Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цветница под знака на коронавируса в полупразни храмове и без раздаване на върби

На някои места миряните се причествяваха с обща сребърна лъжица

17 коментара
БНТ излъчва на живо празничното боголужение по случай Вход Господен в Йерусалим (Цветница)

Тазгодишната Цветница минава под знака на коронавируса и предупрежденията на властите, стигащи до открити заплахи към хората, че ги очаква смърт, ако отидат на църква. В този дух се очаква да премине и предстоящата Страстна седмица, чиято кулминация е православният Великден идната неделя.

Църковното отбелязване на празника се превърна в национален проблем, той като държавните власти не успяха да убедят Светия Синод да затвори храмовете. В неделя сутринта българите осъмнаха с предупреждение на директори на болници да се въздържат от посещения на църква, за да "не превръщаме дните за празнуване в дни за умиране".

Цветница или "Вход Господен в Йерусалим" е един от най-големите християнски празници. Свързан е с тържественото влизане на Иисус Христос в Йерусалим седмица преди Разпятието и Възкресението. Божият син бил посрещнат с палмови клонки и викове "Осанна!" от същите тези хора, които няколко дена по-късно щели да крещят "Разпни го!".

Палмовите клонки по нашите ширини са заменени с върбови, които по традиция се освещават, а миряните ги отнасят вкъщи за здраве и благоденствие.

От Българската православна църква заявиха, че правят нещо, което досега едва ли се е случвало в историята на църквата. След като първоначално се мислеше върбовите клонки да се раздават извън църквите, за да няма струпване на хора, накрая се реши – тази година върби няма да се раздават, нито пък цветя, за да не отнесе случайно вирусът в домовете, предаде БНТ.

За тези, които имат голяма нужда и отидат да се помолят в храма, БПЦ се ангажира да предприеме мерки за сигурност.

С цел да се ограничи заразата, празничното богослужение от катедралния храм "Св. Александър Невски" по случай Вход Господен в Йерусалим (Цветница) бе излъчено пряко в ефира на БНТ. То бе оглавено от българския патриарх Неофит в съслужение със Западно и Средноевропейския митрополит Антоний и Мелнишкия епископ Герасим.

Храмът бе полупразен, а сред миряните, влезли вътре, бе депутатът от ДПС Йордан Цонев.

В светата молитвена литургия са специално добавени молитвени прошения заради пандемията от коронавирус.

В столичния храм "Света Неделя" миряните бяха малко на брой и повечето от тях с маски. Репортер на агенция БГНЕС обаче забеляза, че всички те се причестяват с обща сребърна лъжичка.

Сравнително малко хора имаше и в останалите храмове. В градинките край църкви в София вече бяха махнати пейките, за да не могат хората да сядат на тях в слънчевите дни.

Полицията ще охранява всички 4000 църкви и манастири в страната, за да следи спазват ли се мерките за безопасност.

В храмовете полицаите ще влизат само при възникнала необходимост.

Богослуженията в празничните дни ще бъдат вътре в храмовете. От БПЦ както и премиерът Бойко Борисов призоваха хората да си стоят вкъщи и да наблюдават литургията от домовете си.

"В тези две седмици се решава бъдещето на поколението и на държавата", заявиха директорите на няколко водещи столични болници на брифинг в Министерски съвет в неделя сутрин.

В храмовете се дезинфекцират иконите, на входа се слага изтривалка с дезинфектант. Килими, пътеки и други подобни се отстраняват от интериора на храма. Местата за сядане в храмовете се дезинфекцират през няколко часа.

Още в петък вечерта и събота сутринта в столицата беше извършена дезинфекция на пространствата около всички храмове. Още през нощта започна миене и дезинфекциране на площадката около катедралния храм "Св. Ал. Невски" , базиликата "Св. София" и Светия Синод. Дезинфекция е направена и на пространствата около всички православни храмове в софийските квартали.

Във Варна също преди Цветница бяха дезинфекцирани 22 храма.

Римокатолиците отбелязват днес в уединение Възкресение Христово.

Католическият храм "Свети Йосиф" в София бе затворен:

За Великденските празници БПЦ въведе следните правила:

- В храмовете ще се влиза по специален ред като свещенослужителите ще се грижат за организацията и реда вътре в храмовете.

- Миряните, посещаващи храма, задължително да ползват предпазни маски, както и да спазват регламентираното разстояние.

- Свещениците, които имат и най-малки признаци на здравословно неразположение, да се въздържат от богослужения.

- Пред храмовете ще има представители на МВР, които да следят за спазването на реда и на социална дистанция.

Тъй като в храмовете ще могат да влизат по-малко хора от обичайното, от църквата не изключват да има опашки. Затова пред храмовете ще бъде полицията.

В някои епархии самите митрополити също са осигурили маски. Според БПЦ в храмовете свещениците ще служат без маски, защото ще са в олтара и на безопасно разстояние от хората.

След Цветница големите богослужения от календара на църквата са: на Велики Четвъртък, Разпети Петък, Възкресение Христово и Второ Възкресение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 10:36 на 13 април 2020 от автора.
    #17
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16
  3. ivancho ivanov
    #15

    Синодът на БПЦ показа, че в действителност не е пазител на християнството, а е мафия с име фарисеи дадено от Христа! От храма Св. Неделя причеестилите се, трябва да отидат направо под карантина за дълго време и при заболяване от СОвид19 лекувани с разноските платени от Синода - andrei(#14) лекар може да покаже нарстване на броя на заболялите, но как би могъл да докаже, че това не се дължи на кихнал неизвестен носител прееди или вднага след църква? Властта не е груба, но е срамно страхливо безхаратерна и безотговорна! По ясно доказване на правотата на "Всяко село си заслужава кмета", до сега няма!

  4. andrei
    #14

    АЗ ОБАЧЕ ДРУГО ПИТАМ ще се намери ли честен лекар в България, ако в РЕЗУЛТАТ на отворените църкви и близане на лъжички през следващите дни СЕ УВЕЛИЧАТ СЛУЧАИТЕ НА КОРОНА да покяже ясно връзката и да осъди властта ЗА ГРУБО ЗАСТРАШАВАНЕ ЗДРАВЕТО НА НАСЕЛЕНИЕТО!

  5. edin.drug
    #13

    Калояне, ти, бате, си направо за екзорцизъм. Е, и глупостта не е за подценяване - не бива да търсим във всичко мистика :)))

  6. Калоян Алексиев
    #12

    Жалко е да гледаш как в 21 век, 2020 г. , в България продължава да има толкова много безгръбначни и безмозъчни лумпени. Цялата работа с това хрисртиянство и "търсене на бога" , "духовно извисяване" смърди от километри, та се нетрае. Ето малко факти, за които съм 100% убеден , че лицемерните християни не са наясно:

    1. Християнството е наложено по нашите земи със жестоки кланета и реки от кръв. Един от най-гнусните нац. предатели в Българската история борис I-ви, който е бил изключително жалък и слаб

  7. edin.drug
    #11
    Отговор на коментар #2

    Човек може да си търси Бога навсякъде. Но причастността към Църквата - което именно означава да си християнин (православен, католик) се реализира в евхаристийното общение. С други думи: който не се причастява - не е православен, католик и (с известни уговорки) протестант. А е ... някой, който се мисли за християнин, но не е. В този смисъл литургията (евхаристията) - еженеделна и ежепразнична - е насъщна за Църквата. Но към всяко нещо трябва да се походжда и с разум, пък и с милост към останалите хора. Всеки може да си жертва живота по свое усмотрение, но няма право да жертва живота на другите. Нито в църковния ред, нито в гражданския.

  8. edin.drug
    #10

    Аз пък въобще не се страхувам, че потретвам - изглежда никой не чете така или иначе. Църквите трябваше да бъдат затворени от държавата. Ако държавата абдикира от вярващите си граждани (поради извънмерния популизъм на суеверната Тиква), то Синодът трябваше на свой ред да се погрижи. Но владиците (с някои изключения все пак) също са популисти и не искат да обърнат срещу себе си зилотите (маниаците, които се мислят за православни) и затова не поеха отговорността да затворят храмовете. При това храмовете можеха да останат на разположение на свещениците, които да служат без миряни - както е в другите православни страни.

  9. Иван Асенов Стоянов
    #9

    Ментата не е ли мосюлманин?

  10. Коментарът е изтрит в 23:30 на 21 декември 2022 от автора.
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.