Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цветан Василев: Политическата система е на път да се промени много скоро

Мажоритарният собственик на КТБ завява пред "Ханделсблат", че бизнесът му прави 10% от БВП

300 коментара
Цветан Василев. Сн. БГНЕС

"В България имаме свободата да спорим публично за всичко. Не съм сигурен, че в много от западните страни тази свобода е така осезаема. Проблемът ни в България обаче е, че не намираме общи цели, за които да си струва да се борим политически". Това казва мажоритарният собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев в интервю за германския вестник "Ханделсблат".

"Корупцията е основен проблем, но не и между фирмите, а в политиката. Най-големият ни проблем е, че политиците в моята страна мислят, че са всемогъщи и недосегаеми. Това ще се промени рано или късно. Кризата ускорява тази промяна. Политическата система в България е на път да се промени много скоро", казва още Василев.

Коментарът му звучи като ехо на пропагандата на новия политик Николай Бареков, бивш директор и в някакъв момент собственик (по собствените му думи) в ТВ7, която до неотдавна бе пряко свързана с Василев, преди да бъде прехвърлена на английски фонд.

Моят бизнес прави над 10% от брутния вътрешен продукт на България. В тази връзка познавам много добре истинските проблеми на страната, отбелязва той. И уточнява, че служителите му в България са 20 000 души, като косвено те са над 150 000 души.

Той коментира и европейската тема за миграцията, като е посочва, че "ние, българите, не сме най-голямата заплаха".

Според него европейските правила от десетилетия гласят, че това е съюз със свободно движение на хора, услуги и капитали, но в момента ЕС не е готов да приспособи рамковите условия на старите принципи.

Това означава, че през изминалите години нещата са се объркали, казва бизнесменът пред германското издание.

"Старите страни членки не бива да са изненадани след разширяването с нови страни от Югоизточна Европа, че българите напускат родината си. Това е нормално, при положение че заплатите в Западна Европа са десет пъти по-високи, отколкото в България и в Румъния... Западна Европа се страхува, когато става дума за имиграцията, защото трябва да се изправи срещу собствените си проблеми, отбелязал още Василев.

Според него не може да има фунционираща система, след като някои от страните са в икономическа тежест.

"Според моите изчисления България не получава от ЕС много повече средства от тези, които внася в касата на Съюза. Вместо да се заличат, разликите между богатите и по-бедните страни-членки в ЕС се задълбочиха през последните години...Ако Европейската комисия не промени политиката си, в бъдеще още българи ще напуснат родината си", казва още Василев.

По думите му през последните почти 30 години предимно германски и френски фирми са се реализирали в Източна Европа без каквато и да било конкуренция.

"Вместо това, ние имахме нужда от помощ да развием собствената си икономика, но това така и не се случи.... Струва ми се, че управляващите в Германия имат съвсем ограничени познание за механизмите, по които действа българската икономика. Подобна е ситуацията и във Франция, и в Австрия. В крайна сметка, всеки се грижи за собствения си интерес и това не е грешно. Но ние в Европа трябва да научим следното: Необходими са толерантност и солидарност, за да ни се помогне. В момента всички страни в Европа са взаимно свързани. Ето защо е още по-важно противоречията да бъдат изглаждани. Европейската комисия и икономически силните страни като Германия държат съдбата на Европа в ръцете си", казва Василев.

Той коментира още, че в края на ХХ век по отношение на Испания, Португалия и Гърция "богатите страни бяха наистина солидарни с новите страни членки".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

300 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #300
  2. Анонимен
    #299

    Изключително манипулативно представяне на даденото от Цветан Василев в "Ханделсблат" интервю. Това, което е извадено в заглавието на Медиапул, е изречение от 2 реда в последната част на интервюто на Ц.В. В общи линии интервюто, както и очаквах, е насочено към въпроси, които касаят не толкова България и политическата система в страна, а проблемите свързани с имиграционните потоци след отварянето на пазара за българи и румънци. Ц.В. говори също така и за икономическите диспропорции между старите и

  3. Анонимен
    #298

    Тоя явно много си е повярва. Явно руските пари, с които разполага, му дават основание и самочувствие да си мисли, че едва ли не ще е следващият министър-председател. То бива безочие и наглост, ама чак пък толкоз. Аре у лево и да не се вясва много много, че го чака участта на всички онези, които се представяха през годините за месии.

  4. Анонимен
    #297

    Политическата система е на има,няма 1000 години и кусор и не е на път да се промени много скоро.

  5. Анонимен
    #296

    другара Тодар Живков
    7. Бизнесътъ въ България не билъ корумпиранъ, корумпирани биле саде недосегаемитѣ ни политици?! А кой корумпира и прави недосегаеми политицитѣ? Не бѣше ли тва „национално отговорниятъ бизнесъ”? Проблемѫтъ въ България билъ, че сме „нѣмали общи цѣли, за които си заслужава да се боримъ политически”?! Цѣлъ не посочва, но обещава, че „политическата система въ България скоро ще се промени ”. Като сѫ хвалишъ че управявашъ прѣко и косвѣно „150 хилъ. души” съ „10 % отъ БВП”, трѣбва да

  6. Анонимен
    #295

    другара Тодар Живков
    6. Заплашва ги, че ако Европейската комисия не си променила политиката, още повече българе щѣли да избѣгатъ назападъ?! И да ни наказватъ, нищо нѣмало да помогне и да спре българетѣ да бѣгатъ?! Въобще, евразийска антиевропейска риторика. Като че ли цельта му е била да уплаши европейцитѣ и да ги убеди, че сме безнадежни. Саде ЕС ни билъ виновенъ, а той нѣма никаква вина и идея за действие. Иска „съдействие” и „толерантность ”, а не имъ казва кой гони чуждитѣ инвеститори отъ дръжавата,

  7. Анонимен
    #294

    другара Тодар Живков 5. Германското правителство малко познавало българската икономика и потрѣбноститѣ ѝ!? Абсолютна глупость! Никой не познава по-добре българската икономика отъ германцитѣ. Федералното правителство хвърли надъ 100 млнъ. евро за техническа помощъ въ България за какви ли не секторни проучвания въ текстилната, керамичната и купъ други индустрии и написа десетки програми за преструктуриране. Нѣкой да ги е послушалъ и да ги е изпълнилъ? Дека сѫ модернитѣ регионални пазари (борси) за плодове, зеленчуци и прочъ.? Мѣстнитѣ мафии ги унищожиха, нали?

  8. Анонимен
    #293

    другара Тодар Живков 4. Саде германски и френски фирми сѫ биле намѣстиле „безъ конкуренция” на наще пазари!? Вмѣсто тва, трѣбвало ни „честна помощъ и толерантность” да повишимъ „нашата собствена конкурентоспособность”!? А какво значи „наша собствена ”? Десеткитѣ модерни предприятия съ западни капитали не сѫ ли наши, собствени и български? Кой прави износа отъ надъ 42 млрдъ.лвъ. годишно и дава положителното салдо на България (ако махнемъ Русия)? Кой плаща най-голѣмитѣ заплати и не подъ тезгѣха, кой осигурява българетѣ на 100 %, а не сѫ бори за малка минимална заплата?

  9. Анонимен
    #292

    другара Тодар Живков 3. Никой въ ЕС не сѫ билъ грижилъ да засили икономиката на новоприетитѣ страни и да имъ повиши конкурентоспособностьта въ индустрията, земеделието и туризъма!? Ами тея милиарди нали затва ги даваха и даватъ, а не да сѫ крадатъ или саде за червенитѣ латифундисти. И какъ да нѣма отъ тѣхъ файда, следъ като и въ 3-тѣ сектора България никога не е имала такъвъ голѣмъ износъ и 100 % „по 2-ро направление”, демекъ за истински пари. И кой му втълпи тѫпата опорна точка, че „ЕС счита България за икономически товаръ”, та чакъ и германцитѣ занимава съ тея глупости?

  10. Анонимен
    #291

    другара Тодар Живков
    2. Питатъ го защо България била толкова изостанала отъ Европа. Вмѣсто да обясни кой унищожи прѣзъ 1944 единствената непокѫтната отъ войната европейска дръжава отъ пръвата 4-ка по стандартъ, той бръщолѣви опорната точка, че България била дискриминирана, щото не получавала колкото Испания, Португалии и Гръция. Че едва ли не ний сме давале повече пари на ЕС отколкото получаме и тва било причината за бедностьта и изоставането, съгласно другата опорна точка на Люински. Европейскитѣ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.