Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цветозар Томов за поуките от най-трудната изборна година в последните 3 десетилетия

7 коментара
Цветозар Томов, сн. БГНЕС

Това беше най-трудната за изборната администрация година в последните 30 години, такова стълпотворение на избори не е имало, коментира заместник-председателят и говорител на Централната избирателна комисия Цветозар Томов в сряда пред БНР.

Всички проведени избори отразиха волята на избирателите, смята Томов.

"Съвършено ясни са два ефекта – с положителен и отрицателен знак, които би следвало да имаме предвид занапред: с машинното гласуване на практика се ликвидират недействителните вотове и до голяма степен се ограничават изборните измами и незаконни изборни практики. Отрицателният знак е, че липсата на достатъчно опит се отрази на избирателната активност, която беше рекордно ниска тази година и ставаше все по-ниска от избори на избори."

Промяната в изборната технология създаде психологически затруднения за част от избирателите да отидат да гласуват, но не това е основната причина. Повлияха както умората и нестабилната политическа ситуация, така и пандемията, изтъкна Цветозар Томов.

Хората гласуваха с половин глас за своя политически избор, склонността да го променят за кратък интервал от време говори за това, отбеляза той.

Томов определи като "доста тежки" логистичните проблеми, свързани с машинното гласуване.

Относно ЦИК и квотния принцип на сформирането ѝ Цветозар Томов коментира, че не е добре партийни и политически страсти да влияят върху решенията на комисията, но такива решения е имало и в тази кампания.

Според него трябва да се премахнат партийните квоти и да имаме изборна администрация, която да не е излъчвана от участниците в политическия процес, но това е още по-важно на равнище РИК и СИК.

Не би било разумно да се предприема реформа за подмяна на по-голямата част от участниците в изборната администрация, защото дейността изисква опит, допълни Томов.

Той не вижда възможност да се вземе решение, което да игнорира напълно политическите пристрастия.

"Идеалът би бил изцяло професионална изборна администрация, с хора, които са напълно независими и неизлъчени от политическите партии. Пътят към това обаче трябва да бъде преминат внимателно. Защото имаме примери с други институции, които формално се излъчват не на партиен принцип, но фактически това става така. В случая с ЦИК това би било опаснол"

Цветозар Томов е на мнение, че трябва да се намери принципно решение, свързано с изборите в чужбина и напрежението, свързано с комуникацията между секционните комисии зад граница и централната администрация, защото сега по думите му контрата остава в СИК.

"Тук съществува обективен проблем, който трябва да бъде решен. Ние имаме вече район "Чужбина", съгласно последните промени в Изборния кодекс, след приключването на преброяването ще знаем и мандатите в него. Нямаме районна избирателна комисия за чужбина."

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #7

    Хайде да си поговорим като другар и другарка. Няма такова нещо като справедливи и честни избори. От изборния процес бяха отстранени големи групи хора напълно умишлено като изостанали и ненужни, чрез избора на техниката за гласуване. Това доведе до изкривяване на картината и до редица скандали, усещане за безпомощност, неефективност и несправедливост. Чегъртането ще даде повод за множество дела, които ще задръстят политическия пейзаж и съдебната система. В политиката влязоха напълно неподготвени за

  2. roser
    #6

    Ниската избирателна активност е най-вече заради милионите мъртви души в избирателните списъци. Не е нормално в държава с население около 6,5 милиона, гласоподавателите да са 6,35 милиона. Според данните на НСИ за 2020 година, лицата до 19-годишна възраст у нас са 1 313 252 души. Дори и да махнем пълнолетните, това са поне 1 милион нямащи право да гласуват. Реалната избирателна активност е 50-60%, а не 30-40.

  3. efir2
    #5
    Отговор на коментар #3

    Аха, още вярваш че комунист бори купени гласове, но поне има някакво осъзнаване, че тези, които свалиха ограниченията за секции извън ЕС, просто обслужиха ДПС. Пак е нещо.

  4. Бугараш
    #4

    "поуките от най-трудната изборна година в последните 3 десетилетия"

    Поуката е симпатии и власт не се печелят с платени "Велики Народни Въстания" и революции тип "Велика октомврийска социалистическа революция" (приликата е умишлено търсена), блокиране на градове и магистрали, мърсене се улици, площади, сгради и държавни символи с яйца, домати, памперси, тикви и отрязани свински уши! Заплашване с чували с трупове, с бесесилки, побой на майки с деца и възрастни хора, чупене на витрини на магазини

  5. Отбелязвам
    #3
    Отговор на коментар #2

    ДПС "качиха" с гласовете от Турция. А защо ГЕРБ се гробяса?

  6. efir2
    #2
    Отговор на коментар #1

    Фантазираш. ДПС от април до ноември КАЧИХА от 10 на 13 процента. Виждам, има наивници вярващи на пропагандата на дъртия комунист Рашков, че се бил борил с купени гласове.

  7. Отбелязвам
    #1

    Ниската избирателна активност е резултат на ограничаването на купуването на гласове от ГЕРБ и ДПС, като и на премахването на изборните фалшификации /несъществуващи гласоподаватели и подменени гласове/ пак н тяхна полза.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.