Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цветанов има резерви към номинацията на Бакалов за шеф на военното разузнаване

Пакетът закони за спецслужбите бе внесен в парламента

8 коментара
Снимка: БГНЕС

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов изрази резерви към номинацията на Йордан Бакалов за шеф на военното разузнаване, която, според източници от Министерския съвет, е била предложена след съгласуване с премиера Бойко Борисов.

"Моето лично мнение е, че винаги в сектора за сигурност трябва да бъдат доказани професионалисти. Смятаме, че това може да създаде малко напрежение в системата от гледна точка на това, че политик ще оглави една служба, която е изключително секретна", заяви Цветанов пред журналисти в четвъртък.

Коментарът той направи при представянето на четирите законопроекта, които би трябвало да дадат ход на заявената преди близо 3 години реформа в сектор "Сигурност".

Както Mediapool писа, кандидатурата на бившия служебен вътрешен министър и дългогодишен депутат от СДС Бакалов е била съгласувана в Министерския съвет (МС), след като военният министър Николай Ненчев уволни в понеделник досегашния шеф на служба "Военна информация" Веселин Иванов.

Причината бе, че двамата не са успели да постигнат консенсус по важни въпроси за работата на службата, "особено по кадровото ѝ развитие, където 39 % от ръководния състав е назначен преди 1991 г.". Сред мотивите за освобождаването на Иванов е и нуждата от по-голяма оперативна съвместимост със службите на НАТО.

Източници на Mediapool твърдят, че кандидатурата на Бакалов е била консултирана с Реформаторския блок, но не е издигната от блока, нито пък от министъра им Николай Ненчев.

Смяната на шефа на военното разузнаване съвпадна с други рокади в сектор "Сигурност" – на главния секретар на МВР и шефа на ДАНС, към които премиерът Бойко Борисов бе принуден да пристъпи след оставката на бившия вътрешен министър Веселин Вучков (ГЕРБ). Преди ден за главен секретар на МВР бе назначен Георги Костов, който бе заместник на досегашния титуляр Светлозар Лазаров (избран от правителството "Орешарски") и бе издигнат на този пост от Вучков.

Предстои да се види кого премиерът Борисов ще предложи за председател на ДАНС на мястото на подалия оставка Владимир Писанчев, считан за кадър на ДПС.

Изненадващо, бившият министър на отбраната и настоящ депутат от БСП Ангел Найденов се изказа позитивно за избора на Йордан Бакалов – но не за шеф на военното разузнаване, а на ДАНС.

"Йордан Бакалов председател на ДАНС - това е едно удачно решение и добро хрумване", коментира преди ден Найденов пред репортери. По думите му Бакалов "безспорно има всички качества, които го правят подходящ за позиции в рамките на вътрешната сигурност. Той има достатъчно опит и познания като парламентарист и служебен министър“.

Според него директорът на "Военна информация“ може да бъде цивилен, но при всички случаи шеф на служба военна информация трябва да бъде човек от системата, дори заради факта, че военно политическото разузнаване има и чисто войсково такова. "Това предполага да се разпознават не само уреди, а и съответни специализирани познания, които са доста повече отколкото външен човек познава“, каза още Найденов.

Законите за службите ще бъдат приети с три години закъснение

Цветан Цветанов представи пакета с промени в сектор "Сигурност", който включва устройствен законопроект и проектозакони за Национална разузнавателна служба, Национална служба за охрана и служба "Военна информация". Подготовката им започна при първия мандат на ГЕРБ, но така и не се стигна до приемането им, а следващото управление на БСП и ДПС също имаше намерение да ги гласува, но не успя.

Той уточни, че с новите промени се запазва самостоятелността на всички структури, като няма да се реализира предлаганото от РБ сливане на НРС и Служба „Военна информация”.

"Националната разузнавателна служба ще премине на подчинение на изпълнителната власт, като това е договорено още на Консултативния съвет при президента Росен Плевнелиев 2012 г. Всяко едно назначаване в тези служби ще става с указ на президента по предложение на МС. По този начин даваме възможност да имаме допълнителна гаранция, че няма да има залитане в една или друга политическа посока. В Консултативния съвет ще участват абсолютно всички министри и ръководители на служби, които имат пряко отношение към националната сигурност, като се дава възможност президентът да има свои представители в този съвет. Президентът на страната също ще има своето право при необходимост да участва в заседанията на този съвет, когато се взимат много важни задачи, свързани с политиката на страната в сигурността", обясни Цветанов.

Предвидено е да се въведе парламентарен контрол на разходите на службите, които се правят при спецоперации. "Смятаме, че по този начин ще се спрат злоупотреби там", каза Цветанов. От думите му се разбра, че този контрол ще се извършва от една от парламентарните комисии, които имат отношение към службите.

Той каза, че за приемането на законите ще търсят диалог с всички други партии в НС.

РБ и ПФ настояват НСО да бъде девоенизирана

В същото време председателят на вътрешната комисия Атанас Атанасов (РБ) за пореден път лансира идеята си за сливане на военното и цивилното разузнаване, която обаче към момента не е залегнала във въпросния пакет от законопроекти.

"Добре би било, както направихме и с МВР, и ДАНС, да се въведе общ стандарт за всички служби, тяхната организация и работа да се подчинява на Закона за администрацията", добави бившият шеф на контраразузнаването.

Според Атанасов е крайно необходимо НСО да бъде девоенизирана и да се подчини на общите принципи: "Трудно си представям хора от личните охрани на НСО да бъдат на 60 години. Ако всички минат на общия ред, специално за НСО е сложен този въпрос. Основната дейност на НСО е опазване живота и здравето на охраняваните лица, тази дейност трябва да се осъществява от по-млади и по-енергични хора".

Мнението му бе подкрепено и от съпредседателя на Патриотичния фронт Валери Симеонов. Според него при липсата на устройствен закон за НСО, "никой не знае с какви пари се разпорежда по какви правила се разпределят тези средства, както и какъв е съставът на НСО".

Т.нар. Закон за националната сигурност, на който се планира да стъпят законите за НСО, както и за военното и цивилното разузнаване, бе приет на първо четене от 41-ото НС през януари 2013 г., малко преди кабинетът "Борисов" да подаде оставка.

Основните критики тогава бяха към рамковия проектозакон за националната сигурност, който дава големи правомощия на премиера чрез Съвета по сигурността към Министерския съвет, неясното определение за национална сигурност и други. Въпросните законопроекти предвиждаха преминаването на НРС от президентството към правителството, оставането на НСО към държавния глава, както и на военното разузнаване към Министерството на отбраната. В общия закон за защита на националната сигурност бяха дефинирани основните понятия и задължения на службите, тяхната координация и контрол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boiko Angelov
    #8

    Това, че Цв. Цв. не го одобрява, ме кара повече да харесвам назначението.

  2. chuamov
    #7

    Не само той има резерви. Нормално е шеф на разузнаването да бъде човек от кариерата. Едно време взеха един адвокат от нейде си и го направиха шеф на разузнаването - Димо Гяуров. Сега искат отново да хванат юздите на службите. Какво общо има Йордан Бакалов с военното разузнаване? Тук не трябва ли критерий да бъдат патриотизмът и способностите, а не кога са назначавани кадрите?

  3. Kiril Kovatchev
    #6

    Гротескно е когато физкултурника се вживява в ролята си на професиналист полицай. Няма ли един нормален в ГЕРБ да го разкара този палячо? Докато ще трябва му слушаме глупостите?

  4. поп Грую
    #5

    Сержанта от 7-мо ГУ на ДС Цифканов се натиска да сложи някой негов колега ,офицер от ДС,та да гарантира,че всяка информация от разузнаването,по традиция , ще се появява първо на бюрото на Руския посланик в София преди да бъде представена на българския министър на отбраната или на министър-председателя

  5. Plutonijum
    #4

    Цветанов е професионално не доказал се учител по физкултура и най малко, именно той може да коментира специалните служби. След провала си като министър на МВР, където не можа да разбере границите на правомощията си е най добре за него и партията му да избягва подобен пиар.

  6. Kurt_deactivated_1433320998
    #3

    финото отмъщение на Цветанов. И винаги боя е по РБ. ДОри Вучков го изкараха, че е РБ и че пак РБ са основно прецакани с неговата оставка. Боже, дай сила на Борисов да издържи тази вакханалия срещу България!

  7. Nikola Nikolov
    #2

    "Моето лично мнение е, че винаги в сектора за сигурност трябва да бъдат доказани професионалисти" Така, де - нали самият той, като същи професионален физкултурник, оглавяваше МВР... Божееее, Боже ! Защо не си прибираш вересиите ??

  8. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Амчи как!Трябва баща ти да е бил милиционер или търмък, та да станеш началник и дори министър!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.