Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цветан Цветанов предвижда "най-тежкия" доклад на Брюксел

3 коментара
Цветан Цветанов предвижда "най-тежкия" доклад на Брюксел

Предстои най-тежкия за България мониторингов доклад на Европейската комисия, прогнозира депутатът и заместник-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов в интервю за "24 часа". Докладът трябва да бъде публикуван в средата на януари.

Цветанов коментира, че приемането на България в Шенген се бави от 2012 година насам, а в момента Румъния вече изглежда по-подготвена. Според него причините за очаквания лош доклад се крият в липсата на развитие в България през последната година и половина. Цветанов допълва, че по времето на първото управление на ГЕРБ Румъния е била оценявана по-лошо от България.

"Румъния, която тогава беше много по-зле от нас (през 2012 година – бел. ред.), ЕК запази докладите (за Румъния да излизат) през 6 месеца (докладът за България бе отложен с година и половина - бел.ред.). Сега разликата се обърна в полза на Румъния, а ние слязохме на нейното ниво от 2012 година", обясни Цветанов.

По думите му за приемането на България в Шенгенското пространство има нужда от обединяване на общите усилия на всички политически сили.

"Но преди всичко трябва да изпълним всички препоръки в доклада. От това, което наблюдавахме през тази година и половина, съм убеден, че той ще е най-тежкият доклад, който е излизал за страната ни, откакто сме член на ЕС", казва Цветанов.

Той изрази надеждите си, че политическият консенсус и диалогът на правителството с Брюксел ще произведе план за действие за следващите две години. Цветанов обясни, че целта е да се случи промяна в отношението на европейските държави към България, което ще създаде предпоставки за влизане в Шенген. Приемането в Шенген става на етапи.

"Първо въздушно и морски и след това сухопътно. Ако имахме втори мандат, през 2013 година щяхме да влезем поетапно в Шенген", смята бившият вътрешен министър.

Подобна опция за България през 2013 година беше изключена. Холандия, Франция и Германия бяха твърдо против влизането на България и Румъния в Шенген. Специално за България аргументите бяха свързани с провала на прокламираната борба с организираната престъпност и корупцията. Румъния на свой ред тогава изживя тежка конституционна криза. Първо управляващото мнозинство в страната се опита да ограничи правомощията на румънския конституционен съд, а магистратите на свой ред стартираха процедура по отстраняване на тогавашния президент Траян Бъсеску.

В интервюто Цветанов коментира и темата за задължителното гласуване. Цветанов не изключи повечето партии в парламента да се обединят около промени дори в конституцията за въвеждането на задължителното гласуване. Според него това можело да стане и без референдум.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Евроатлант
    #3

    Не точно така. Най-тежък ще е по-следващият. И Цветанов си дава сметка, но мълчи като ремсист. Няма как. Ортаклък с изгладнели сектанти вещае само неприятности. Бедни, ми Цветанов, дали ще се научиш да пееш като лебед до февруари 2015? А да летиш?!

  2. daskal
    #2

    Така е и даже знам на чия гърбина ще тежи най-много този доклад.

  3. boby1945
    #1

    да не "вдига" лозунги Цвъ Цвъ.... Цвъ Цвъ по добре да внимава гербаджиите да не докарат нещата у нас до "февруари 2013" имат опит а и акъл, както гледам, не им пречи... А Шенген въобще не ни трябва. Ние с 5000 бежанци от авантюрата на САЩ в Сирия едва се справихме, какво ли ще ни наводни ако сме в ШЕНГЕН? За две години 130 км. телена мрежа по границата с Турция не можем да построим...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.