Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цветя за Левски бяха положени в местността "Пази мост" и на Къкринското ханче

7 коментара
Цветя за Левски бяха положени в местността "Пази мост" и на Къкринското ханче

По повод 149 години от залавянето на Васил Левски бяха положени цветя в историческата местност "Пази мост" край Ловеч и пред паметника на Апостола в двора на Къкринското ханче. Това са паметни места, свързани с последния път на Васил Левски към безсмъртието, съобщиха от общинската администрация, предава БТА.

В поклонението са участвали ръководството на Община Ловеч, кметският наместник на село Къкрина Иваничка Станчева, представители на Регионалния исторически музей и граждани.

От администрацията припомнят, че в местността "Пази мост" на 26 декември 1872 година става съдбовната среща на Васил Левски и Никола Цвятков с две турски заптиета, откъдето започва акцията по залавянето на Апостола на свободата.

Историкът от Регионалния исторически музей /РИМ/ Теодор Тончев е направил кратък обзор на известните факти за историческото събитие на "Пази мост". Той е подчертал, че постоянно се откриват нови документи, включително в турските архиви, които правят нашите представи по-пълни и обективни.

Пред Къкринското ханче е говорил пък екскурзоводът Петър Костов от РИМ, който е припомнил как е станало залавянето на Васил Левски сутринта на 27 декември 1872 г., допълват от администрацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dante Alighieri
    #7
    Отговор на коментар #6

    Ще го напишат, когато България се освободи в действителност. Не и по-рано.

  2. nikolainikolov993
    #6
    Отговор на коментар #3

    Виновника за обесването е ГАД ИГНАТИЕВ И РУСКАТА АГЕНТУРА .това трябва да го напишат в учебниците по история.

  3. nikolainikolov993
    #5

    Хубаво поднасяне цветя а не премахнете името граф игнатиев от всякъде в България защото той обеси Левски ,това е лицемерие.

  4. Iosif Ivanov
    #4

    Бил йеромонах и сам напуснал службата, за да събужда раята, а тя дълбоко спяла....трябвало време и такива като него много повече - погледнете територията на българският етнос и каква част от нея пламва в Априлското възстание и с коолко жертви! Спял е българина тогава, мъждукали огнищата на Левски, но колко на шиироко са били?

  5. Dante Alighieri
    #3

    И, вече 140 години не престават гнусните обвинения към достойния свещеник, отец Кръстьо, когото малоумната мълва нарочи за предател на дякона още преди Освобождението, а после художествените измислици на първенците ни в литературата само доукрасиха и издигнаха в култ една лъжа. Заради тази лъжа, дъщерята на свещеника се самоубива, като приема гладната смърт пред позора да носи клеймото за баща си през целия си живот. Самият отец Кръстьо страда неимоверно, пред очите му умират децата и съпругата,

  6. Ощавен маркиз
    #2

    Ние, българите, светци и свети личности си имаме, но Апостолът "грешник" Левский си ни остава едничък най-горце... Поклон!

  7. Ощавен маркиз
    #1

    „В младините си бях иеродякон Игнатий, напуснах службата в съзнание, че бях повикан да изпълнявам друга, по-належаща, по-висока и по-свещена служба към поробеното отечество, която ... дано!“

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.