Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цялото количество азерски газ тръгва от юли, вероятно чрез суап с Гърция

60 коментара
Цялото количество азерски газ тръгва от юли, вероятно чрез суап с Гърция

Вече има една идея повече яснота по горещата тема за заместването на спрения руски газ с алтернативен, при това на разумни цени. В петък премиерът Кирил Петков потвърди, че договорените по време на визитата му в САЩ два танкера с американски втечнен газ ще бъдат на по-ниски цени от тези, на които купувахме от "Газпром" и че доставката ще се извърши директно, без посредник. Освен това Петков съобщи, че най-сетне има пробив по българското искане да получаваме пълния обем азерски газ и това ще стане от 1 юли, а не през есента.

Както научи Mediapool от два независими източника, доставките на азерския газ няма да са по цените на дългосрочния контракт, а на такива, които са малко под борсовите. Вероятно част от количествата ще се доставят чрез суапови сделки с гръцката държавна газова компания ДЕПА. По този начин количества руски газ, транзитирани през българска територия за Гърция, ще остават у нас, а съседката ни ще ползва азерските, които пристигат по Южния газов коридор до точката Неа Месемврия.

Договорът за азерския газ е за 1 млрд. куб. м годишно, които трябва да постъпват през интерконтекора с Гърция, но той все още не е готов. Затова досега България получава около една трета от това количество.

Веднага след встъпването си в длъжност правителството на Кирил Петков започна преговори за достигане на пълния капацитет на азерските газови доставки. Причината беше, че още в края на миналата година газовите цени се изстреляха нагоре, а договореният азерски газ е на по-изгодна цена.

Бившето ръководство на "Булгаргаз" обясни отказа си от пълния обем на доставките със забавянето на газовата връзка с Гърция от Комотини до Стара Загора, през която трябва да влизат количествата. Консорциумът, разработващ находището "Шах Дениз ІІ", откъдето идват азерските доставки, обаче предлагаше увеличаването на доставките да става по пазарни цени. Това не бе изгодно за страната ни, тъй като дългосрочният азерски договор е изцяло вързан с цените на петрола, които са доста под тези на природния газ.

След едностранното спиране на руските доставки, които 70 процента зависят от европейските газови борси, на правителството му се наложи да търси каквито и да било алтернативни доставки. Така се е стигнало до договорката за увеличаване на внасяния азерски газ, но на близки до пазарните цени, макар и малко по-ниски, научи Mediapool.

Официално все още няма информация как ще пристига азерския газ, но според запознати вероятно ще е чрез суапови сделки с ДЕПА до завършването на интерконектора с Гърция, което се очаква да стане до септември – най-късно октомври 2022 г. Тогава вече ще започнат да постъпват всички количества и то по цените на дългосрочния договор.

За май месец "Булгаргаз" трябваше спешно да търси алтернативни доставки, които стана ясно, че са осигурени от гръцката ДЕПА, от търговеца "МЕТ Енерджи", където работеше шефът на "Българгаз" Людмил Йоцов преди държавното назначение, и от гръцката "Митилинеос". Те имат резервиран капацитет на терминала за регазификация на втечнен газ Ревитуса, който е закупен за цялата настояща година.

По информация на Mediapool МЕТ и "Митилинеос" ще са компаниите, чийто капацитет "Булгаргаз" ще купи за терминала в Ревитуса и за доставките на договорените два танкера американски втечнен газ от юни. За тях ще е необходим и капацитет за пренос през съществуващата българо-гърцка газова връзка Кулата – Сидирокастро, за която предстои търг от страна на "Булгартрансгаз",

"Както знаете, ние успяхме да договорим много добри цени, много под европейско-пазарните, от САЩ, но добрата новина днес е, че това, което до този момент бе обвързано с изпълнението на гръцката връзка, за да имаме доставки от азерски газ, вече няма да е това. Ще можем да си получим цялото количество от азерски газ преди връзката да бъде финализирана – още от 1 юли", заяви премиерът Кирил Петков в парламента.

По думите му това показва, че има истински "устрем за диверсификация".

През последните месеци споровете около доставките на азерски газ силно се разгорещиха.

Сегашното правителство твърди, че България доброволно се е отказала от по-големи количества на по-ниска цена и това било направено от ГЕРБ. Още от началото на мандата си Петков даде да се разбере, че не иска да работи с шефа на "Булгаргаз", назначен по време на предишния кабинет, който обаче е в близки отношения и с президента Румен Радев.

Доставянето на газ, различен от руския, се превърна в ключова тема, след като Москва едностранно спря количествата за България заради отказа на страната да плаща в рубли.

Завръщайки се от САЩ в сряда, премиерът заяви, че договореният там американски втечнен газ ще се доставя у нас на цена, по-ниска от тази на "Газпром".

"Да, потвърждавам думите си - цената е по-ниска от тази, на която купувахме от "Газпром", и сегашната пазарна цена на "Газпром", директно ще бъде доставка от американска компания без посредник. Между "Булгаргаз" и американската компания има в момента сключен договор, който дава тази доставка да бъде факт, не само доставени, но и вкарани в нашата енергийна система", заяви Петков.

Коя е компанията все още не се обявява официално.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

60 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мазен Кумунис
    #60

    Не е редно да се смеете, че Просто Киро е завършил Харвард! Смейте се на Харвард, че Просто Киро го е завършил ...... ;)

  2. Мазен Кумунис
    #59
    Отговор на коментар #57

    Добре, че Бойко Велики договори азерския газ. ;)

  3. Mimich 06
    #58
    Отговор на коментар #32

    Рублата ще бъде валута на годината.Няма значение дали ти харесва или не.Нравится не нравится,терпи моя красавица.

  4. Мазен Кумунис
    #57

    Добре е Бойко Велики договори азерския газ! Просто Киро с "чужда пита помен прави". ;)

  5. Mimich 06
    #56

    1 милиард ,на фона на 15 нужни, кире, кире. Много си зле, лошото е че ние ставаме още по- зле заради тебе. Кога ли ще те изметем?

  6. Филка Русофилка
    #55

    Cлушax „нa aЛaнгpo“-глупocтитe нa peклaмнoтo лицe нa пpaвитeлcтвoтo и ce чудex нa aкълa му. И на акъла на тролетариата му:
    Киpeтo, кoйтo ce cpeщa и oбяви зa „cвeтoвeн бopeц c кopупциятa“ пpeзидeнтa нa Pуaндa - Кaгaмe (c пoлoвин млpд.$ имaнe и oтгoвopeн зa гeнoцидa пpeз 1994 в cтpaнaтa cи) - гoдини нapeд лъжeшe, чe гaз мoжeл дa минe caмo пpeз интepкoнeктopa Кoмoтини, кoйтo бaтe му Бoйкo нe мoжeл дa пocтpoи „13 гoдини“.
    Вcъщнocт гъpцитe гo cтpoяxa oт 2019 г. cъc cpoк 31.12.2021, кoйтo Киpeтo пpoвaли,

  7. рептилиан
    #54
    Отговор на коментар #45

    Вие, които "заслужавате по-добра журналистика", от помощното училище ли сте?

  8. рептилиан
    #53
    Отговор на коментар #46

    А бе все пак харвардците нещо допринесоха. Ако беше останал тандемът Боко-Жужи, сега щеше да има руски войски в Граф игнатиево вместо американски такива. Пък и президентина и боко се допълват.

  9. рептилиан
    #52
    Отговор на коментар #51

    Чукча не читатель, чукча писатель. В текста е казано 1 млрд тона.

  10. fantom
    #51

    Какво означава "цялото количество"? България ползва над 3 лрд. куб.м. Колко ще бъдат азерски? Всичките? Колко процента? Амасн от самохвалковци?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.