Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турската лира се срина, Ердоган успокоява с Аллах

Президентът призова турците да обърнат "златото и доларите под дющеците в лири"

27 коментара
Президентът Ердоган, сн. БГНЕС

Турската лира отбеляза днес невероятен спад от 19 процента спрямо долара. Това е най-големият спад за един ден на националната валута на Турция от финансовата криза през 2001 г., отбелязва Ройтерс. От началото на годината турската лира поевтиня с около 40 процента.

Сривът на лирата стана на няколко стъпки. Най-напред сутринта тя достигна исторически минимум от 6,4915 за долар (спад с 12 процента), тъй като пазарите имат много малка надежда за намиране на решение на задълбочаващия се спор между Анкара и Вашингтон.

После лирата си върна част от загубите, като се обменяше за 5,94 за долар. След това обаче турският президент успокои гражданите с позоваване на Аллах и с призив да обръщат златото и доларите в турски лири, с което предизвика още по-голяма тревога у инвеститорите и ново понижение в курса на турската парична единица. Тя се обменяше при курс 6,6115 лири за долар в 13:35 часа по Гринуич (16:35 часа българско време).

След като по-късно президентът на САЩ Доналд Тръмп оповести двойно увеличение на вносните мита върху стоманата и алуминия от Турция за САЩ, лирата спадна до 6,87 лири за долар.

Десетки обменни бюра за валута в мегаполиса Истанбул днес затвориха врати, а онези, които останаха отворени, обменят само до 100 долара, тъй като турските лири свършиха, предава БТА.

Споровете с Вашингтон

Тази седмица на посещение във Вашингтон бе турска делегация, която замина с цел да опита да намали напрежението в отношенията между Анкара и Вашингтон. Делегацията обаче се завърна в Турция без постигнат успех в преговорите.

Отношенията между двете страни се влошиха в последно време заради казуса със задържания американски пастор Андрю Брънсън, поради което САЩ въведоха санкции срещу двама турски министри.

Турската страна обвързва случая на пастора с искане за екстрадиране от американска страна на мюсюлманския проповедник Фетуллах Гюлен, който живее в щата Пенсилвания. Гюлен е мятан от Анкара за организатор на осуетения опит за преврат от 15 юли преди две години и Турция много пъти прави постъпки пред Вашитгтон да ѝ бъде предаден, което американската страна отказва.

Още щом стана известно, че турската делегация се връща с празни ръце от САЩ, котировките стремително скочиха и турската лира се срина буквално за часове, финансовите пазари изпаднаха в колапс.

В петък президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че е одобрил по-високи тарифи върху вноса от Турция, налагайки мита от 20 процента за алуминия и 50 процента за стоманата.

"Току-що одобрих удвояване на митата върху стоманата и алуминия по отношения на Турция, тъй като валутата им, турската лира, бързо поевтинява спрямо нашия много силен ДОЛАР!", написа Тръмп в Туитър.

"Сега (митата) за алуминия ще бъдат 20 процента, а за стоманата 50 процента. Отношенията ни с Турция не са добри в момента", допълва държавният глава.

Отговорът на Ердоган

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган призова за спокойствие на фона на срива на турската лира и поиска от турците да обменят чуждестранната си валута в местна, предаде Асошиейтед прес.

"Обменете еврото, доларите и златото, които държите под дюшека, в лири в нашите банки. Това е вътрешна и национална борба", заяви Ердоган в обръщение към своите симпатизанти.

Обвинявайки, както изглежда, чужденци, че се опитват да навредят на Турция, турският президент каза: "Това ще бъде отговорът на моя народ срещу онези, които водят икономическа война против нас".

С изказването на Ердоган лирата загуби още от стойността си, отбелязва АП.

По-рано в друго изказване Ердоган окачестви като "безперспективни опитите за оказване на икономически натиск върху Турция", включително чрез дестабилизиране на финансовата система.

Срещу Турция се водят различни кампании, но не им обръщайте внимание. Ако те имат долари, то ние имаме нашия народ, нашето право и Аллах, каза Ердоган в черноморския окръг Ризе, информира Анадолската агенция.

Работим усилено. Погледнете какво беше преди 16 години и погледнете ни сега, заяви още президентът, цитиран от Ройтерс.

Турция с нов икономически подход, базиран на "стратегически начин на мислене"

Същевременно ттурският министър на финансите и държавната хазна Берат Албайрак, зет на президента Реджеп Тайип Ердоган, свика конференция, за да представи бъдещата си икономическа политика. Турция ще приеме нов икономически подход при президентската система на управление, който ще бъде устойчив и ще се базира на "стратегически начин на мислене", заяви той, цитиран от Ройтерс.
По думите му новият икономически подход ще бъде решителен и насочен към промяна. Той изтъкна, че Турция трябва да промени определени неща, за да се придвижи към ниво на високи доходи в икономиката.

Албайрак посочи, че новият подход ще се основава на стратегически начин на мислене, а не на злободневни тактики.

Приемането и изпълнението на реалистични политики ще бъде един от принципите на новия икономически подход, каза още Албайрак. Ключов принцип ще е възстановяването на бюджетния баланс и подобряването на неговото качество, добави той.

Същевременно финансовият министър изтъкна, че независимостта на централната банка е от изключително значение за турската икономика. По думите му Турция ще има по-добра бюджетна дисциплина и ще бъде даден приоритет на структурните реформи.

Според Албайрак до 2019 г. Турция ще е завършила първата фаза на икономическия ребаланс. Втората фаза на новия подход в икономиката ще е насочена към устойчивия и здрав растеж, а третата - към по-справедливо разпределение на средства, заяви министърът.

Албайрак подчерта, че Турция не смята инфлацията и растежът за взаимни алтернативи.

Новият пакет икономически стъпки цели да осигури икономически растеж от 3-4 процента през 2019 г. и да понижи нивото на инфлацията до едноцифрена стойност, съобщи вчера в прессъобщение министерството на финансите. Ведомството, цитирано от в. "Хюриет дейли нюз", добави, че ще продължи да предприема действия за намаляване на бюджетния дефицит до около 1,5 процента от БВП на страната.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. xa_poznai
    #27

    Според статията десетки обменни бюра затворили поради липса на лири... Демек хората са се утрепали да си обменят доларите, чак лири не останали...

  2. Владимир Павлов
    #26
  3. olele
    #25
  4. Bлaдo
    #24

    и за мен е добре, и за Европа е добре, и за цивилизования свят е добре... Всяко разпадане, всеки срив на коя да е дивашка диктатура (и местната й валутка) е добре... И не защото сега и най-тъnoтo "олеле" може да си купи на далавера шамфъстък в Одрин, а защото в тия работи има висша справедливост ;-)

  5. boriana
    #23

    За мен е добре.

  6. olele
    #22

    На всички е ясно, че девалвирането на лирата се случва по нареждане на Тръмп, същото се случва в Венецуела , същото се случи и в БГ и обвиняваха Луканов. Къде е сега Владко да ни обясни какво се случва, геносе Путлер ли, севернокотейския сатрап, Асад ли, Саадама ли...или Осама бил гладен. Докато не предизвикат гражданска война , която да свали Ердоган и отслаби турция и турската армия Америка няма да миряса. Изхода е износ на гастарбайтери зад океана.

  7. анита хегерланд
    #21

    Турците нямат доверие в банките, затова имат огромен резерв "под дюшека". Август е месецът, когато се завръщат гастарбайтерите. Те ще донесат и парите си в Турция и кризата ще утихне.

  8. ivancho ivanov
    #20

    Ердоган и Тръмп си назначават най-близки хора от семейния кръг - зетьове за топ съветници! Ердогановият щял да мисли стратегически за турската икономика - може би да може, диктатура; но при Тръмп не може, но иска специална сигурна телефонна връзка Тръмп-Кремъл! Къде сме ние ,мижави балкански политици, къде са тези титани на демагогията! Отличен материал за карикатури - смъртно-опасен, обаче при турската демокрация!

  9. Rusofilov
    #19
  10. Rusofilov
    #18

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.