Цирковият артист Александър Балкански, скулпторът Георги Чапкънов и кинокритикът Неделчо Милев да бъдат удостоени с ордена "Св. Св. Кирил и Методий" с огърлие за изключително големите им заслуги в културата и изкуството. Това предлага правителството на президента Росен Плевнелиев.
Александър Балкански е един от изтъкнатите циркови артисти, автор и изпълнител на уникални номера и трикове, които са представени в целия свят. Той е роден на 8 август 1942 г. в Плевен. Едва 9-годишен прави професионалния си дебют на манежа, на който остава 57 години. Удостоен е с лауреатското звание "Универсален артист", което означава, че е от малцината, които владеят пет от седемте циркови жанрове до съвършенство. През 2000 г., заедно със синовете си Александър и Николай, основава цирк "Балкански".
Известният скулптор, илюстратор и сценограф проф. Георги Чапкънов е роден на 24 януари 1943 г. във Вълчи дол. Ръководител е на катедра "Художествена обработка на метал" в Националната художествена академия. Георги Чапкънов има над 30 самостоятелни изложби в целия свят, участвал е и в почти всички представителни изложби на Съюза на българските художници в чужбина. Автор е на паметника на дарителите в Свищов и паметника на проф. Иван Шишманов, както и на портрети на едни от най-изтъкнатите личности на съвременна България, на много монети и медали. Носител е на множество национални и международни награди.
Проф. Неделчо Милев е роден на 5 февруари 1933 г. в Чирпан. Той е известен кинокритик и кинотеорик, основател на секцията по кино в Института по изкуствознание към БАН и на катедра "Кино" във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" (НАТФИЗ). Проф. Милев има над 200 публикации за киното и театъра, стотици студии, книги и учебни пособия, издадени на български, руски, френски, немски, английски език. Автор е и на редица книги по история и теория на киното.
За удостояване с първа степен на орден "Св.Св. Кирил и Методий" е предложен Николай Дойнов, който е създател на съвременния читалищен мениджмънт. Той е роден през 1963 г. в София. Автор е на анализи и визии за народните читалища, поет и културолог. През 2000 г., съвместно с Асоциацията на германските народни университети, създава проекта "Култури в диалог", което по същество е първото представяне на читалищата в Европа. В резултат на активността му, през 2012 г. Съюзът на народните читалища е приет за член на Европейската мрежа на културните центрове, а през 2013 г. – за член на Световния конгрес на културата.
За награждаване с втора степен на орден "Св. Св. Кирил и Методий" правителството предлага Иван Цонев, който е един от най-значимите творци на българското операторско майсторство и се отличава със своя оригинален авторски принос за развитието на българската документалистика. Той пръв въвежда директното кинонаблюдение в нашето документално кино. Иван Цонев е оператор на множество филми, сред които "Към изобилие", "Сол", "Панаирът в Лайпциг", "Клоунада". Роден е на 12 септември 1931 г. в Гурково.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Постно и скучно. Някои са предложени, слава Богу, не пОсмъртно, но май - ПРЕДсмъртно. Някой не се ли сети, че има млади хора в тази нашенска култура, не толкова млади вече, че да не са се доказали и да заслужават отличия. Що не предложат и Валентин Старчев, та да си запази чудовището пред НДК?