Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ципрас: Гърция обръща гръб на икономиите, но трудностите предстоят

Трудно ще обяснят сделката на избирателите си, смята германският финансов министър

11 коментара
Ципрас: Гърция обръща гръб на  икономиите, но трудностите предстоят

Премиерът на Гърция Алексис Ципрас заяви, че споразумението за продължаване на европейското финансиране позволява на Гърция "да остави зад гърба си мерките за икономии", но каза, че "истинските трудности" предстоят.

"Ние спечелихме битка, не войната, истинските трудности ни предстоят", каза Ципрас в телевиознно изявление, след като в петък вечерта Атина и страните от Еврозоната постигнаха принципно съгласие за удължаване на сегашната спасителна програма с четири месеца.

Ципрас каза, че с постигнатия компромис в Брюксел, страната "оставя зад гърба си мерките за икономии, меморандума, тройката международни кредитори (ЕС, ЕЦБ, МВФ)".

Атина обаче се съгласи да проведе структурни реформи и да се въздържа от едностранни действия, като има срок до понеделник да представи за одобрение на кредиторите списък с реформите, които смята да извърши, с цел икономическа и финансова стабилност.

След това детайлите ще бъдат доизработени от експерти преди реформите да бъдат разгледани от Еврогрупата, обясни европейски източник, цитиран от "Франс прес".

Списъкът ще трябва да бъде одобрен от Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд до края на април.

В постигнатото споразумение обаче не се споменава за строги мерки за икономии - ключово искане на новото гръцко правителство.

Кредиторите очакват Гърция да спазва поетите ангажименти

Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис  определи споразумението като "малка стъпка в нова посока" и каза, че с удължаването на спасителната програма е бил преодолян "задушаващ краен срок". По думите му предстои "уикенд на радост и съзидателност".

Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум бе категоричен, че кредиторите и занапред ще очакват от Гърция да се придържа към поетите ангажименти.

”В рамките на програмата има отвореност и гъвкавост, но за тях трябва да бъде платена съответната цена, те трябва да са част от общ подход, който запазва действието на споразумението. Възстановяването на икономиката не може да бъде излагано на опасност, нито стабилността на финансовия сектор”, заяви Дийселблум.

Шойбле: Няма да има плащания, докато не се уточни всичко

Германският финансов министър Волфганг Шойбле каза от своя страна, че тече процес на изграждане на доверие с Атина, посочвайки, че Гърция няма да получи никакви плащания, докато не бъде уреден докрай въпросът за помощната ѝ програма.

"Гърците определено ще изпитат затруднения да обяснят на избирателите си сделката", добави германският министър.

"Сега сме в процес на изграждане на доверие. Затова има строги условия".

Споразумението е било постигнато след интензивни преговори. Министрите са разгледали проектодекларация на Еврогрупата, представен от нейния председател Йерун Дейселблум, и Гърция е дала съгласието си за него, уточниха европейски източници, цитирани от Франс прес.

 Френският президент Франсоа Оланд определи като споразумението като "добър компромис".

Доброто решение бе да удължим финансирането, позволявайки на Гърция да осигури преход и да може да спази своите ангажименти. Доброто решение бе също да ѝ дадем време, за да предприеме реформи и да бъде зачетен изборът на гръцките гласоподователи, допълни френският президент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #11
  2. nikolaustirol
    #10

    Pilgrim , напълно те подкрепям! Затворите трябва да се напълнят с крадците от преди и по време на вечно продължаващия "преход". Като се започне от Дългия инкасатор, Пикаещия във фонтаните, СерГЕЙ, братя и сестра Галеви, братята Маргини и още цяла плеада "борци" за светло социалистическо бъдеще. Включително настоящите участници в парламентарното шоу.

  3. Pilgrim
    #9
  4. анита хегерланд
    #8

    Гърците "предлагат дъвка" на избирателите си. Те нямат представа как да съживят икономиката, за да имат възможност да плащат дълговете си. Разсрочването и условията по него нямат стойност, ако страната не намери начин да върне капиталите си в банковата си система, да събере укритите данъци, както направи Меркел и да потърси инвеститори. Те нямат идея какво ще правят по-нататък.

  5. Kruger
    #7
  6. [email protected]
    #6

    Тоя как лъже,като циганин на сватба.Хората му дадоха заем с условието с списък с реформи и "омразната тройката" която Ципрас беше казал че ще я махне си остава.Обобщено,нищо не е направил!

  7. Pilgrim
    #5

    Ясо паликари!Бях в карантина от наложените ми санкции и ембарго от Медията,нещо като на Русия, но рейтинга по Муудис ми се вдигна.Според репортери без граница Б-я все още е на дъното по свобода на словото,все още има свобода на мисленето! Гърците да не ги мислим- удивлява ме злобата и зависта на някои с/ру съседа и все още за българите важи максимата не е важно дали ние сме добре важно на съседа да е зле. Гърците взеха като подарък над 250 млрд. евро, които едва ли ще върнат от геополитическа солидарност!,

  8. Alex
    #4

    Гръцкият "матреял" се оказа по прост от българския! Те повярваха безусловно на техния Бареков и естествено ще паднат от по-високо. Това, което става в Гърция в същност е много добре за нас защото на чужд гръб ще видим резултатите от комунистическия популизъм! Дали ще си извадим поука е друг въпрос...

  9. marij
    #3

    До 2 Що за нормалност е 1. Гърция да лъже и мами с години европейците, че харчи на техен гръб и после пак ние да й плащаме сметките 2. Германските банки да дават пари с години на Гърция без да правят финансови анализи, защото бонусите на шефовете се получават всяка година а заемите си връщат поне на пет години и после всички ние да плащаме на финансовата мафия с нашето бъдеще? Гърция вън от ЕС а банките на сухо!

  10. Kruger
    #2

    В Европа хората винаги могат да се разберат без да се стига до крайности. Така и трябва. От крайностите губят всички. Европа, като люлка на съвременната цивилизация, е научила този урок по трудния начин в историята си. Нормалните хора е безсмислено да се карат помежду си. Тоягата (под различни форми) трябва да е за ненормалните. Изключително важно за България е, че е част от ЕС т.е. от цивилизования свят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.