Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЦИК вдига топката на парламента за промени в Изборния кодекс

Покрай отпадането на общинската избирателна квота най-вероятно ще бъде видяна сметката и на неудобната за партиите преференция

9 коментара
ЦИК вдига топката на парламента за промени в Изборния кодекс

Централната избирателна комисия (ЦИК) скоро ще внесе в парламента доклад за оценка на изборното законодателство. Документът е първи по рода си и в него членовете на комисията ще препоръчат на законодателния орган усъвършенстване Изборния кодекс, приет миналата година.

Анализът на ЦИК за въздействието на закона, както и очакваните технически предложения, целият да улеснят провеждането на всеки един вот.

В Народното събрание (НС) се коментира, че освен това докладът на ЦИК "ще вдигне за промени в кодекса", преди провеждането на местните избори тази есен.

До момента партиите от управляващата коалиция ГЕРБ и Реформаторски блок са обявили, че имат решения на ръководствата си да не пипат закона преди предстоящия вот. Другите две партниращи във властта партии – ПФ и АБВ не са изказвали подобни становища, а патриотите дори настояват за спешни промени.

Опозицията в лицето на БСП и ДПС също са "за" промени в закона, основно в посока увеличаване на преференциалния праг и премахване на общинската избирателна квота – на каквато база ще се изчисляват предпочитанията в местните избори. Неофициално позицията на ГЕРБ е сходна с вижданията на опозицията. От партията мандатоносител обаче твърдят, че няма те да бъдат инициатори на промени в закона. По неофициална информация обаче това няма да им попречи да подкрепят промени, които не са внесени от тях.

С внасянето на анализа си ЦИК ще повдигне въпроса преференциалното отчитане на местни избори, сочи документът, с който Mediapool разполага. Именно това ще е мотивът, ползван от партиите, за да "отворят" кодекса.

Препоръка за отпадане на общинската избирателна квота

"ЦИК обръща внимание, че има съществено различие в изискванията и праговете за отчитането на преференциите за отделните видове избори и предлага правилата в тази им част да бъдат унифицирани", се казва в проекта на становището. Според членове на комисията този текст ще бъде прецизиран и ще се преобразува в идея за премахването на т.нар. общинска избирателна квота за местните избори.

В закона, изработен под ръководството на Мая Манолова (БСП) в предния парламент, е записано, че преференциите за общински съветник се изчисляват на база брой на гласовете, получени за кандидат, но "не по-малко от 7 на сто от общинската избирателна квота". Досега - на парламентарните и евроизборите, преференцията се смяташе като минимален процент (7% за депутати и 5% за евродепутати) от действителните гласове за съответната листа.

На местните избори през есента обаче ще е различно - като база за определяне на отбелязаните предпочитания ще се използва друг квотен механизъм. Общинската избирателна квота квотата се получава при "делението на общия брой на действителните гласове, подадени за общински съветници в общината, на броя на членовете на общинския съвет".

По този начин в голям областен град около 100-150 гласа ще успяват да пренаредят листа. За малките населени места ще са достатъчни и преференциите на 10 гласоподаватели.

Преобладаващото мнение и сред партиите, и сред експертите е, че квотата ще доведе до хаотично разместване на кандидатите за общински съветници. И този текст трябва да се премахне, а изчисляването на предпочитанията трябва да се случва като при останалите избори – определен процент от действителните гласове, подадени за листа.

Според шефа на правната комисия в парламента Данаил Кирилов (ГЕРБ) в партията му знаят, че този текст ще доведе до хаос. "Още в предходния парламент предупреждавах Мая Манолова, че не е удачно такова разписване. Сега обаче нищо не можем да направим – имаме решение на Изпълнителната комисия на ГЕРБ да не инициираме промени в кодекса преди изборите", заяви той пред Mediapool.

По неофициална информация от партията обаче, ако бъдат внесени подобни предложения, ГЕРБ вероятно ще ги подкрепи. Останалите формации в НС са на сходни позиции.

ДПС в момента анализира как преференцията работи на местни избори, каза депутатът от партията Четин Казак пред Mediapool. "Имаме примери от Сърница. И трябва да решим какво ще правим – дали от нас ще произлезе някаква инициатива или не", допълни той.

По думите му общинската квота води до парадоксални явления: "С тази преференция, така разписана, членовете не на един род, а на едно семейство могат да променят подреждането на кандидатите".

Ремонтира ли се ИК, вероятно ще се вдигне и преференцията

ДПС обаче са твърдо против и преференцията изобщо. Социалистите от своя страна искат прагът ѝ чувствително да се вдигне, с което възможността избирателите да пренареждат партийните листи на практика ще стане непостижима. На същата позиция са и ГЕРБ. Ниският праг на пренареждането бе атакуван от Цветан Цветанов на първата официална пресконференция на партията след предсрочните парламентарни избори през октомври м.г.

Причината беше, че феноменът "15/15" (съвпадение между номер на кандидат в листата с номера на изборната бюлетина) от евроизборите, когато партиен аутсайдер измести от първото място лидера на БСП и ПЕС Сергей Станишев, няколко месеца по-късно застигна и ГЕРБ, ДПС и ББЦ. Кандидати, сложени на по-задни позиции в изборните листи, успяха да изместят сложените на челни места фаворити на партийното ръководство и да попаднат в НС. Конфликтът в ДПС дори стигна до изгонване на двама депутати от парламентарната група, които отказаха да напуснат НС и да отстъпят местата.

От управляващото мнозинство коментираха пред Mediapool, че започне ли се работа по Изборния кодекс, изкушението да бъде увеличена преференцията ще бъде много голямо. И вероятно прагът може да бъде вдигнат на 9 или 10 на сто, което силно ще затрудни пренареждането.

"Темата обаче е много невралгична. Ако отворим сега кодекса, ще ни обвинят, че го пипаме в 12 без 5", коментират депутати. Затова и не е малка вероятността високата продуктивност на ЦИК и изготвянето на анализа им да се дължи именно на подбутване от страна на партиите, нуждаещи се от повод за промени в закона.

ЦИК са били готови с анализа си още преди края на миналата година, а за евровота такъв документ изобщо липсваше, въпреки че законът ги задължава. "Изведнъж се активизирахме", признаха членове на ЦИК.

ЦИК с искане за повече права и допълнителни пари

Извън подозрителния тайминг, в който комисията реши да довърши доклада си, нейните членове са изработили семпъл документ, който не се занимава с най-основните проблеми на Изборния кодекс като злоупотребите с фалшиви наблюдатели, които партиите регистрираха на последните два избора.

Вместо това са предложени мерки, които няма да доведат до съществена промяна на ситуацията.

Комисията иска да получи възможност да налага директно санкции, а не както е до момента административните актове да се издават от областните управители.

Освен това ЦИК се опитват да убеди законодателя, че има нужда от повече пари и допълнителни права. Членовете ѝ смятат, че към ЦИК трябва да се създаде и обучителен център, който да бъде финансиран от бюджета на комисията и в него да влиза състав, който да се занимава само с обучението на Секционните избирателни комисии.

ЦИК предлага също от протоколите да отпадне и вписването на броя на недействителните гласове по политически партии и коалиции. Има и идеи от рода на тази в градовете всяка партия да има отделно място за поставяне на агитационни материали в предизборна кампания.

За сметка на това предложените мерки, които биха ограничили хилядите наблюдатели на фалшиви организации, свързани често с политически партии, са постни и крайно недостатъчни. ЦИК предлагат наблюдаващите вота да имат такъв предмет на дейност при регистрацията си като неправителствена организация. Комисията смята, че това би ограничило злоупотребите. Фондацията на ББЦ, която регистрира стотици наблюдатели на парламентарния вот през октомври, обаче отговаря на този критерий. За сметка на това никой в ЦИК не се е сетил, че "контра-наблюдателите" могат да бъдат ограничени, ако излъчилите ги организации бъдат задължени да публикуват свои доклади с изводи от наблюдението.

В четвъртък и петък членовете на комисията провеждат изнесено заседание в Боровец, където ще обсъждат документа, който планират да представят на парламента до дни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петър Янаков
    #9

    Jordan - Искам да допълня, като 4 точка: Депутат да бъде избиран единствено и само от един район , а не от два или повече по този начин се дава възможност на повече и различни хора да участват в управлението и да има мандатност за депутатите да не са повече от два пъти депутати, а не да са с \"професия\" депутатин цял живот.

  2. Jordan*
    #8

    Най-важното, което трябва да де направи е както следва: 1. Да се намали броя на депутатите на 120. 2. Да се премахнат държавните субсидии за партиите. 3. Да се забранят всички привилегии за българските депутати-служебни коли, служебни жилища и т.н.

  3. BLM
    #7
  4. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #6
  5. Аслан Юриев
    #5

    В подкрепа на 2 и мое допълнение: 1. Да се въведе навсякъде машинно гласуване. 2. Партиите да са изписани само с целите им имена (без абревиатури и без номера) 3. След всяко гласуване машината разбърква произволно подредбата на партиите. Така няма да има купен вот а неграмотните няма да гласуват.

  6. senester
    #4

    Според мен това е най-ненужният постоянно действащ държавен орган.Уж сме най-бедната държава в ЕС,а пък сме пълни с административни органи,които необезпокоявнаи от никого си взимат заплатките без да вършат нищо,необезпокоявани от никакъв контролен орган.То си има и обяснение - в тези органи обикновено е фрашкано с "наши" хора.И те са назначени по роднински причини,а не след обективен конкурс,бъдете сигурни.

  7. морски
    #3

    Веднага да се въведе задължителното гласуване,това ще е революция в избирателната система на булгаристан.

  8. Десен бесен
    #2

    Само да са посмели да премахнат преференцията - хората ще ги изгонят с камъни. Единственото, което трябва да се премахне е прага и кандидатите да се класират по вишегласие. Не само това, но трябва да се усложни бюлетината като се премахнат номерата на партиите. Неграмотните избиратели на ДПС, БСП и ГЕРБ да се научат да четат и после да гласуват!

  9. Jimi
    #1

    Гнойните циреи у нас са няколко и (може би) най-неприятните са в Изборния Кодекс.
    1. Финансирането на изборната кампания (събития и медии) се извършва от партиите със собствени средства, които са от субсидията или от дарители. Вместо това по-добре е всички партии (респективно кандидати) да имат равен и платен от държавата достъп до определени медии. Държавния бюджет да плаща това, а не да ги дава на 2-3 партии, които единствено могат да направят кампании.
    2. СИК е мястото, където се преброяват резултатите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.