Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турската офанзива в Сирия предизвика ново масово изселване

10 коментара
Турската офанзива в Сирия предизвика ново масово изселване

Отново десетки хиляди сирийци бягат, повтаряйки кошмара с набързо стегнат багаж, задръстени от трафик шосета и несигурна съдба. Семейства, които само преди няколко години са избягали от яростните атаки на "Ислямска държава" (ИД), сега бягат от турската офанзива срещу същите кюрдски бойци, победили екстремистката група. Съединените щати, които работеха рамо до рамо със сирийските кюрди, се отдръпнаха настрана и изоставиха своите съюзници, предава агенция Асошиейтед прес.

Сега цивилните отново са обърнати в бягство, но този път има още по-малко места, където да отидат. Северната граница с Турция е затворена, лагерите за вътрешно разселени лица са препълнени, а вражески сили, вкл. непобедени бойци от ИД са в готовност да се надигнат и да се възползват от хаоса.

Тези събития са повод за Асошиейтед прес да припомни развоя на бежанската криза в Североизточна Сирия на фона на опасенията, че тя ще се задълбочи драматично.

От една война в друга

След избухването на гражданската война през 2011 г. сирийските правителствени сили до голяма степен се изтеглиха от североизтока, за да се съсредоточат в други части на страната. Това позволи на кюрдското малцинство да създаде автономен район, който прие с отворени обятия бежанци от боевете в други части на страната, вкл. християни и други религиозни малцинства.

Но ИД започна офанзива в района през 2013 г., превзе голяма част от него и установи столицата на самозвания халифат в североизточния град Ракка. Десетки хиляди хора избягаха от боевете и бруталното управление на групировката, белязано от масови кланета, публични обезглавявания и други жестокости.

След като бяха почти заличени в североизточния граничен град Кобане, оглавяваните от кюрди Сирийски демократични сили (СДС) започнаха контрафанзива. С голямата военна подкрепа на САЩ те постепенно отнеха цяла Североизточна Сирия от екстремистите, вкл. Ракка. Но победата беше извоювана с потресаваща цена - десетки хиляди убити и цели квартали и градове в развалини. Голяма част от Ракка бе разрушена, а градът все още е осеян с неизбухнали взривни устройства.

Сега кюрдските бойци се втурват отново към фронтовите линии, този път да се бият с Турция, която ги смята за терористи заради връзките им с кюрдското въстание на турска територия. Турция се е заканила да създаде "безопасна зона" по границата си до 30 км навътре в Сирия, където възнамерява да засели част от наброяващите над 3,5 милиона сирийски бежанци, които е приела. Но самата офанзива може да породи нова вълна от преселване.

"Стотици хиляди цивилни в Северна Сирия са сега за застрашени", каза Върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди, цитиран от Асошиейтед прес. "Цивилните и цивилната инфраструктура не бива да бъдат мишени", каза той.

Малко места, където да се отиде

Когато Турция започна въздушни удари и артилерийски преграден огън по границата, по главните шосета можеше да се видят колони от коли, камиони и моторизирани рикши, натоварени със семействата, набързо събрали своите вещи в брезентови чували и найлонови торби. По оценка на Норвежкия съвет за бежанците в петкилометровата ивица по границата живеят около 450 хиляди човека, сред които и 90 хиляди, които са бягали поне веднъж през гражданската война.

Международният спасителен комитет (International Rescue Committee) - друга група за помощ, която работи в региона, - заяви, че сраженията може да прокудят до 300 хиляди човека и че даже ограничена военна операция може да прогони 60 хиляди от граничната зона. "Много от тези хора вече са се преселвали много пъти и са страдали ужасно под бруталното управление на [ИД], за да се изправят пред още една криза", казаха от комитета.

Останаха малко места за бягство.

На север, Турция до голяма степен е затворила границата си и вече не приема бежанци. На изток е Ирак, който вече е приел 250 хиляди сирийски бежанци, 90 хиляди от които в лагери, които разчитат на международна помощ, сочат данни на Норвежкия съвет за бежанците. На запад е територия, държана от сирийските правителствени сили и техните руски и ирански съюзници. Бежанците, които са избягали от зоните под правителствен контрол, не бързат да се завръщат, опасявайки се от арести и жестоки отмъщения. Остава югът, осеян с опустошени малки и големи градове и лагери, обитавани от над 108 хиляди вътрешно разселени.

"Хората, които живеят в лагери за вътрешно разселени в Североизточна Сирия, са крайно уязвими", казва през Асошиейтед прес Карл Шембри от Норвежкия съвет за бежанците. "Те обитават пренаселени лагери, които изцяло разчитат на помощта на хуманитарни агенции, затрудняващи се да покрият нуждите", добави той.

В региона също има вълна от нападения от оцелели джихадисти. Силите на сирийските кюрди държат в плен хиляди бойци на ИД, вкл. мнозина чужденци, но казват, че може да не съумеят да опазят центровете за задържане заради турската офанзива. Бягството и на малък брой от тези бойци може да ускори ново възраждане на екстремистката група, която в различни форми оцеля след някои поражения от времето на войната на САЩ в Ирак.

Продължителен конфликт

В продължение на месеци Турция заплашваше с мащабна операция, но се въздържаше отчасти заради съпротивата на САЩ срещу нанасянето на удар по кюрдските съюзници на Вашингтон. Тези опасения сякаш се изпариха в края на миналата седмица, когато президентът Доналд Тръмп каза, че иска да извади Америка от "глупавите безкрайни войни" и така даде зелена светлина на турския президента Реджеп Тайип Ердоган, като започна изтегляне от граничните постове на част от над хилядата американски войници, базирани в Североизточна Сирия за борбата срещу ИД.

Това решение бе нашироко осъдено от демократи и мнозина републиканци, вкл. някои близки съюзници на Тръмп. Непостоянният Тръмп и преди е променял становищата си за Сирия и може да се намеси в опит да спре операцията, ако насилието ескалира. Но е възможно също Турция да направи опит да елиминира Сирийските демократични сили веднъж завинаги, като пренесе сраженията навътре в Сирия.

В готовност са и силите, лоялни на сирийския президента Башар ал Асад, който многократно се е заканвал да установи под своя контрол цялата страна.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #10

    Знаем, мишок, какво му трябва. Трябва му да си спаси кожата и записът със "златния дъжд" да не излезе наяве. Трябва му да бави данъчните декларации (които го осъдиха да разкрие) ако може до след изборите. Трябва му рашките и саудитците да му налеят още средства в зетьовите фирми. Това му трябва и още много. Ама да видим докъде ще я докара този стабилен гений и несравним мъдрец.

  2. Real ''Mickey''
    #9

    Абе Таварищ изкуфел АБПФК, колко пъти Тръмп ви повтаря че не му трябва никаква Сирия нито коя да е държава в района. Нито иска са изнася либеррастия там или да реди форми на управление. Свърши си работа с Халифата и сега да се оправят там.

  3. edin.drug
    #8

    Рижият дедо подари Сирия на ватниците и на турците. Това е горчивата истина. А последствията ще ги теглим ние в Европа.

  4. edin.drug
    #7

    Те руснаците, Преславо, не се хващат на никаква, а не само на черната работа. Най-богата страна на ресурси има десетки милиони, които живеят под прага на бедността. Хиляди нямат течаща вода и вътрешни тоалетни. За инфраструктурата да не говорим. Най-богатата на ресурси колония на ватниците - Якутия - няма един свестен път за местното население. А това, че във Ватландия е пълно с п...си не се съмнявам, но те не са сексуални п...си, а ментални такива.

  5. Преслав
    #6
    Отговор на коментар #4

    Няма какво да си ги представяме. В Русия не може да се живее на социални помощи, тия милиони емигранти са гастарбайтери от бившите републики. На практика сигурно 90% от хората в строителството и нискоквалифициран работен персонал като камериерки, чистачки и т. н. са точно такива. Вършат най-черната работа, на която руснаците не се хващат. Между другото, това за edin.друг го пиша - пълно е с педерaси които се водят под ръчичка, целуват се и т. н. и никой не ги гони да ги бие или пък да ги арестува за това. Другото са само лъжи и пропаганда.

  6. Real ''Mickey''
    #5

    Асошиейте Праз? Не, благодатя. Нашите Таварищи тук ми стигат, те да не са по-прости от АП. И те могат да интригантсват и манипулурат не по-зле- и то за центове и копейки само. Дано Турция успее да я създаде тази буферна свободна зона та Европа да си поотдъхне. И дано Ердо го извърши по правилата, че иначе жална и майка на Турция. Тръмп му го каза и не се шегува.

  7. Лизи Гугуткова
    #4

    12 милиона са мигрантите в РФ. Сами си преставете кои влизат от южна, среднаи и югоистоточна азия „Общият брой на мигрантите в Русия е 8% от общо население , съобщава РИА «Новости». 10.10.2019 | 06:59 Она уточнила, че, по данным Ростата, на 1 януари 2019 г. година численост население РФ - 146,8 милиона човека.

  8. Bлaдo
    #3

    ...турски подарък за сирийския народ от името на Сибирската джамахирия...

  9. Преслав
    #2

    Що, да не би да бягат в САЩ а?

  10. Bлaдo
    #1

    ...ама не бягат в рУсиъ, нали... ;-)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.