Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цветанчо Трифонов – съдията, който от 25 години е шеф

Или защо Цветанчо спря асансьорa на съда в Козлодуй

12 коментара
Цветанчо Трифонов изглежда наистина тежко зад бюро

Звучи невероятно, но е факт - в съдебната система има един съдия, който практически няма нито един ден като редови магистрат, а е бил само шеф. Това е съдия Цветанчо Трифонов, който в сряда беше избран от Висшия съдебен съвет за нови пет години начело на районния съд в Козлодуй.

Една малка, но много показателна част от биографията на съдия Трифонов лъсва от атестационния му формуляр, който задължително се публикува от Висшия съдебен съвет. Той постъпва в съдебната система като стажант-юрист във Врачанския окръжен съд през 1990 година. Стажът му приключва на 30 септември 1991 година. На 9 декември 1991 година той е избран за шеф на районния съд в Кнежа. На тази позиция той изкарва точно 18 години, 2 месеца и 19 дни - до 20 февруари 2010 година.

Към този момент съдия Цветанчо Трифонов вече не може повече да е шеф на същия съд, защото вече е влязла в сила промяна в Закона за съдебна власт, която ограничава до два шефските мандати на един и същи човек в един и същи съд. Той трябва да се премести и успява. На 28 февруари 2010 година съдия Трифонов разчиства бюрото си в Кнежа и на 1 март вече е избран за шеф на районния съд в Козлодуй.

Така изкарва до четвъртък, 27 май 2015 година, когато Висшият съдебен съвет му гласува без дебат още един мандат за шеф на съда в Козлодуй. Ако всичко е наред, на 27 май 2020 година съдия Цветанчо Трифонов ще направи 29 години и 7 месеца като съдебен началник. Той ще може да се пенсионира, без да е бил редови съдия.

От атестацията на съдия Цветанчо Трифонов става ясно нещо още по-любопитно. Дипломата му по "Право" от Софийския университет е издадена на 5 април 1992 година – четири месеца, след като той вече е бил назначен за шеф на съда в Кнежа.

Дори и да се приеме, че издаването на дипломата му малко се е забавило и ВСС е направил изрична справка в университета, то удостоверението му за юридическа правоспособно е издадено на 28 ноември 1991 година. Няма и две седмици по-късно съдия Цветанчо вече ръководи съдии в Кнежа.

Преди да стане съдебен шеф той е работил 5 месеца като подземен шлосер в Мадан и още 11 години като електротехник в Кнежа.

В четвъртък съдия Цветанчо Трифонов се яви пред ВСС да поиска препотвърждаване на доверието. Този ВСС, както практически всички други ВСС-та от времето на Великото Народно събрание, му дава своето доверие. Съдия Трифонов обясни, че съдът в Козлодуй работи много добре.

Единственото нещо, което в съда в Козлодуй не работи, е асансьорът за гражданите в четириетажната сграда. Асансьорът не работи не защото е развален, а защото съдия Трифонов е наредил да го спрат. Той беше напълно наясно, че хората в неравностойно положение не могат да се качват без този асансьор по етажите на съда.

Ето и обяснението му: "Установихме, че асансьорът се ползва безцелно. Сега спестяваме по 300-400 лева, които се използват за други неща".

Това е българската съдебна система. Случаят лесно може да послужи за емблема на тежкия проблем със съдебната номенклатура в системата. В самия ВСС има редица юристи, които от дълго време на са практикували като магистрати, а само се въртят на различни административни постове.


Районния съд в Козлодуй се помещава в нова сграда, построена в български необароков стил.
_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  2. strobo
    #11
  3. strobo
    #10
  4. dimitardi100
    #9

    Ето това се казва диктатура на пролетариата. От подземен шлосер към върховете на съдебната система и шеф за вечни времена! А българинът се чудеше защо като грабеха, биеха и лъжеха никой не му обръщаше внимание, никой не му защитаваше правата в държавата! Е лека-полека картинката се изяснява вече за всеки! Не е случайно ,че червената номенклатура в съдебната власт не иска да се реформира!

  5. dimitardi100
    #8

    Няма място за чудене! Това е само малка брънка от тежкото наследство на репресивния, номенклатурен,продажен, бездарен и атеистичен, комунистически режим! Колкото по-рано България скъса с порочната си обвързаност с него, толкова по-бързо ще се излекува и нещата ще си дойдат на естественото място!

  6. Доналд Дък
    #7

    Този съдия е атестиран от Красьо, следва съдебно решение с тайно гласуване и приемане с болшинство на неговата атестация.

  7. toci
    #6

    Неутрален съм към коментара. Както има плюсове, така има и минуси дългия мандат. Козлодуй е хубав град , но не е подходящото място да се сочат недъзи на системата. Ако има такива , да се сочат централните такива, които задават съответните политики , тълкувания, практики в правораздаването.В това отношение е хубаво да се помисли за по - гъвкави норми. В съд Х с 5 000 населено място , ако Председател е добър и почтен съдия и има още 1-2 ма , недобри и непочтени магистрати...насила ли да сменим председателя и да сложим У...? В такава ситуация не не знам, ...сложи го временно изпълняващ докато се пенсионира човека.

  8. мгеорг
    #5

    Председателите на съдилища също гледат дела, само че с намален процент натовареност предвид админ. задължения, така че са магистрати /от статията излиза сруго/. Второ- през 90 масово съдия се е ставало без конкурс, често след университета направо. Трето- нищо не пречи ако страна по делото е човек с днигатален пролем, делото да се гледа пред съда, в болнична стая, у дома му и тн. /относно асансьора/.Друготот са фактите, които са такива, каквито са и са написани. просто аманот юрид неточности

  9. fantom
    #4

    Сериозна конкуренция на Станишев!Но не може да го надмине! Станишев стана Министър-председател без нито един ден трудов стаж. Е, не знам дали е спирал асансьор, но пък загуби или открадна доста секретни дела.

  10. detchopora-reloaded
    #3

    Ето и обяснението му: "Установихме, че асансьорът се ползва безцелно. Сега спестяваме по 300-400 лева, които се използват за други неща" Ха, ха, за подпомагане на социално слабите ли ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.