвижни или всеки път на избори цялото село си сменя мирогледа. Елементарно и ефективно!

  3. lubo
    #6

    Двойка по математика за другаря Чаушев !!! 3 милиона делено на 10 000 прави 300 разписки, а не 300 000 разписки. Тука ЦИК наистина си достигна нивото на комптентност.

  4. .text
    #5

    Сега някакви клети хора ще се кьоравят да броят разписки до 12 вечерта... Поради липса на експертен капацитет в ЦИК. И поради наличието на калинки на ГЕРБ/ДПС

  5. Абат Фария
    #4
    Отговор на коментар #1

    Е що? Ако КС е нелитимен според ултра левите ДБ, то защо ВАС да е легитимен? А пък те ВАС казаха че разписките няма да се броят 100 процента и няма да са официална част от протоколите. И че ЦИК могат да решат колко и как да броят. Но за поддръжниците на Ристю НПО-то и Деса Юмрука фактите нямат особено значение.

  6. Коментарът е изтрит в 12:42 на 11 ноември 2021 от автора.
    #3
  7. roser
    #2

    Опитите на мафията да опорочи изборите няма да престанат докато определени лица от определени партии не се окажат в затвора или поне в съда - с по няколко обвинения.

  8. Пеперлиев
    #1

    Ако ЦИК не се подчинява на решението на Върховния Административен съд, то какво пречи на РИК да не се подчинят на решението на ЦИК? Ако ще е гарга - да е рошава. Ако не се съобразяаме с взаимната зависимост между държавните учреждения, то от какъв зор да сме една единна държава?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.