Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ципрас: Пътят на санкциите срещу Русия е порочен, трябва да се изостави

Атина се надява да получи от Москва облекчения за гръцкия износ на земеделска продукция и предимства по газовия въпрос

12 коментара
Ципрас: Пътят на санкциите срещу Русия е порочен, трябва да се изостави

Гръцкият премиер Алексис Ципрас заявислед среща с руския президент Владимир Путин в Москва, че пътят на санкциите е порочен и трябва да се изостави, предаде ТАСС. "За да се преодолее тази дълбока криза /в Украйна/, трябва да се изостави порочният кръг на санкции", каза Ципрас, който в сряда пристигна на двудневно работно посещение в руската столица.

По думите на гръцкия премиер, важно е да се осигури мир и стабилност в Украйна и всички страни да подкрепят изпълнението на споразуменията от Минск.

Според Ципрас Гърция напълно разбира ответните мерки на Русия в отговор на санкциите от страна на ЕС, "с чиято логика Атина не е съгласна". Той подчерта, че санкциите не могат да бъдат решение за икономическата война и могат да доведат до "Студена война" между Запада и Русия. Той добави, че взаимните ограничителни мерки не решават проблемите и трябва да се прекратят.

По-рано в сряда председателят на Европейския парламент Мартин Шулц предупреди гръцкия премиер да не застрашава единството на Европейския съюз по време на посещението си в Русия.

"Аз не знам дали Русия ще предостави финансова помощ на Гърция и кога това може да се случи. Мога обаче да посъветвам Ципрас да не нарушава единството на Европейския съюз", казва Шулц в интервю за "Билд". "Гърция се нуждае и получава знак на солидарност от страна на ЕС. В такъв случай ние също може да я помолим да се придържа към общи стъпки", допълва председателят на Европейския парламент.

Гърция е част от "семейството" на Европейския съюз и споделя позицията на съюза по отношение на икономическите санкции, наложени на Русия заради ролята ѝ в Украйна, заяви също в сряда говорител на Европейската комисия в опит да омаловажи безпокойствата във връзка с днешното посещение на гръцкия премиер в Москва.

"Всички членове на семейството не пътуват непременно до едни и същи места, но всички те са членове на семейството и имат една и съща гледна точка за света", отбеляза Маргаритис Схинас. По въпроса за санкциите Схинас заяви, че "засега всички ние сме единни". Казаното от Ципрас в Москва обаче поставят под силно съмнение тези думи.

Спорното посещение на Ципрас в Москва се случва в критичен момент за Гърция, когато правителството се състезава с времето за постигането на спасително споразумение с международните кредитори до края на април, тъй като страната се опитва да спази крайните срокове за погасяването на заемите си.

На фона на усилията на Гърция да подобри финансовото си положение се очакваше Ципрас, въпреки предупрежденията от ЕС, да поиска от руския президент Владимир Путин да облекчи ограниченията върху износа на земеделска продукция. Москва наложи забрана за внос на земеделска продукция от ЕС миналата година, след като съюзът въведе икономически санкции срещу Русия за ролята ѝ в украинската криза.

Руският министър на икономическото развитие Алексей Улюкаев заяви днес, че Русия може да отслаби ембаргото върху вноса на храни от Гърция и уточни, че тази тема ще бъде обсъдена утре, когато Ципрас се срещне с руския премиер Дмитрий Медведев.


Най-добрият начин да се решат проблемите с взаимните санкции е да се прекрати "войната на санкции", заяви днес Владимир Путин.

Той припомни, че Русия и Гърция винаги са имали много добри отношения, но Гърция като членка на Европейския съюз е била принудена да гласува за санкции срещу Русия, а ответните мерки на Москва за забрана на вноса на селскостопански стоки от ЕС са нанесли удар на Гърция, тъй като тези стоки съставляват 50 процента от износа ѝ за Русия.

"Ние не можехме да постъпим по друг начин, не можем да правим изключение за която и да е отделна страна от Европейския съюз", отбеляза руският президент.

Същевременно Путин каза, че една от възможностите за решаване на тези проблеми е сътрудничество с Гърция в областта на земеделието и преработвателната промишленост под формата на съвместни предприятия.

Руският президент посочи, че "трябва да се сложи край на спекулациите, че Москва се опитва да подкопае единството на ЕС по санкциите срещу Русия" чрез засилване на икономическото сътрудничество със затъналата в дългове Гърция. "Искам да ви уверя, че не целим да използваме каквито и да е ситуации в рамките на ЕС, за да подобрим отношенията си с ЕС като цяло. Искаме са работим с цяла обединена Европа", подчерта Путин.

Гърция с интерес за газопровод от турската граница

След разговора си с Путин Алексис Ципрас заяви, че Гърция проявява и интерес да се включи в руския проект "Турски поток". "Аз обърнах внимание на руския президент, че Гърция проявява интерес към проучване на възможностите за инвестиционни инициативи с цел изграждане на гръцки тръбопровод от гръцко-турската граница на гръцка територия, за покриване на енергийните нужди на нашата страна, както и с цел енергийна сигурност, спазвайки както гръцкото законодателство, така и това на ЕС", каза Ципрас.

Руският президент Владимир Путин посочи, че с Ципрас са обсъдили възможно участие на Гърция в проекта "Турски поток", но решенията зависят от технически детайли, съобщава Ройтерс.

Путин каза, че проектът може да носи на Гърция "милиони евро" всяка година и че западните кредитори на Атина също ще имат полза, ако гръцката икономика се подобри в резултат на по-тясното сътрудничество между Гърция и Русия.

Гърция не се е обръщала към Русия с искане за финансова помощ, възможни са обаче кредити

Гърция не се е обръщала към Руската федерация с искане за финансова помощ, но кредити в рамките на сътрудничеството между двете страни са възможни, заяви руският президент.

"Ако ние, например, осъществим някой голям проект, който ще донесе приходи на Гърция, това означава, че с тези приходи може да се извърши и погасяване на тези кредити, за които днес споменахме", отбеляза Путин. "Значи става дума не за помощ, а за сътрудничество, в това число и във финансовата сфера, във връзка с конкретни крупни проекти", добави той.

Путин каза също, че Русия проявява интерес към участие в търгове по приватизация, ако Гърция проведе такива, и се надява, че руските компании няма да бъдат пренебрегнати в надпреварата с други възможни купувачи.

Руският президент посочи, че Москва проявява интерес към инвестиции в Гърция, преди всичко в инфраструктурата - пристанища, летища, тръбопроводи. По думите му Русия е готова да продължи да работи и по-нататък в сферата на енергетиката, доставката на енергийни ресурси и промишлеността.

Гърция има дългогодишни връзки с Русия и аз съм тук, за да подновя тези отношения, заяви гръцкият премиер.

Преди разговорите Ципрас, придружен от гръцка делегация, която включва и ветерани от Втората световна война, положи венец пред паметника на незнайния войн на Червения площад в Москва.

Подписани са съвместен план за действие и декларация по повод Деня на победата

Путин и Ципрас подписаха съвместен план за действие на Русия и Гърция за периода 2015-2016 г., предаде ТАСС, както и съвместна декларация по повод 70 години от победата над фашизма през Втората световна война, в която призоваха другите страни да се въздържат от прилагането на сила и заплахи в международните отношения и от действия, насочени срещу териториалната цялост или политическата независимост на друга държава.

В документа, който звучи донякъде странно на фона на рускате анексия на Крим и намеса в Източна Украйна, се припомня, че победата във Втората световна война доведе до формиране на нова система на международни отношения на базата на общопризнати норми и принципи на международното право и до създаването на Организацията на обединените нации, призвана да предотврати нови войни.

"Русия и Гърция решително осъждат опитите да се преразгледа значението на Великата победа, да се обезцени паметта за нея и да се изкриви общочовешкият ѝ смисъл", отбелязаха в декларацията Путин и Ципрас, като осъдиха всички прояви на расизъм и нетърпимост, насилие и дискриминация. Те подчертаха, че действията на нацистите представляват престъпление срещу цялото човечество и Русия и Гърция са решително против отричането на това престъпление.

След днешната среща Путин и Ципрас подписаха и меморандум за обявяване на 2016 г. за година на Русия в Гърция и година на Гърция в Русия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #12

    Сега ще се окаже, че СЪС санкции, ембарго и опъване на руските ушетаизведнъж имаме по-добри показатели на търговията с рУсия?!?! - - просто защото рУсия вече НЕ определя сама правилата, по които да (не) изнасяме за там...

  2. Entdecken
    #11

    Защо никой, а най-малко българските водачи на рубладжиската мафия, като Гоци, Сидеров и БКП, не говори за отрицателния ни търговски баланс с Русия, която години преди сегашното ембарго наказваше България за преориентациата и, като пречеше на българския бизнес да изнася за Русия - така имаме под 3% от БВП износ за Русия при огромен процент от вноса ни от там, дължащ се на енергийни суровини. Именно това трябва да се промени и щом те така или иначе не ни допускат до техния пазар, и ние трябва да спрем вноса на каквото и да било от тях, включително суровините за Лукойл, който е главния крадец от българския бюджет. Това е истината, а кой плаща на Гоци, Сидеров и БСП е безинтересно да се говори.

  3. Филка Русофилка
    #10

    „Порочно” е ответното т.н. „руско ембарго” – любимото руско пропагандно клише на нашите червени масмедии. Защото то удря директно нормалните руснаци. Санкциите на Евро-Атлантическия блок наказват руската.ченгесарско-болшевишка олигархия, която поддържа руската агресия в Украйна. С „руското ембарго” тя се стреми да прехвърли тежестите на санкциите върху нормалния руснак. Върху нас то има нищожно отражение, въпреки напъните на червените ни масмедии да го представят като някакво бедствие. Гръцкият комуняга да се бори срещу „ембаргото”.

  4. severin
    #9

    Относно поведението на Ципрас има много две много точни поговорки - "от два стола -на земята" и "хитрата сврака с двата крака".

  5. Александър Борисов
    #8

    Гръцката външна политика е характерна с коварно лицемерие към съюзниците си. Лъжи и удар в гърба. Многословно самохвалство,базирано на ценности,принадлежали на отдавна изпарила се цивилизация.От нея са останали само развалини.Нищо положително не са наследили.Ако не могат да закачът нещо отвън,гладуват. Подписът на един грък губи стойноста си, веднага, след като мастилото изсъхне. Но пък,колкото пъти в историята сме забравяли това,толкова пъти сме страдали, и то много лошо. Лика прилика са си, с Русия!

  6. andrei
    #7

    Путин виждал ли се е скоро в огледалото?Раздвоен съм,дали физиономията му издава личностна деградация или е просто анти-реклама на пластичните операции.Колко жалък човек трябва да си, за да си превърнеш в това нещо на снимката,понеже нямаш характер да остаряваш като мъж.Сещам се, че една Меркел няма нужда да се разкрасява, а путин е толкова слабоволен нарцис, вероятно поради ниско самочувствие, отразяващо реалната му посредственост.

  7. andrei
    #6

    Левичарчето и путин заедно в момента натискат Германия! В това е руско-гръцката игра! в момент, в който Гърция иска репарации от Германия,се подмазва на "антифашистка" Русия! Германия е много важна за Путин, защото е най-голямата европейска икономика и гномът много добре знае, колко е важна позицията на Меркел за санкциите.А пък Гърция иска да държи в шах Германия заради дълговете си.Та това е руско-гръцкото "мероприятие", гадничко, но много прозрачно.Лошото за България е че има такива плъзгави съседи, затова трябва да внимава за националната си сигурност и да се пази от руската заплаха.

  8. В и К
    #5

    Точно така и затова ленинградският гном и неговата кохорта трябва да освободят властта от присъствието си, за да бъдат премахнати тези порочни санкции.

  9. Entdecken
    #4

    Как Путлер е "одрал" азиатските очички на Чингиз Хан на тази снимка. Какво да се прави - от същността си не можеш за се скриеш. Ето защо парички от Путлер също няма да има за гърците - ще иска срещу пет лева да им изкупи и пристанищата и енергийните дружества, а гърците са свикнали през последните 60-100 години все някой да ги черпи...че даже и от нас доста са завлекли...

  10. so what_deactivated_1521205049
    #3

    ВРЕМЕ Е ЗА РЕФОРМА В ЕС! Всички Троянски коне да бъдат поставени пред дилема: или-или: щом толкова обичат Русия, айде у-лево в евразийския съюсз! Никой НАСИЛА не ги е нито приемал, нито държи! И ТОГАВА ЩЕ ВИДИТЕ ЦИРК: ОБЩЕСТВЕНОТО МНЕНИЕ ЩЕ ИЗМЕТЕ всички политици, които изберат Путин

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.