Цветана Пиронкова за първи път достигна трети кръг на US Open

12 коментара

Най-добрата български тенесиска Цветана Пиронкова за първи път в кариерата си достигна третия кръг на US Open, след като отстрани японката Аюми Морита със 7:5, 6:2. В първия кръг Цвети се справи в два сета с италианката Камила Джорджи и така продължава напред в турнира без загубен сет.

Мачът не започна особено добре за българката, след като Морита реализира пробив още в третия гейм след грешка от форхенд на Пиронкова. Тя обаче успя веднага да реагира и върна пробива в следващия гейм, излизайки отново напред в резултата с 3:2.

В следващия гейм Пиронкова стигна до дюс при сервис на японката, но Морита си спечели подаването - 3:3. Равенство се получи и в седмия гейм, в който сервираше българката. С хубав сервис и ас обаче Пиронкова взе подаването си и поведе с 4:3. Веднага след това пловдивчанката стигна до 0:30 в подаването на Морита, но японката взе 4 поредни точки и изравни - 4:4.

В деветия гейм Морита стигна до брейкпойнт при 30:40 и успя да осъществи много важен пробив, след който вече имаше възможност да сервира за първия сет. Пиронкова обаче не се предаде, стигна до 0:30 и 15:40, и не пропусна шанса да изравни резултата - 5:5. Последва убедителен сервис-гейм за българката и сега вече Морита трябваше да сервира за оставане в сета. Тя поведе с 30:0, но последваха три поредни точки и сетбол за Пиронкова. Бекхенд в мрежата на японката сложи точка на борбата в първия сет и българската тенисистка взе първата част.

Вторият сет започна с лесно спечелен от българката сервис-гейм. Морита изравни за 1:1, но в четвъртия гейм се стигна до 15:40 в подаването на японката. С чудесен минаващ удар Пиронкова реализира важния пробив, след което го затвърди със силен сервис-гейм и дръпна с 4:1 в резултата. Морита намали на 2:4, но нямаше сили за повече. В осмия гейм всичко свърши с пробив на нула за Пиронкова и най-доброто представяне в Ню Йорк на Цвети вече е факт.

Пиронкова записа 4 аса срещу 0 за Морита и не допусна двойна грешка в двубоя. Българката реализира 22 уинъра срещу само 8 за Морита. Цвети допусна и по-малко непредизвикани грешки от съперничаката си - 24 срещу 31 за японката.

В третия кръг 55-ата в световната ранглиста Пиронкова ще играе с румънката Ирина-Камелия Бегу или Силвия Солер-Еспиноса от Испания.