Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Туроператори ще обжалват карантината за пристигащите от Африка

0 коментара
Туроператори ще обжалват карантината за пристигащите от Африка

На фона на увеличената заболеваемост от коронавирус у нас и препълнените болници, туроператори обявиха, че ще обжалват наложената карантина за пристигащите от Африка в България. Те настояват да се приложи диференциран подход за всяка африканска страна в зависимост от случаите на зараза и мерките, които се взимат.

Заканата им за протести е по повод заповедта на здравния министър проф.Костадин Ангелов от 12 март. С нея беше разпоредено задължителна 10-дневна карантина за всички пристигащи от Африка и представяне на отрицателен PCR тест на 10-ия ден от карантината. Мотивът за издаването на заповедта е увеличаването на броя на заболелите от коронавирус на "черния" континент и риска от разпространението на опасни щамове, като нигерийския и южноафриканския.

Междувременно главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев съобщи в понеделник, че са установени четирима българи с положителни за коронавирус бързи антигенни тестове. Те са пристигнали с предпоследния полет от Занзибар и предстои да им бъдат направени РСR тестове. Ако излязат положителни, пробите ще бъдат секвенирани, за да се установи дали те са носители на нигерийския или южноафриканския варианти, каза Кунчев. 

Във вторник се очаква среща на туроператорите със здравния министър Костадин Ангелов, на която да бъде обсъден въпросът с карантината.

Занзибар стана хитова дестинация за българите от края на миналата година, след като стотици посрещнаха там новата 2021 г. От тогава досега около 3000 българи са почивали в африканската държава по данни на туристическия бранш. Предприемачът Калоян Георгиев дори се похвали, че строи туристически комплекс на острова от 150 къщи в местен стил върху терен от 100 декара. Плановете му са комплексът да е готов до края на годината.

Остров Занзибар, който е част от Танзания, привлича туристите, след като властите там отрекоха съществуването на коронавирус и не се спазват никакви мерки за ограничаване на заразата. Президентът на Танзания  Джон Магуфули, който твърдеше, че там коронавирус няма, от три седмици не се е появявал публично и не се знае къде се намира. Според лидера на танзанийската опозиция Тунди Лису 61-годишният държавен глава е в кенийска болница в критично състояние заради коронавируса и проблеми със сърцето.

Въпреки че българските туроператори твърдят, че на първо място са загрижени за здравето на туристите си, те смятат, че заповедта на проф. Ангелов е вредна за туристическия бранш и "недоказано ефективна" в борбата с коронавируса.

Един от големите български туроператори "Абакс" обяви, че ще заведе дело до края на седмицата срещу заповедта за карантина от Африка. Компанията има организирани 34 чартъра само до 1 май 2021 г. за дестинации като Занзибар, Египет и Тунис.

Сдружението на туроператорите и туристическите агенти "Обединение бъдеще за туризма" обмислят същото. Членовете на сдружението имат планирани над 50 полета за Египет, Тунис и Мароко през март и април, като повечето са пълни, а сега ще трябва да връщат пари на клиентите, като в същото време средствата вече са отишли към хотелите и авиокомпаниите, заяви Павлина Илиева, председател на сдружението.

Протестно писмо до  правителството изпрати и Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА). Те се обявяват срещу "континеталния принцип". Аргументът им е, че всяка страна в Африка спазва различни противоепидемични мерки. Ако в Занзибар отричат наличието на вируса, то Египет се смята за една от най-сигурните туристически дестинации, а половината от населението на Сейшелите вече е ваксинирано, посочват те.

Туроператорите твърдят, че в Египет мерките са много по-строги отколкото в България. В Египет се влиза с негативен PCR тест, хотелите, круизите, автобусите работят до 50% от капацитета си, температурата се мери при всяко влизане и излизане от хотела, а носенето на маски и ръкавици от персонала се спазва на 100%. В 103-милионен Египет има по 600 случая дневно и общо 190 000 от началото на пандемията, докато в 7 милионна България сега има над 2600 случая дневно и общо над 277 000 заразени с коронавирус от началото на пандемията, каза Горчо Пасев, управител на "Абакс" пред специализирания сайт Travelnews.bg.

"Обединение бъдеще за туризма" и АБТТА искат здравният министър да коригира заповедта си, като приложи диференциран подход и посочи опасните страни в Африка, в които има установени случаи на южноафриканския и нигерийския щам на Covid-19. Аргументът им е, че по този начин процедирали и останалите страни в Европейския съюз. В противен случай здравният министър трябвало да наложи и 10-дневна карантина за пристигащите у нас с полети от Великобритания, Дания и Германия, където вече има регистрирани случаи на новите щамове.

Според германския институт "Робер Кох" само 8 държави от Африка се считат за носещи вариация на вируса на Covid-19, докато в Европа те са 5, посочват от АБТТА.

Туристическият бранш настоява още и за предвидимост на взиманите мерки, като се даде поне период от 15 дни напред.

Секторът се съмнява и в изнесените данни за четиримата заразени с Covid-19 българи, пристигнали от  Занзибар.

"До момента са пътували до там с чартъри над 1200 българи. Искаме да ни посочат в кой полет са намерени пътниците, защото като туроператори и авиокомпании не сме информирани за положителни тестове", заяви Илиева пред travelnews.bg. Според нея няма карантиниран екипаж на завърналите се самолети от Занзибар, каквито са здравните изисквания.

Към момента Министерството на здравеопазването няма намерение да променя наложените мерки за пристигащите от Африка. Здравното ведомство следи разпространението на заразата по 22 показателя всеки ден и промяната на мерките става именно на база констатираните тенденции. Противоепидемични мерки се въвеждат след анализ и оценка на епидемичната обстановка в страната, в Европа и в света, тенденциите в развитието ѝ, след обсъждане с Националния оперативен щаб и по предложение на главния държавен здравен инспектор, посочват от Министерството на здравеопазването.

По данни на Световна здравна организация над 2.7 милиона нови случая на Covid-19 са докладвани за седмицатаот 1-ви до 7-ми март, като се отчита 2% увеличение спрямо предходната. Нарастването се дължи на ръст на заболелите в Източно Средиземноморие с 10на сто, Африкански регион - 10% и Европейски регион - 4%, се казва в мотивите към заповедта за задължителната 10-дневна карантина на пристигащките от Африка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.