ЦСКА и Левски влязоха в групите на Лига Европа, Литекс отпадна

ЦСКА и Левски ще играят в групите на Лига Европа, след като в четвъртък вечерта "сините" успяха да победят шведския АИК с 2:1 в София (0:0 в първия мач), а червените завършиха като гост 2:2 (3:0) срещу много слабия уелски отбор ТНС. Литекс отпадна от турнира след втора загуба от унгарския Дебрецен – с 1:2 (0:2) в Ловеч.

В петък бе теглен и жребият за групите, който отреди за Левски Спортинг, Лил и Гент, а за ЦСКА - Порто, Бешикташ и Рапид.

Спортинг Лисабон се класира за групите, след като в плейофите победи Брьондби, а Лил отстрани Васлуй. Белгийският Гент пък преодоля Фейенорд.

Порто е един от фаворитите в този турнир, а Бешикташ привлече Гути от Реал Мадрид и Куарешма от Интер. Рапид Виена елиминира в предварителните кръгове Берое и английския Астън Вила.

Левски стигна до жребия, след като успя да вземе много трудна победа срещу шведския шампион пред повече от 20 000 души на Герена с голове на новите попълнения Дани Младенов и Гара Дембеле. Шведите поведоха още в 11-та минута след груба грешка на вратаря Божидар Митрев. Той не успя да хване топката при центриране на гостите и Бангура от близко разстояние откри.

Само за 3 минути обаче - между 49-та и 51-та Левски успя да обърне срещата. Първо холандецът Мюлдер центрира отдясно, Дембеле успя да свали топката с гърди и Дани Младенов отбеляза. Две минути по-късно Младенов подаде с глава на Дембеле, който вкара със силен шут от няколко метра. До края на мача "сините" имаха предимство, но не успяха да вкарат ново попадение.

ЦСКА влезе в групите на Лига Европа с равенство 2:2 срещу шампиона на Уелс ТНС след поредната слаба игра за "армейците" този сезон. Новият италиански защитник Джузепе Акуаро откри за ЦСКА в 11-та минута, но само две минути по-късно ТНС изравни с гол на Марк Уилямс след вратарска грешка на Иван Караджов.

В 62-та минута домакините поведоха с попадение на Еванс след центриране от корнер и нова слаба намеса на Караджов. Все пак "червените" стигнаха до равенството с гол на друг от италианците - Кристиан Тибони десет минути преди края на срещата. Този резултат бе достатъчен за "армейците" да продължат напред в Лига Европа, след като биха с 3:0 в първия мач непретенциозния отбор от Уелс.

Шампионът на България – Литекс отпадна от турнира, след като записа втора загуба от Дебрецен, този път с 2:1. В началото на второто полувреме Мбенгоно откри резултата за унгарците. В 68-та минута "оранжевите" изравниха с гол на  Вилфред Нифлор. В 81-та минута обаче Цвиткович отбеляза втори гол за Дебрецен, след като прехвърли излезлия напред вратар на Литекс.