Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турска компания ще произвежда у нас радиоактивни изотопи за онкологията

11 коментара

Турска фирма ще произвежда в България радиоактивни изотопи, които се използват при диагностика на онкологични заболявания. Във вторник от Ечедза башъ Монрол (Eczacıbası–Monrol Nuclear Products Industry and Trade) правят символична първа копка на радиофармацевтичен център.

От “Монрол-България“ съобщиха, че финансовите инвестиции в проекта са над 4 милиона евро, а идеята на центъра е производството на контрастни вещества за нуждите на образната диагностика в медицината. В центъра ще се произвеждат радиоактивни изотопи за РЕТ-скенерите, които са най-модерната апаратура за диагностика на онкологични заболявания. В момента в страната работят два РЕТ-скенера – в Александровска болница в София и в болница “Св. Марина” във Варна, които се захранват с изотопи от Австрия и Унгария.

Животът на един изотоп трае само няколко часа, през които той трябва да се транспортира в страната и да се използва. Заради това и заради големите разходи за тях през миналата година здравното министерство реши да търси публично-частно партньорство за изграждането на циклотрон за производство на изотопите у нас – в Александровска болница. Обявена бе процедура, която обаче беше прекратена заради съмнения, че е е нагласена в полза на “Софарма“, която ползва оторизацията за производство на циклотрони на “Дженерал Електрик“.

Сега от турската компания обявяват инвестиционни намерения, но все още няма яснота около условията, при които ще се доставят изотопи за нуждите на българските болници.

Официално турската фирма не е подала документи за строителството на радиофармацевтичния център, но е водила предварителни разговори в Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), заяви директорът на АЯР Сергей Цочев пред Mediapool.

“Имали сме предварителни контакти с тази фирма и неофициално сме информирани за техните намерения. За утре сме насрочили съвещание с представители на Министерството на здравеопазването и очакваме от компанията да представи съответните документи и да поиска разрешение за строителство. Тя трябва да ни представи проекта на съоръжението, включително техническа обосновка на радиационната защита. Самото съоръжение е типово, има го на много места по света. България от години внася изотопи за РЕТ-скенерите във Варна и София и е хубаво, че някой е решил да организира такова производство у нас“, посочи Цочев.

Той обясни, че процедурата по одобрение на проекта от АЯР би отнела около два месеца.

Самата компания очаква производството на радиоактивните изотопи да започне до юли 2013 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    А сега в чия полза ще е този нов циклотрон чисто икономически питам?? Дали отново не е замесено името на небезизвестния Огнян Донев и неговия завод, който е сложил ръка на целия ни фармацевтичен пазар?

  2. Анонимен
    #10

    "в Александровска болница. Обявена бе процедура, която обаче беше прекратена заради съмнения, че е е нагласена в полза на “Софарма“, която ползва оторизацията за производство на циклотрони на “Дженерал Електрик“." Никак не ме учудва, това да си е била чистата истина. Октопода Донев иска да е навсякъде и да се намеси във всяко едно поприще на здравеопазването и то с цел печалба. Софарма не за първи път е намесена в скандали, бива лобирана и доста монополистична.

  3. leikata
    #9

    "Обявена бе процедура, която обаче беше прекратена заради съмнения, че е е нагласена в полза на “Софарма“, която ползва оторизацията за производство на циклотрони на “Дженерал Електрик“." Има си хас процедурата да не е уредена в полза на един от най-големите престъпници в държавата! А и не виждам логика това производство да се дава на Донев, вместо на БАН. Все пак става дума за научна дейност

  4. Анонимен
    #8

    И сега "честния" бизнесмен Огнян Донев няма да може да направи и от тези изотопи далаверката която беше замислил и да си печели милиони от болните българи,както го прави с лекарствата на Софарма,които ни продава на безбожни цени.

  5. Анонимен
    #7

    "Обявена бе процедура, която обаче беше прекратена заради съмнения, че е е нагласена в полза на “Софарма“, която ползва оторизацията за производство на циклотрони на “Дженерал Електрик" - То само това оставаше, Софарма и нейният собственик Огнян Донев да прилапат още една мащабна сделка и за пореден път да ощетят държавата. Алчността на Донев не признава граници

  6. Анонимен
    #6

    Донев държи толкова много болници в България, че ако спрат да зареждат медикаменти от неговата "Софарма", то той може да ги накара да фалират за отрицателно време. Това е така, защото той ги държи в своите мрежи и дълговете на големите болници са именно към него. Ако не са "послушни" знаят какво ги чака. Всичко е един омагьосан кръг в негова полза.

  7. misho_kitarista
    #5

    Напълно съм съгласен с номер 3, защото Софарма се е доказала като компания, която се прочу с монополни практики! Плюс това дейността е повече научна, отколкото бизнес и затова е по-добре това да се даде на БАН, тъкмо ще се вдигнат на крака от академията

  8. Анонимен
    #4

    И тук виждаме как за пореден път Донев е нагласил поръчката в своя полза. В крайна сметка "Софарма" печели тази поръчка и ощетява останалите участници. Спокойно собственика на фармацевтичната компания може да бъде разследва и тук.

  9. Анонимен
    #3

    Най-добре е това да се възложи на БАН,за да произвеждат и се самоиздържат .Оборудването- с пари по европроекти за науката .Те са с кофинансиране до 90% . Така правят много научни центрове по света ,разработвайки високотехнологични малотожни производства,в които се влага повече сиво вещество и по-малко материали и енергия

  10. Анонимен
    #2

    Nacionalnosta na companiata ne a vazhna, no tova e izkliuchitelno vazhen product, bez koito savremennata medicina e nemislima. Edinstveno v razviti darzhavi se proizvezdhat tezi radioizotopi i govori dobre za nas che se narezhdame do France, Canada, South Africa, China, Russia, Germany, Czech Republic, Belgium and Poland. Shtoto za taia rabota si triabva i akal i obrazovani hora... i stiga investicii v molove, shivashki cehove i hotelcheta (osven ako ne iskate decata vi da sa edinstveno kamerierki, servitori, shivachki ili diulgeri)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.