Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Туристическата пустиня увеличава жаждата на Египет

0 коментара

Тревога в страната на фараоните. След 11 септември 2001 г. липсата на туристи пресуши основния източник на валута и засегна много от работещите в страната. Катастрофа, която е символична за твърде откритите икономики.

Резките спирали на дима от цигарите "Клеопатра" без филтър се разпръсват при движението на перките на вентилатора. Махмуд ал-Ескандарани - възрастен египетски златар, пуши в здрача. Седнал в дъното на своя магазин (сук) в Хан ал-Халили, той чака.

Моли се за по-добри дни и за завръщането на туристите. Оплаква Кайро - такъв, какъвто го описват - с хиляди минарета, гъмжащ от хора и може би малко неглиже, но все пак дълго време радващ се на вниманието на пътешествениците. "След 11 септември търговията в сука замря", въздиша 76-годишният мъж, който говори перфектно френски.

Днес по облените със слънце улички на квартала на златарите молитвените призиви на муезините не се смесват с шумните акценти на туристите. Забулените жени вече не свеждат поглед пред шорти и други подобни чуждестранни моди. Туристите си отидоха. "Машината просто спря.

Отначало бе Войната в Залива през 1991 г., после - убийството на 58 туристи от терористи в Луксор през 1997 г., от 1999 г. - интифадата, а накрая - и атентатите в САЩ от 11 септември 2001 г. С туризма в Египет е свършено." При все това, миналата година дойде изпълнена с обещания. Трябваше да паднат рекорди. През 2001 г. 5 млн. посетители се струпаха под египетското слънце, а страната събра 5,3 млрд. евро приходи.

Туризмът е основен източник на чужда валута за Египет и представлява 5 % от брутния вътрешен продукт на страната. Но броят на посещенията спадна със 17 % през миналата година, като през последните три месеца понижението бе дори с 50 %. Според египетските власти пропуснатите печалби в резултат на атаките от 11 септември възлизат на 3,4 млрд. евро, а загубените работни места са около 400 000. Броят на работните места (преки и косвени) в туристическия сектор е достигнал на практика 2,2 млн. или 15 % от активното население в Египет.

Това показва пълните мащаби на катастрофата. Когато през февруари 2002 г. в Шарм ел-Шейх се събраха представители на 37 страни и международни институции, за да подкрепят Египет, залогът бе оцеляването на икономиката на държавата. Страната на фараоните ще получи 11 млрд. евро под формата на дарения или заеми през следващите три години.

СТРЕМИТЕЛНО НАРАСТВАЩ БРОЙ НА АНУЛИРАНИТЕ РЕЗЕРВАЦИИ

"Всичко се срина буквално за един ден. Факсовете за анулирани резервации просто пристигаха на купища", спомня си доктор Кирстен Бутервек-Абделрахим, която е президент и генерален директор на туристическа агенция в Кайро. "Хората се страхуваха да се качат на самолет, а и не смееха да отидат в мюсюлманска страна. Много малки туристически агенции затвориха", казва германската египтоложка, която е омъжена за египтянин.

Тя е основала Aegyptus Intertravel през 1995 г. Нейната компания с 25 служители, разположена в жилищен блок, притиснат в сложна плетеница от автомобилни пътища, оцелява много трудно. На площад ал-Тахрир вече няма опашки от чакащи за влизане в египетския музей в Кайро. А този лабиринт от мумии и саркофази пълнеше трезорите на страната.

"Обичайният поток от 30 000 посетители дневно спадна до около 4000", твърди Махмуд ал-Халуаги, един от консерваторите на музея. От това много силно са засегнати гидовете. Касаб Мохамед Мустафа, 65-годишен, се гордее с разрешителното си от Министерството на туризма, закачено на костюма му: "Едночасово посещение на музея ми носи 5 евро, плюс евентуален бакшиш. Преди 11 септември имах по три- четири групи на ден. Днес прекарвам времето си в чакане и съм доволен, ако си намеря една група дневно." Така че той е принуден да ограничи разходите си.

През февруари, за да отпразнува както трябва празника Айд ал-Адха и да изпълни жертвения ритуал с овен, Касаб Мохамед Мостафа е трябвало да заеме пари от четирите си деца. Луксор, който се намира на 660 км. на юг и е основният туристически център на Египет, разположен между Нил и пустинята, все повече се превръща в град, напускан от населението.

Шофьори на автобуси, работещи на туристически корабчета, придружители на групи и други се завръщат в родните си места - Александрия, Кайро или Таба, на израелската граница. "Туризмът поглъща много работещи - пряко или косвено", обяснява Ахмед Нуби Муса, директор на информационния център в Луксор. Освен индустрията със сувенири (папируси, дрехи, кожи, злато, сребро...), туризмът засяга също и фермерите от делтата на Нил, които отглеждат плодове и зеленчуци, за да ги продават на ресторантите и корабчетата.

Цените на зеленчуците спаднаха с 50 % след септември", казва Муса. Обикновено 240 кораба плават по Нил между Луксор и Асуан. През есента тези големи плаващи хотели останаха закотвени по кейовете, превърнали се в хангари за кораби. Египетската компания Travco обикновено използва 16 кораба. Само за броени дни 13 от тях бяха спрени. От февруари насам обаче корабите постепенно се завръщат на вода.

Абада Фикри Абделмотлеб, мустакат и облечен в син костюм на бели райета, работи като моряк от шест години на кораба Nile Treasure. Между септември и февруари той е успял да спечели не повече от половината от месечната си заплата - което означава 30 вместо 60 евро. Той е 28-годишен, син на лодкар, и е трябвало да се прибере в родното си село на 70 км. от Луксор за принудителна ваканция. За да посрещне нуждите на своето семейство - съпруга и четири деца, той е пренасял камъни и правил цимент за едно строително предприятия срещу надница от 2,5 евро на ден. Преди да се завърне отново на Нил.

ДВОРЕЦ НА БЕЗЦЕНИЦА

С времето туристите лека-полека се завръщат. Заради понижаването на цените. Раджив Каул, директор на хотел Мена Хаус - перлата на индийската хотелска верига Oberoi, свидетелства за това. Този стар дворец от 19-ти век се намира в подножието на Хеопсовата пирамида. Тук са отсядали Фокнър, Монтгомъри, Чърчил и Чаплин. В хотела е заснета и една сцена от филма за Джеймс Бонд "Шпионинът, който ме обичаше".

Само за 48 часа след атаките срещу САЩ на 11 септември, нивото на запълненост на двореца спадна от 80 на 20 %. През декември то се повиши до 30 %, през януари бе 40 %, а в момента приближава 60 %.

"Съпротивлявах се максимално на намаляването на цените. Но с 300 празни стаи от общо 500 и 1000 служители натискът нараства много бързо", казва Раджив Каул.

Туроператорите спореха едва ли не за всеки пиастър. В края на септември цените бяха спаднали с 30 до 50 %. Тогава туристите се завърнаха. Но клиентите сега са различни". Смокингите и вечерните рокли в двореца на пирамидите отстъпват място на джинсите и спортните облекла. А казиното е затворено от... 12 септември.

Цените за пътуванията по Нил също рязко се понижиха на фона на масовото анулиране на резервации. В най-добрия случай тарифите за туристическите корабчета намаляха двойно. Корабът Nile Cruise, дълъг 67 м. и с общо 60 кабини, разполагаше с резервации за две години напред. След септември 2001 г. цените за нощувка в кабина бяха намалени два пъти - от 42 на 21 евро.

ТУРИСТИ, КОИТО НЕ КУПУВАТ НИЩО

На западния бряг на Нил Абу Шамб ал-Хаг в тъмнокестенява галабия и с бял тюрбан на главата, се подпира на бастуна си и дебне автобусите с туристи. "Уморих се от тези посетители, които спират за час, пият чай или каркаде, приказват, но никога не купуват нищо. Днешните туристи направо ни съсипват." Ал-Хаг е от жителите на Гурнах, градче с 18 000 обитатели, за чиито предци се говори, че са ограбвали гробниците на фараоните. Жителите тук живеят от една индустрия: алабастъра.

Абу Шамб ал-Хаг е богат, нещо като патриарх и закрилник. Той се хвали, че има 3 жени, 14 деца, хубава къща на два етажа и автомобил Субару. В своето магазинче, претъпкано с копия на антични предмети, той приема главите на отчаяни семейства, като ги настанява във фотьойли - имитация на стила на Втората империя. "Давам назаем пари, когато някой приятел е болен или когато вече не може да осигурява издръжката на семейството си. Не подписваме никакви документи, защото хората ми дават думата си. Те ще ми се изплатят, след като туристите се върнат."

За местните жители това е нещо сигурно. Чужденците ще се завърнат. Като че ли за да се уверят, тези египтяни показват с пръст към безводните планини, разпрострели се пред тях. Там, където слънцето залязва. Към Града на мъртвите, където фараоните са търсели вечност, като са си строяли гробници. "Докато има пирамиди и Долина на царете не може да ни сполети нищо наистина лошо."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.