Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Туроператори поискаха с протест 69 млн. лв. от държавата и 5% ДДС

Министерство на туризма отговори като изплати 5.6 млн. лв.

1 коментар
сн. БГНЕС

Туроператори искат 69 млн. лв. от държавата, с които да се разплатят на туристите, чиито ваканции пропаднаха в последната година заради пандемията. Браншът получи незаконна едногодишна отсрочка за разплащанията, която изтича за най-ранните договори от 13 март, а свежи пари липсват заради ограничената им дейност. Затова необходимите 69 млн. лв. бяха поискани във вторник с протест пред Министерски съвет с надслов "Да оцелеем на инат". Браншът настоява и за сваляне на ДДС за сектора на 5% поне за две години напред. След негодуванието на бранша Министерство на туризма отговори с изплащане на първи 5.6 млн. лв.

От 13 март трябва да се връщат пари на туристите

Според евродирективата за пакетните пътувания туристите имат право на парично обезщетение, което се дължи в 14-дневен срок от отмяната на пътуването. Въпреки това управляващите гласуваха противоречаща на нормата поправка в българския закон, с която на туристите с провалени почивки се предлагаха две опции – ваучер за бъдеща почивка на същата сума или възстановяване на парите до 12 месеца. Заради нарушението на правото на ЕС през есента Европейската комисия задейства наказателна процедура срещу България и призова София незабавно да започне възстановяването на сумите на хората.  Това обаче не се случи заради липса на средства у туроператорите.

"Излязохме на протест, защото вече няма време за спасяване на ситуацията, в която се намират българските туроператори и турагенти. От 13 март започват първите падежи по договорите за пътуванията, които не са били осъществени заради COVID-ситуацията и туроператорите трябва да започнат да възстановяват пари на клиентите", обясни Димитър Балтов, зам.-председател на управителния съвет на Обединение "Бъдеще за туризма".

Той подчерта, че предварително платените от клиентите средства не се намират в туроператорите, тъй като те са били предплатени към доставчици в чужбина и други разходи. "Това е ситуация, за която ние говорим вече една година, но мерките много се бавят", каза Димитър Балтов, който е зам.-председател на Управителният съвет на Обединение "Бъдеще за туризма". Заради протеста във вторник държавата спешно преведе на бранша 5.6 млн. лв. от необходимите за целта 51 млн. лв. Парите получиха 86 туроператора, стана ясно от съобщение на Министерство на туризма.

Самите туроператори обаче са изчислили, че трябва да върнат на клиентите си 69 млн. лв. Те имаха идея за създаването на гаранционен фонд за неосъществените пътувания заради Covid, който първоначално да бъде захранен от държавата, а след това постепенно да започне да се финансира от бизнеса. В крайна сметка браншът се отказа от този замисъл, тъй като не остава време за промени в закона до разпускането на действащото Народно събрание.

"За една година сме получили 1% от оборота си – това е всичко, което са получили туроператорите като подкрепа. За една година ние не работим, но поддържаме офис, продължаваме да трупаме разходи", разказаха протестиращите под прозорците на властта.

Те отбелязаха, че компенсациите на служителите по схемата 60/40 се изплащат с огромно закъснение - след месеци, посочи Павлина Илиева, председател на асоциацията.

Целеви пари за туристите

"Ние по принцип лансирахме идеята за гаранционен фонд, но за жалост вече е прекалено късно, това е истината, можеше това нещо да стартира в началото на кризата и щеше да разреши проблема до голяма степен. В момента работещото решение е да се набавят тези средства и да се дадат на туроператорите целево, за да възстановяват парите на клиентите. Ние в момента не искаме пари, оборотни или за оцеляване, ние искаме пари, които да се възстановят на клиентите, даже искаме директно към клиентите, не да минават през фирмите", разказа Димитър Балтов.

От Министерство на туризма посочиха, че изплатените помощи в първия транш от 5.6 млн. лв варират от най-малка сума 593.83 лв., а най-голямата достига над 711,4 хил. лв. "Размерът на  еднократно предоставяните безвъзмездни средства е 4 на сто от оборота без ДДС през 2019 г., оповестен във финансовия отчет съгласно Закона за счетоводството, като предоставената помощ е за компенсиране на загуби на туроператорите и туристическите агенти". До момента общо са подадени заявленията са близо 600 на стойност над 31,611 млн. лв.

От бранша настояват също за намаляване на ДДС за туризма до 9% на 5% поне за две години напред. Бившият финансов министър Владислав Горанов обаче многократно е посочвал, че това е в разрез с евродирективата за ДДС, тъй като България не може да има повече от три ставки на данъка, а те в момента са 0%, 9% и 20%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. levii
    #1

    Това нахално племе- туроператорите, събратя по манталитет и крадливост до ресторантьорите, искат пари от държавата. Преди една година и ние, хиляди българи, си искахме парите, които дадохме за екскурзии и които не се осъществиха, а парите ни останаха в тях, с-у нищо незначещи ваучери, но те не ни ги върнаха. На какво основание ще искат пари сега.Под чий натиск държавта преди година взе решение за т. нар. ваучери? Под този на туроператорите, които не искаха да върнат парите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.