Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Туркменистан търгува с руската квота

9 коментара
Туркменистан търгува с руската квота

Президентът на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов e на европейско турне, чиято главна цел е търсенето на нови покупатели за туркменския газ. Вчера той посети България, след което се отправи в Турция. Ключова тема на преговорите в София и Анкара по информация на "Комерсант" е включването на Ашхабад в проекта "Набуко" за строителство на газопровод, заобикалящ Русия. Преговорите с активни участници в "Набуко" г-н Бердимухамедов провежда в навечерието на на посещението в Туркменистан на президента на Руската федерация Дмитрий Медведев, за да укрепи позициите на Ашхабад в газовия пазарлък с Москва.

Европейското си турне държавният глава на Туркменистан започна от София. Вчера той се срещна с президента на България Георги Първанов, след което г-н Първанов обяви, че България е готово да купува от Туркменистан повече от 2.5 милиарда кубически метра газ годишно. "Основният въпрос е за трасето, по което газът от Туркменистан ще стигне до България и страните от Югоизточна Европа. То трябва да бъде осигурено с участието на много страни", посочи проблема българският президент. След тези думи окончателно стана ясно, че иде реч за транспортиране не по руските газопроводи, а по "Набуко", който Европейският съюз планира да пусне през 2014 година. Г-н Бердимухамедов изрази признателност на българския си колега "за подкрепата за идеите на Туркменистан за транзит на енергоресурси на световните пазари", след което излетя за Турция, където днес ще проведе преговори с ръководството на страната. Темата им не е огласена официално, но по данни на "Комерсант" отново ще става дума за заобикалащите Русия схеми за доставка на туркменски газ в Европа.

Да се замисли за търсенето на нови покупатели на туркменския газ Гурбангули Бердимухамедов бе заставен от събитията през пролетта на тази година. До март лъвския пай от туркменския газ купуваше Русия. На 31 декември 2008 година "Газпром" подписа договор за  закупуване на газ в Туркменистан на европейска цена от 300 долара за хиляда кубически метра (още 40 долара струва транзитът през териториите на Узбекистан и Казахстан до границата на Русия). Договорът обаче се оказа крайно неизгоден за руския монополист заради кризата и падналото търсене на газ. През април "Газпром" рязко намали приемането на туркменски газ, което на 9 април предизвика взрив на газопровода. За ремонт на тръбата бяха нужни три дни, но газ от Туркменистан Русия не внася вече пет месеца.

След това Ашхабад започна активно да демонстрира успехи в диверсификацията на газовите доставки. До края на годината ще влезе в експлоатация газопровод до китай, чийто начален капацитет ще е 10 милиарда кубически метра годишно, а от края на 2011 г. – 40 милиарда кубически метра.Освен това през декември ще бъде достроен още един газопровод до Иран. Туркменистан подписа с Пакистан протокол за ускорена реализация на проекта за транафгански газопровод. Неотдавна германската компания RWE получи лиценз за добив на газ в Туркменистан с условие за доставка на газ за "Набуко". Преди дни президентът на Украйна Виктор Ющенко заяви желание да започне пряко купуване на газ от Туркменистан – той ще обсъди тези въпроси при предстоящото си посещение в Ашхабад. А в понеделник президентът Бердимухамедов прие министъра на петрола и газа на Оман Мухаммед бен Сейфа ар-Румхи и покани в страната арабски инвеститори.

Впрочем, мнозинството от тези проекти няма скоро да вкарат пари в туркменската хазна. А продажбата на 10 пмилиарда кубически метра на Китай и още 6 милиарда на Иран няма да позволи на Ашхабад да компенсира в близките години загубите от прекратеният износ на газ през Русия. Според експертите по тази причина само от април до август Туркменистан е загубил 3 милиарда долара. "Иран и Китай не плащат толкова, колкото Европа и колкото тази година обеща да плаща Русия", казва директорът на East European Gas Analysis Михаил Корчемкин. Именно затова достигането до европейските потребители е от особено значение за Туркменистан.

На присъединяването на Ашхабад към "Набуко" пречи отсъствието на транскаспийски газпоровод, който да свързва тази страна с Азербайджан. Преди година Бердимухамедов и президентът на Азербайджан Илхам Алиев имаха намерение да уредят въпросите по прокарването на границата между двете страни, но напоследък противоречията между Баку и Ашхабад по този въпрос отново се изостриха. За решаване на противоречията може да помогне днешното посещение на Бердимухамедов в Турция. "Анкара е готова да поеме ролята на регионален газов диспечер. Турция може да помогне на двете тюркоезични държави – Азербайджан и Туркменистан – да намерят компромис по въпроса за усвояване на въглеводородните ресурси в пограничните находища в Каспийско море", заяви за "Комерсант" президентът на турския център за международни отношения и стратегически анализ Турксам Синан Оган. Тъй че днешните преговори могат да станат важна стъпка по пътя на Туркменистан към "Набуко".

Обиколката на Бердимухамедов става само две седмици преди посещението в Туркменистан на Дмитрий Медведев. По думите на помощника на руския президент Сергей Приходко главният въпрос на преговорите на 13 септември ще бъде именно сътрудничеството в газовата сфера. Активизирането на Ашхабад по европейското направление по мнението на Михаил Корчемкин е предназначено именно, за да укрепи туркменските позиции на преговорите с Русия. Вчера представител на "Газпром" заяви, че на Ашхабад са предложени "нови условия за закупуване на газ", но засега туркменските власти не дават отговор. През последните месеци тези условия са били предлагани на Ашхабад от ръководителя на "Газпром" Алексей Милер и от вицепремиера на Русия Игор Сечин, но условията не са устроили президента на Туркменистан. Тъй че, ако президентите на Русия и Туркменистан не се договорят, днешното европейско турне на Бердимухамедов ще се окаже за Ашхабад съвсем навременно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. граматик
    #10

    а БЪЛГАРСКАТА дума КУПУВАЧИ? Какво стана с нея?

  2. МИ6
    #9

    !Няма "купувам",няма "продавам".Има "търгува","покупатели",....Всякакви изгъзици.

  3. МИ6
    #8

    "Сръбски ТЕАТРАЛ прави необичаЕН ПЪРФОРМЪНС(!!??) в Синеморец"За какво му е на човек да знае два езика като може направо да пише побългарени с окончанията си чужди думи.Пърформанс-представлениепромоция-представянепромотирам-представямВъв видинско турска фирма иска документите на кандидатите за работа да са написани на турски.

  4. 18
    #7

    "...Първанов обяви, че България е готова да купува от Туркменистан повече от 2.5 милиарда кубически метра газ годишно."В какво качество бе,Параванов?Икономическата политика на Реп.БЪЛГАРИЯ НЕ Е ТВОЯ РАБОТА!Гледай там да вдигаш знамето на държавата на 3ти Март и 6ти Септември и да сричаш Новогодишно словото в 0:00 часа И ДОТАМ!ОСТАНАЛОТО НЕ Е ТВОЯ РАБОТА И НЕ СИ ПЪХАЙ ЧОВКАТА В РАБОТИ,КОИТО НЕ РАЗБИРАШ!!!

  5. туркмен-баши
    #6

    на български се казва "отправи се към ..." , а не "отправи се В ...", което е на руски, дорогой мой товаришт!

  6. Аман бе!
    #5

    Турция иска да играе същата роля като Русия в Украйна миналата година - само че с чужд газ и с чужди пари за тръбата и кранчето. И да диктуват преговорите по приемането в Европа. Аман от нахалство!

  7. verdad
    #4

    Русия препродава чуждото производство и живее от комисионни.

  8. граматик
    #3

    Да живее Българският език! :)

  9. Прасковья
    #2

    Не страхутесь,дорогие покупатели.Это только блыф..Га-га-га...И потом"Иран и Китай не плащат толкова...колкото тази година обеща да плаща Русия"както се казва на български.НИКОЙ не може да ти даде,това,което аз мога да ти обещая.Ги-ги-ги...Както се казва ОПАК СВЯТ,ЛЮДИ РАЗНыЕ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.