Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тунели, виадукти, пътища: Бездънна яма на безкрайни ремонти (видео)

Двата тунела и виадуктът на "Хемус" трябва да са готови до 30 септември, но това може и да не се случи

4 коментара
Тунели, виадукти, пътища: Бездънна яма на безкрайни ремонти (видео)

Безкрайни пътни ремонти, дупки, липсващи мантинели и маркировка, задръствания, катастрофи - това е обичайна картина по българските пътища.

Моделът, въведен при управлението на ГЕРБ, с изливането на пари в обекти без проекти, без разрешения за строеж, замаскирани като текущи ремонти, които впоследствие се оказват основни, с цел бързо да приключат ремонтите - също не даде резултат.

Най-красноречивият пример за това са перманентните ремонти на изградения по времето на социализма участък от магистрала "Хемус" от София до Правец.

След земетресението в Перник през 2012 г. бе взето решение за ремонт на опасните виадукти по магистралите "Тракия" и "Хемус". Първите три - два на "Тракия" и "Бербеш", който е най-високият на "Хемус" - бяха направени след проведени обществени поръчки и пуснати в експлоатация през 2014 г.

По времето на правителството на Пламен Орешарски тогавашният шеф на Агенция "Пътна инфраструктура" и настоящ председател на браншова камара "Пътища" Стефан Чайков прогнозира, че старите участъци на "Тракия" и "Хемус" ще се ремонтират до 2020 г. Излишно е да казваме, че това не се случи.

С идването на власт на второто правителство на Бойко Борисов моделът за ремонта на виадуктите и тунелите беше променен. Обществените поръчки бяха забравени и ремонтите на съоръженията бяха дадени държавната компания "Автомагистрали" с цел да приключат по-бързо.

На практика обаче се получи точно обратното, въпреки налетите стотици милиони левове. Причината е, че "Автомагистрали" не разполага с нужната техника и работници и превъзлага тази дейност на подизпълнители. Най-вероятно обаче приоритетът на тогавашната власт не е бил точно бързина и ефективност на ремонтите, тъй като впоследствие се оказа, че схемата с "Автомагистрали" е удобен параван за източване на пари.

Ефектът - от 2015 г. старите участъци на магистралите "Тракия" и "Хемус" са в перманентен ремонт, чийто край не се вижда. Това се случва въпреки излетите стотици милиони левове, според доклада на междуведомствената работна група за проверка на договорите за текущ ремонт и поддържане по времето на правителството на Кирил Петков.

Дадени са и примери за "космически" цени. Например изготвянето на технологичен проект за ремонта на магистрала Тракия е струвало 966 189,31 лева с ДДС за участък от близо 52 км. Стойността му е формирана на база предвидени общо 40 320 часа проектантски труд - геодезист, геолог, проектанти пътна част и пътни съоръжения. Възлагането е направено на 30 юни 2020 г и е със срок за изпълнение 31 август 2020 г. Това означава, че 82-ма проектанти трябва да работят без прекъсване 62 дни на пълен 8 часов работен ден или 777 часа за изработването на проект за ремонт на 1 км магистрала, което е абсурдно. Т.е. цената е завишена най-малко 4 пъти.

Най-вероятно и цената на извършваните ремонтни дейности са завишавани многократно. Това обаче може да се каже, само ако се отиде на място и се провери обект по обект какво е правено, е посочено в доклада на междуведомствената група.

Ремонтът на виадуктите

На магистрала "Тракия" това лято поне няма ремонт на виадукти, но кошмарът за пътуващите по "Хемус" продължава без никаква публична отчетност. Навярно, защото документи липсват и в самата пътна агенция, според доклада на междуведомствената работна група.

Само между тенулите "Витиня" и "Топли дол" има 11 мостови съоръжения. В момента видимо от горе се работи по едно и така движението се осъществява само в едното платно.

Не е ясно дали се работи по останалите, особено по този с поддалата колона, заради което е забранено преминаването на тирове. Вече повече от 3 години тежките камиони са принудени да заобикалят през прохода Витиня, пътят през който беше изровен, защото не е проектиран за такова натоварване. Отделен е въпросът, че е тесен с множество завои.

Чак след като превозвачите се вдигнаха на протест и премиерът Кирил Петков се качи да се повози в тир, за да види за какво става въпрос, дупките и ямите през обходния път бяха запълнени.

Обещанието от пътната агенция е ремонтът на виадукта да приключи до 30 септември. Но има уточнение, че е възможно "строително-монтажните работи да се забавят", става ясно от отговора на Министерството на регионалното развитие и благоустройството до МРРБ.

Ремонтът на тунелите

След серия от тежки катастрофи с фатален край през 2016 г. се взе решение за ремонта на тунелите "Витиня" и "Ечемишка". От тогава - вече шеста година, се ползва по едната тръба на съоръженията от шофьорите и ефектът е километрични задръствани в празничните и почивните дни.

И към момента прословутите ремонти, които се правят по схемата "Автомагистрали", не са приключили. Причината - агенция "Пътна инфраструктура" не възлага работа, а през последните две години и не плаща, заради спора по договорите за текущ ремонт и поддържане. Така срокът за пускането на двете тръби на тунелите непрекъснато се отлага, а ремонтът на съоръженията достига цената да се изгради нов тунел.

Вече трета поредна година различни министри на регионалното развитие и пътни началници обясняват, как трябва да се свържат двете тръби на тунел "Витиня", така че да отговаря на всички изисквания. С днешна дата това още не е направено. Все още АПИ не е възложила на изпълнителя и поставянето на осветление и направата на вентилация в затворената тръба. На практика тунелът стои затворен без вътре да се работи и така поне от година. А досега за ремонта на съоръжението са похарчени около 72 млн. лв. - почти толкова колкото струва нов тунел.

Оправданията на управляващите винаги са едни и същи. Знаете ли колко сложно е строителството, какви непредвидени дейности са се случили, какви каверни, какви чудесии...Основателни или не, тези доводи обикновено водят до искане на още пари, за да продължат ремонтите, а гражданите трябва да потърпят, докато всичко стане готово.

Подобна е картината с проточилия се ремонт и на тунел "Ечемишка". Неговият ремонт започна заедно с този на "Витиня" през 2016 г. На 5 февруари 2017 г. паднало осветително тяло уби жена, докато се возеше в автомобила. Последва бърза подмяна на осветлението, а тогавашният служебен премиер проф. Огнян Герджиков се похвали, че за 5 дни са свършили повече работа отколкото за 5 години. "Това граничи с нахалство", вбеси се "повелителят на магистралите", както е наричан бившият премиер Бойко Борисов в социалните медии.

С днешна дата тунел "Ечемишка" продължава да е в ремонт. За ремонта на лявата му тръба бяха одобрени 19 млн. лв. и трябваше да приключи до 29 октомври 2021 г. Но оттогава те непрекъснато се удължават, а оправданията са най-различни - забавени доставки заради коронавируса, срутвания и т.н.

Сега новият пусков срок е 30 септември, но и той може да не бъде спазен. "Отбелязваме, че съоръжението е много старо и по време на работа непрекъснато възниква необходимост от допълнителни дейности, чието извършване следва да бъде съгласувано и оформено документално с главния възложител АПИ. Предвид това е възможно приключването на строително-монтажните работи да се забави", се казва в отговора на МРРБ до Mediapool.

Най-вероятно от МРРБ правят това уточнение, защото не е ясно дали АПИ са възложили на строителя да работи. МРРБ не съобщава и колко пари вече са изхарчени за ремонта на тунела, позовавайки се на "търговска тайна". Това става въпреки че харчат обществени средства и е странен, тъй като за предшествениците на служебния министър на регионалното развитие арх. Иван Шишков този въпрос не беше "търговска тайна".

За останалите два тунела обществени поръчки

За да не се повтаря досегашната порочна практика с продължаващи във времето и поскъпващи ремонти, правителството на Кирил Петков реши да се върне към обществените поръчки.

Така на 18 юли е обявен търг за ремонта на останалите два тунела на магистрала "Хемус" с прогнозна стойност от близо 75.5 млн. лв. без ДДС. Срокът за подаване на оферти е 8 септември, а на следващия ден те ще бъдат отворени. Срокът за изпълнението на ремонтните дейности е година и половина. Така поне ще има някаква гаранция, че ремонтните дейности няма да продължат 5 - 6 години, въпреки че и това не е сигурно. За пример изграденият участък на магистрала "Хемус" между пътните възли "Белокопитово" и "Буховци".

Обществената поръчка е разделена на две обособени позиции.

Едната е за ремонта на тунел "Топли дол" с прогнозна стойност 35.65 млн. лв. без ДДС. Този тунел е въведен в експлоатация през 1985 г. Дължина на дясната му тръба е 883 м, а на лявата тръба - 878 м. Във всяка една от тръбите има по три ленти за движение. Общата ширина на пътното платно и в двете тръби е 12.50 м. Светлият радиус на напречното сечение е 6.40 м, а височинния габарит е 4.80 м.

Другата обособена позиция е тунел "Правешки ханове" с прогнозна стойност 39.825 млн. лв. без ДДС. Той е въведен в експлоатация през 1999 г. Дълъг е 830 метра и има по две активни ленти за движение във всяка тръба с обща ширина от 7.50 м. Светлият радиус на напречното сечение е 6.40 м, а височинния габарит е 4.80 м.

Според пътните експерти лошото и непостоянно поддържане на пътната мрежа у нас е гаранция за перманентни ремонти. Така че свиквайте, това ни чака...


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горскио
    #4

    В България никой не прави сметка каква инфраструктура може да се поддържа от 6.5 млн население, половината от което е в неактивна възраст или пък е полуграмотно. Никой български политик и не мисли и не казва какво чуждо население ще бъде внесено в следващите 30 години и какви възможности и нужди ще има то от оътна инфраструктура.

  2. Уиуенцето го направете директор на АПИ! Много ги разбира тия работи!

  3. The Rock
    #2
    Отговор на коментар #1

    Полицията ще го търси, не ние!

  4. Мазен Кумунис
    #1

    Абе .......... Ще го търсите вие Бойко Борисов Велики, ама ........ ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.