Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турската общност в Германия е разединена след опита за преврат в Турция

0 коментара
Турската общност в Германия е разединена след опита за преврат в Турция

Сред обиди, заплахи и доноси турската общност в Германия - най-голямата в света извън Турция - е до такава степен разединена след неуспелия опит за преврат срещу президента Реджеп Тайип Ердоган, че буди безпокойство у германските власти, пише в понеделник агенция Франс прес.

След няколко дни на чистки в Турция германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер демонстрира твърдост: "Не искаме подобни конфликти (като в Турция) да дават отражение в Германия, изразяващо се в улично насилие".

Със своите около три милиона турци или граждани от турски произход страната търпи последиците от сътресенията, които преживява Турция след провалилия се държавен преврат.

Напрежението е особено изострено от Берлин до Рурския басейн заради многото привърженици в Германия както на турския президент, така и на проповедника Фетхуллах Гюлен, обвинен от Анкара в подстрекаване на осуетения преврат.

Заместник-председателят на Федерацията на полицейските служители (BDK) изрази "много, много сериозни" опасения, че положението може да се влоши.

Страх от сблъсъци

"Достатъчно е Ердоган да щракне с пръсти, за да излязат хората тук и да започнат ожесточени улични сблъсъци", предупреди Себастиан Фидлер пред телевизия Цет Де Еф.

Много германски турци бяха насърчени да издават членове на движението на Гюлен, обаждайки се на специален телефон, обявен от турското президентство, писа в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг".

В Гелзенкирхен (Западна Германия) 150 привърженици на Ердоган атакуваха витрина на представителство на Гюлен. Няколко джамии, ръководени от организацията ДИТИБ, която е под шапката на турската Дирекция по религиозните въпроси, разлепиха листовки с текст: "Вън предателите на родината".

По време на метежа около 3000 симпатизанти на президента Ердоган се стекоха пред турското посолство в Берлин, развявайки турски знамена и с потрети на героите си. В събота се състояха шествия, които протекоха спокойно, но омразата се отприщи в социалните мрежи.

А представителството в Европа на Партията на справедливостта и развитието (ПСР), смятано в Германия за лоби на Ердоган, планира голяма демонстрация в подкрепа на турския режим за 31 юли в Кьолн.

"Всички, които критикуват Ердоган, автоматично биват смятани за поддръжници на Гюлен и на забранената Кюрдска работническа партия (ПКК)", казва съпредседателят на партия Зелени Джем Йоздемир, който е от турски произход. "Ердоган може да прави каквото си иска в Турция, и това вече е достатъчно сериозно, но, ако обичате, не и в Германия!", допълва той.

Депутатът в регионалния парламент на Берлин Ерол Йозкараджа - противник на Ердоган - също твърди, че е подложен на оскърбления. "Лъжец, предател, последовател на Гюлен. . . цял куп глупости", казва пред АФП този член на Германската социалдемократическа партия.

Ердоган е много популярен сред диаспората

Още по-сериозни са заплахите според ръководителя на Фондацията за диалог и образование, която ръководи училищата и други институции на движението на Гюлен в Германия. "Опасно е да виждаш как и в Германия се води кампания срещу движението Гюлен чрез слухове и конспиративни теории", обясни Ерджан Каракоюн пред в. "Щутгартер цайтунг".

Турският президент се ползва с огромна подкрепа сред живеещите в Германия 1,55 милиона турски граждани. На парламентарните избори през ноември ПСР получи там около 60 процента от гласовете – по-голям дял, отколкото в Турция.

"Чрез пропагандата си и чрез медиите той създава сред имигрантите впечатлението, че е направил Турция силна", коментира Ерол Йозкараджа. "Те не чувстват принадлежност към Германия, тъй като тук не успяхме да ги интегрираме в обществото ни и в резултат на това се поражда феномен на идентифициране с родината", обяснява той.

Макар да са родени или в много случаи да живеят в Германия от десетилетия, много турци се чувстват всъщност много по-засегнати и заинтересовани от политическия живот в родината си.

Реджеп Ердоган, който е съвсем наясно с важността на вота на турците в чужбина, в последните години не посмя да организира предизборни митинги в Берлин или Дюселдорф.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.